هفت کارآفرین برتر اینترنت را بشناسید آشنایی با هفت کارآفرین برتر اینترنت ، این گزارش فقط یک پیام دارد : هیچ انسانی بی استعداد به دنیا نمی آید و اندیشه تئوریسین ها را با پول نمی توان خرید !

بیل گیتس
بیل گیتس را از دهه هشتاد میلادی ، به عنوان یک نخبه در دنیای دیجیتال می دانند . وی را باید رهبر کارآفرینان دیجیتالی جهان دانست . شرکت کارآفرین مایکروسافت ، اکنون به اندازه درآمد سالیانه کشورهای منطقه خلیج فارس ، ارزش مالی دارد. سیصد میلیارد دلار ، ارزشی است که هم اکنون شرکت گیتس ، در بازار فناوری اطلاعات جهان به خود اختصاص داده است . تمام این اعتبار ، فقط از طریق کارآفرینی مبتنی بر نهاده های فناوری اطلاعات فراهم شده است . مایکروسافت ، اکنون یکی از بزرگ ترین کارآفرینان دیجیتالی جهان است و کم تر شرکتی در دنیا م یتوان سراغ داشت که به اندازه این شرکت ، در اشتغال زایی مبتنی بر ICT ، پیش گام و موثر باشد.
ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس، در 28اکتبر 1955 در سیاتل،مرکز ایالت واشنگتن آمریکا به دنیا آمد.گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که از تاریخی غنی از تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود.پدر پدربزرگش شهردار و نماینده مجلس ایالتی بود،پدربزرگش معاون رئیس کل یک بانک ملی و پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل است و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضا هیئت مدیره یونایتد وی اینترنشنال (United Way International) بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت.بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد.گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تأثیر بسیار گرفت.


از اول زندگی‌اش،جاه طلبی و بلندپروازی و حس رقابت از او می‌بارید؛همان عواملی که نیاکانش را به بالاترین مدارج حرفه‌ای شان رسانده بود. در دبستان به سرعت از همسن و سالانش در تمام دروس به ویژه ریاضیات و علوم جلو افتاد.والدینش که این وضعیت را دیدند،او را در یک مدرسه معروف به نام لیک‌ساید ثبت نام کردند. .طبق آخرین آمار بیش از 95درصد از دارندگان رایانه‌های شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌کنند.درحال حاضر بیل گیتس با بیش از 50میلیارد دلار,ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شده‌است.او این مقام را چندین سال است که حفظ کرده.یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در این شرکت است.گیتس زمانی که فقط 19سال داشت مایکروسافت را مدیریت می‌کرد.او بقدری کار می‌کرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی‌کرد و به همراه کارمندان خود بسختی برروی پروژه‌های مختلف و سفارش مشتریان کار می‌کرد.گیتس در سال 1992با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال 1996) و یک پسر (متولد سال 1999) بوده‌است.بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و بهمراه همسر خود چندین موسسه خیره در سراسر دنیا تأسیس کرد.هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.
در حال حاضر مایکروسافت با بیش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص 25,3میلیارد دلار در پایان سال مالی 2001 یکی از موفقترین شرکتهای ایالات متحده آمریکا و یکی از راهبران صنعت رایانه بوده‌ است.

پیر امیدیار
نامش پیر (Pierre) و فامیلش امیدیار Omidyar) ) بود. او هم مانند دیگر بازیگران بزرگ عصر دیجیتال ، در اواسط اخرین دهه قرن بیستم میلادی ، یعنی سپتامبر 1995 ، پورتالی را طراحی و راه اندازی کرد که ایده خلاقانه و دیجیتالی او و همسرش Pam ، اکنون به نام ebay ، مشهورترین و برترین سایت حراجی آنلاین وب به شمار می رود. ایشان ، از دیگر کارآفرینان ایرانی پر افتخار در حوزه فناوری اطلاعات می باشند که حراجی انلاین وی ، هزاران نفر را به کار مشغول کرده است . پیر امیدیار در21ژوئن 1967از پدری ایرانی و مادری فرانسوی در پاریس به دنیا آمد. 6ساله بود که با خانواده اش به مریلند آمریکا رفت و در 14سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت. پیر امیدیار رئیس و موسس سایت ای‌بی (e-bay) اولین و معروفترین وبگاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی که تا آخر سال 1998 2/1میلیون عضو 750میلیون دلار حجم معاملات و حدود8میلیون دلار سود به هم زده بود ، راه اندازی کرد. حالا بعد از گذشت مدت کمی ، شرکت بزرگی شده است با بیش از 6000 کارمند میلیون ها مشتری ثبت شده .پیر امیدیار ، جوان ایرانی الاصل مقیم آمریکا ، در سال 2006 با 10 میلیارد دلار ثروت که همه اش از راه کسب و کار الکترونیکی و رهبری بر بازار های عصر دیجیتال حاصل شده است ، سی و پنجمین میلیاردر جهان و نوزدهمین میلیاردر آمریکا به شمار می رود. در ان سالهای نه چندان دور ، تصور این که روزی ، خلق مکانی برای خرید و فروش اجناس دست دوم یا تا حدی نو و آفرینش یک حراجی واقعی دیجیتالی ، حتمی شود ، آرزویی به بزرگی آرزوهای چارلز دیکنز بود! اما آرمان طلایی پیر ، چند سال پس از هزاره سوم ، به واقعیتی مسلم مبدل گشت اکنون آن رویای شیرین به چنان حقیقتی مبدل شده است که فقط دامنه ebay.com ، میلیون ها دلار قیمت دارد. پیر را باید افتخاری برای دنیال دیجیتال ایران دانست . مانند امید کردستانی و فرزاد ناظم.

مایکل دل
مایکل دل ، بنیانگذار شرکت کامپیوتری دل است که ایده و اهتمام او بر تولید کامپیوترهای رومیزی یا نوت بوک ، باعث شد تا امروزه ده ها هزار نفر در اقصی نقاط جهان ، به طور مستقیم و غیر مستقیم ، توسط اشتغالی که آقای دل در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد کرد ، مشغول به کار باشند. او توانست ظرف کم تر از یک دهه ، ده ها میلیارد دلار از طریق یک کارآفرینی دیجیتالی ، کامپیوتر های تولیدی خود را به فروش برساند. می توان دل جوان را یکی از برترین کارآفرینان دیجیتالی جهان خواهند. مانند بسیاری از کارآفرینان دیجیتالی جهان ، دل هم آمریکایی است .
مایکل دل (MICHAEL DELL) در سال 1965 در تگزاس آمریکا به دنیا آمد. پدرش روانپزشک و مادرش کارمند شرکت بورس بود. آنها می خواستند مایکل دکتر شود بنابراین، در دانشگاه تگزاس ثبت نام کرد، گرچه علاقه اول او کامپیوتر بود. روحیه کارآفرینی از همان کودکی جزئی از وجود مایکل بود. در 12 سالگی یک حراج تمبر راه انداخت و از این راه توانست 1000 دلار کسب کند. در دبیرستان با فروش روزنامه 18000 دلار به دست آورد. در سال 1983 خرید رایانه های قدیمی و به روز کردنشان را برای فروش در محل گاراژ منزلشان شروع کرد و 180 هزار دلار رایانه فروخت. پس از آن دیگر به دانشکده بازنگشت. در مرحله بعد او اجزاء رایانه را می خــــــرید و پس از مونتاژ آن را می فروخت. سال بعد او شرکت دل را بنیان گذاشت و با تحویل به موقع (JUST IN TIME) و حذف انبار و هزینه بالاسری و ارائه خدمات پس از فروش تحولی شگرف را در زمینه پاسخگویی به نیازهای مشتریان در صنعت رایانه پدید آورد. او ایده ای را رایج کرد که مشتری می تواند ازطریق تلفن، رایانه شخصی سفارش بدهد و بخرد. »سیستم توزیع مستقیم« و »عرضه انبوه کالا مطابق دلخواه مشتری« (MASS CUSTOMIZATION) ازویژگیهای شرکت دل است. شرکت او در سال تاسیس 6 میلیون دلار از محل فروش رایانه درآمد کسب کرد. این رقم در سال 1987 به 69 و در سال 1991 به 546 میلیون دلار و در سال 1992 به دو میلیارد دلار رسید. همین رشد سریع اولین ضربه مهلک را به شرکت وارد آورد. مدیر مالی استعفا کرد و ضرر میلیونها دلاری شرکت را تهدید می کرد. مایکل خود را متعهد کرد که مشکل را شناسایی کند. او به ســرعت دریافت که بدون تغییر در شــرکت نمی تواند کار را پیش ببرد. او این کار را کرد و افراد مجربی از موتورولا و اپل را به کار گرفت. در سال 1997 دل اولین شرکتی بود که رکورد فروش یک میلیـارد دلاری را از طریق اینترنت به دست آورد.

جف بزوس
جفری بزوس (Jeffrey Preston Bezos)، بنیان گذار و رئیس شرکت آمازون که خرده فروشی اعجاب انگیز amazon.com را راه اندازی کرده است ، در سال 2007 میلادی ، دوازدهمین سالگرد افتتاح این مغازه اینترنتی بزرگ را در سیاتل ، جشن گرفت . بزوس ، از کارآفرینان دیجیتالی جهان است . سالانه میلیون ها نفر از کاربران اینترنت ، از فروشگاه های الکترونیکی او خرید می کنند و این امر باعث شده است تا ده ها هزار نفر در اقصی نقاط جهان ، در فرآیند فروش سایت آمازون ، مشغول به کار باشند. مجله مشهور فوربس ، سال 2005 ، دارایی وی را با 5 میلیارد دلار ، در ردیف چهل و یکمین عضو باشگاه میلیاردرهای جهان معرفی کرد.

جفری بزوس، مثل پیر امید یار ، جوان ایرانی الاصل مقیم آمریکا که سایت حراجی ebay.com را در اختیار دارد ، یا مثل امید کردستانی ، معاون بازرگانی google ، افکار مکتوب شده خود را در محیط دیجیتال ، عملی کرده است . جفری بزوس ، متولد 1964 و دانش اموخته دانشگاه Princeton امریکا است که به دلیل اثر بخشی (effectiveness)فعالیت های کسب و کار دیجیتالی اش ، در سال 1999 میلادی ، توسط مجله TIME ، مرد سال شناخته شد. شرکت آمازون ، در سال 2006 در ردیف دویست و هفتاد و سومین شرکت پر درامد آمریکا در فهرست فورچون 500 قرار گرفت . درآمد این شرکت خرده فروشی دیجیتالی بزوس ، 8 میلیارد دلار اعلام شد . بزوس به دنیای خرید و فروش اینترنتی ، ارزش و اعتبار زیادی داده است . بزوس ، تکنیک های خارق العاده ای در کسب و کار روی وب را به معرض دید میلیون ها کاربر اینترنت قرار داده که زمینه ای ممتاز در فروش بالای مغازه های الکترونیکی آمازون شده است . بزوس را باید یکی از بازیگران موثر عصر دیجیتالی کنونی دانست که راهبرد آمازون را در خلق کسب و کار های اینترنتی و ایجاد یک مزیت رقابتی در صدور انواع کالاها به اقصی نقاط جهان ، هدایت نمود. بیزینسی که به سبک بزوس در اینترنت شکل گرفته است ، آمازون را در ردیف پر مخاطب ترین سایت های اینترنت ارائه کرده است .
دیوید فیلو
جری یانگ (Jerry Yang) و دیوید فیلو (David Filo) ، یکی دیگر از نام آوران جوان و موفق عصر دیجیتال معاصر به شمار می روند. این زوج جوان کارآفرین آمریکایی ، همانند پیشینیان خود ، هیولت و پکارد (در HP) و رقیبانشان لری و سرگئی (در Google) ، با راه اندازی یک سازمان اطلاع رسانی – تجاری دیجیتالی ، ظرف چند سال ، بزرگ ترین پورتال پهنه جهانی وب را با میلیون ها کاربر و گردش مالی میلیارد دلاری ، طراحی و راه اندازی کردند. اکنون هزاران نفر از جنوب شرق آسیا گرفته تا شمال کانادا ، بر پایه سیستم کارآفرینی دیجیتالی پهناور یاهو ، به کار مشغول هستند. مهندس فرزاد ناظم ، جوان ایرانی موفقی است که سال ها ، مدیریت سایت یاهو را بر عهده دارد و قطعا ، نقش او در هدایت سازمان کارآفرینی صنعت گران یاهو، غیر قابل انکار است . این موفقیتی بزرگ برای ایرانیان است که امیدواریم ، تجارب ارزنده چنین افرادی به داخل کشور ، پایه های ترقی صنعت فناوری اطلاعات کشور فراهم شود. شرکت یاهو ، صاحب امتیاز سایت یاهو ، توسط این افراد در آوریل 1994 میلادی ، تاسیس شد . یاهو دات کام ، مشهور ترین سایت وب در میان میلیون ها تارگاه تاسیس شده در رسانه اینترنت می باشد . این سایت ، به 15 زبان زنده دنیا ، خدماتی مانند اطلاع رسانی در زمینه های خبری و مسائل روزمره ، اجاره فروشگاه های الکترونیکی http://shopping.yahoo.com، ارائه دایرکتوری های اطلاعاتی و یلوپیج های تجاری مختلف کشورها را در کنار امتیازاتی برای خود اشتغالی کاربران ، ارائه کرده است . در اکتبر 2005 ، شبکه جهانی یاهو توسط 411 میلیون کاربر اینترنت ، با 3.5 میلیارد page views مورد بازدید قرار گرفت که یک رکورد در اینترنت به شمار می آید . مسنجر مشهور یاهو http://messenger.yahoo.com ، امروزه محل تعاملی دیجیتالی و قرارگاه ارتباطی الکترونیکی میلیون ها کاربر در جهان است . انتقال صدا ، تصویر ، نوشته و دیتا از طریق این نرم افزار محبوب یاهو ، امتیازاتی است که یاهو به صورت رایگان برای کاربران خود ارائه کرده است . این ها در حالی ارائه شده است که ، یاهو مسنجر مدیریت صندوق پستی الکترونیکی شما را بر روی یاهو ، به آسانی فراهم کرده است .

لری پیج
لری پیج و سرگئی برین ، با راه اندازی گوگل ، به دنیای کسب و کار نشان دادند که چگونه اندیشه خلاق و تفکر سیستماتیک می تواند ، افکار مکتوب دو جوان را در خوابگاه های استانفورد ، مبدل به تکنولوژی بزرگ در جهان کند . لری پیج که مادرش استاد ریاضیات در آمریکا می باشد ، امروز در فهرست میلیاردهای جهان قرار دارد. او به عنوان phd استانفورد ، یک خلاق و نخبه به تمام عیار است . او هر روز موتور جست و جوی گوگل را بر روی نوت بوکش چک می کند واشکالاتش را به مدیران ارشد گوگل انتقال می دهد . لری پیج را باید یک خلاق و کارآفرین بزرگ اینترنت دانست . امروز اگر گوگل لری پیج نبود ، بیش از ده ها میلیون کاربر اینترنت ، کاوش در خیلی از صفحات وب را از دست می دهند. گوگل ، یکی از مظاهر کارآفرین دیجیتالی جهان به شمار می رود. گوگل ، اکنون ده ها هزار نفر را در اقصی نقاط جهان به کار مشغول کرده است . اشتغالی که بر محور فناوری اطلاعات پایه گذاری شده است و توانسته است در کم ترین زمان ، بهره وری و ثروت فوق العاده ای را برای دو جوان دره سیلیکون به ارمغان آورد. البته موفقیت کارآفرینی گوگل را نباید تنها بر محور این دو جوان بنیانگذار خلاصه کرد. اثربخشی فعالیت افرادی چون مهندس امید کردستانی ، جوان نخبه و تئوریسین بزرگ گوگل که در موفقیت های این شرکت نقشی غیر قابل انکار ارائه نمود ، در کنار حضور فردی چون اریک اشمیت ، مدیرعامل گوگل ، بستر پیروزی گوگل فراهم شد . اگر چه حضور افرادی چون سالار کمانگر ، مدیر بخش محصولات گوگل و ده ها ایرانی حاضر در این شرکت ، نقشی افتخار آمیز در موفقیت های گوگل در عرصه کسب و کار دیجیتالی ایفا کرده اند ، اما نباید فراموش کرد که شرکت گوگل ، امروز به مظهر خلاقیت دیجیتالی و نوآوری سریع مبتنی بر فرصت سازی و نیاز سنجی هوشمندانه بازار فناوری اطلاعات جهان تبدیل شده است و این یک برگ برنده بزرگ است . سیصد و پنجاه و سومین شرکت برتر آمریکایی در سال 2006 با بیش از 8 میلیارد دلار درامد ، ارقامی است که فورچون 500 در سال 2006 ، برای بزرگان دره سیلیکون ، ارائه کرده است . آن ها اکنون به عنوان جوان ترین میلیاردردهای دنیا ، از ناسا درخواست کرده اند که نام گوگل را بر روی کره ماه حک کند ! ان ها به زودی جزیره ای روی کره زمین خواهند خرید و نام آن را گوگل خواهند گذاشت . اگر شما اکنون نام شرکت Xerox را به عنوان کپی گرفتن در فرهنگ لغات می بینید ، به زودی شاید نام Googling را با نام جست و جو کردن ، مشاهده کنیم. تاثیر گوگل در دنیای دیجیتال ، غیر قابل انکار است . هنرمندی این دو جوان ، آن قدر سریع ، اثر بخش و با ارزنده ترین شاخص های کسب و کار در اشل مدیریت آمریکایی در بازار همراه بود که نمونه های آن را کم تر در دنیا شاهد هستیم. رهبران امروزی گوگل ، که در پایان سال 2007 ، 33 ساله می شوند ، هر یک بیش از 7 میلیارد دلار ثروت دارند. آن ها سی و یکمین ثروت مند جهان هستند . ثروتمندانی که ثروت و رفاه آنان ، فقط مدیون تلفیق علوم کاربردی با فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزی است . بازیگران گوگل ، مثل بازیگران اچ پی و امازون و حتی جنرال الکتریک ، راه کسب و کار در دنیای فیزیکی و دیجیتالی را با خلاقیت منسجم و تعهد به اصل نوآوری مداری و مشتری مداری هدفمند ، حفظ کرده اند . شرکتی که این دو جوان ثبت کردند ، تا سال 2006 ، بیش از 107 میلیارد دلار اعتبار داشته است .

جک ما
جک ما ، در نوامبر 1964 در چین متولد شد . وی موفق شد در سن سی و پنج سالگی ، یکی از مشهورترین سایت های اطلاع رسانی تجاری اینترنت را طراحی و ارائه کند و میلیون ها دلار از این طریق ، در آمد کسب کنند. کارآفرینی الکترونیکی آقای ما ، امروزه هزاران نفر را در سراسر جهان به کاری مولد و پر سود مشغول کرده است . نیاز سنجی خوب بازار ، ایجاد فرصت های تجاری الکترونیکی متنوع و مبتنی بر نهاده های تجارت الکترونیکی قوی و ارائه نواوری هایی در اطلاع رسانی بازرگانی خارجی در وب ، باعث رونق بخشی به فعالیت های کارآفرینی آقای Ma گردید . یکی از برجسته ترین نکاتی که در موفقیت کارآفرینی دیجیتالی آقای Ma مشهود است ، اهتمام مجموعه علی بابا ، در ایجاد یک محیط تعاملی قوی هوشمند ، بین خریدار و فروشنده کالا و خدمات به طور کاملا حرفه ای است که شاخصی در فعالیت های این سایت در مقایسه با پایگاه هایی مانند www.europages.com می باشد. سایت alibaba.com یکی از بزرگترین سایت های حراج و تجارت اینترنتی است که مقر آن در چین واقع شده و در حال حاضر سود خوبی از فعالیت هایش کسب می کند. جک ما ، بنیانگذار این سایت اینترنتی ، از معروف ترین شخصیت های آسیایی فعال در زمینه اینترنت است و به تازگی تصمیمات جدیدی جهت گسترش خدمات سایت alibaba در نظر گرفته است. به گفته وی در ?? سال آینده یکی از سه شرکت برتر اینترنتی دنیا چینی خواهد بود و alibaba سعی دارد تا این افتخار را نصیب خود کند. بازار چین به علت جمعیت 1 میلیارد نفری که دارد معمولا شرکت های چینی را با سوددهی بالا مواجه می سازد. سایت alibaba نیز با بیش از 12 میلیون نفر عضو رقابت شدیدی با دیگر سایت های تجاری دنیا به خصوص eBay دارد. هم اکنون موتور جست وجوی گوگل و سایت تجاری eBay بزرگترین رقیبان جهانی برای سایت alibaba هستند اما همکاری alibaba و یاهو از سال 2005 قدرت فزاینده ای به فعالیت های این سایت چینی تزریق کرده است. یاهو برای همکاری با این سایت ، در سال 2006 ، یک میلیارد دلار پرداخت و45 درصد از سهام آن را خریداری کرد. رشد اینترنت در چین و استفاده روزافزون مردم از خدمات سایت های مختلف، این کشور را بعد از آمریکا به دومین کاربر بزرگ اینترنت تبدیل کرده است. از جمله برنامه های جک ما برای سایت alibaba ایجاد تغییرات در آن جهت راحت تر استفاده کردن عامه مردم است.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 21:54  توسط وحید   | 

4q9r5b8xdr9h9bnihdtامید کردستانی معاون ارشد google در حال سخنرانی در سمینار

fxu4xw4il6e5lre53exqتصویر فریار شیرزاد معاون مشاور رئیس جمهور و شورای ملی امنیت ایالات متحده

v6d3oyro29scme0kt2e9حسین اسلامبولچی رئیس شرکت مخابرات در آمریکا

075juxik8fo98e4usr4
تصویر علی دیزایی از فرماندهان ارشد پلیس لندن ( مشاور حقوقی انجمن افسران پلیس لندن )

pvfi9sqdx1xttml77rjتصویر امیر مجیدی مهر معاون ارشد کمپانی مایکروسافت ( سمت چپ )r3ydu22xl2n79ulsidjd

تصویر انوشه انصاری اولین زن فضانورد ایرانی


ns2xp5zcxx8bno0c70k0


تصویر پروفسور Caro Lucas پدر رباتیک ایران


ilelgwvjzugiypn220y8


تصویر ماریا خرند مدیر موفق کمپانی سونی اریکسون

f9ynhag70109qsjgl9cتصویر مینو اخترزند مدیر راه آهن کشور سوئد

gktxzetjctsv2bpxx76xتصویر سیما تمدن معاون ارشد شرکت apple

v3em0fk4fjcsjv01kb6


تصویر پروفسور توفیق موسیوند مخترع نخستین قلب مصنوعی داخل بدن انسان
mosivand


به ادامه مطلب مراجعه کنید

 

فرزاد ناظم
فرزاد ناظم

فرزاد ناظم مدیر فنی سایت yahoo

 
پروفسور علی جوان
پروفسور علی جوان

پروفسور علی جوان در سال 1958 زمانی که کارمند آزمایشگاه بل بود، ایده قانون کلی لیزر گازرا مطرح نمود و در 1960 طرح خود را به مرحله باروری رساند. او در سال 1964 برای کارهایی که در زمینه لیزر گازها انجام داده بود مدال استوارت بالنتاین Stewart Ballentine را از انستیتو فرانکلین دریافت نمود و در سال 1966 مدال بنیاد فنی و جان هرتز Fanny and John Hertz Foundation و در سال 1975 مدالفردریک آیوز Fredrick Ives از انجمن اپتیکال و در سال 1993 مدال علمی جهانی آلبرت اینشتین Albert Einstein World Medal of Scienceرا از انجمن World Cultural دریافت کرد.

 
 
 
فریار شیرزاد
فریار شیرزاد

فریار شیرزاد معاون وزارت بازرگانی آمریکا و دستیار ریاست جمهوری آمریکا در کاخ سفید

 
 
 
 
بیژن داوری
بیژن داوری

پروفسور بیژن داوری معاون ارشد شرکتIBM بزرگترین شرکت سخت افزار کامپیوتر در جهان

 
 
 
کریستینا امان پور
کریستینا امان پور

خانم کر یستینا امان پور رئیس بخش سی ان ان در آمریکا

 
 
 
محمد جمشیدی
محمد جمشیدی

پروفسور محمد جمشیدی مدیر برنامه های داخلی ایستگاه فضایی ناسا

 
 
قاسم اسرار
قاسم اسرار

قاسم اسرار عضو هیئت مدیره ایستگاه فضایی ناسا

 
 
 
 
آزاده تبازاده
آزاده تبازاده

خانم آزاده تبازاده دانشمند ایستگاه فضایی ناسا

 
 
 
پروفسور لطفی زاده
پروفسور لطفی زاده

پروفسور لطفی زاده استاد دانشگاه آمریکا و پدر منطق فوزی . کامپیوتر هوشمند و بنیانگذار نسل سوم کامپیوتر در جهان

 
 
پروفسور مجید سمیعی
پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی رئیس جراحان مغز جهان در آلمان

 
 
 
فرح کریمی
فرح کریمی

خانم فرح کریمی تنها زن ایرانی پارلمان هلند

 
 
 
پییر امیدیار

پییر امیدیار موسس و رئیس شرکتebay بنیانگذار تجارت الکترونیک در جهان

 

پییر امیدیار
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 21:49  توسط وحید   | 
افراد مشهور مهر ماه: منوچهر آتشی (شاعر ایرانی) ، محمدرضا شَفیعی کَدکَنی (شاعر ایرانی) ، سهراب سپهری (شاعر ایرانی) ، محمد رضا شجریان (خواننده ایرانی) ، فرح دیبا (ملکه سابق ایران) ، محمد خاتمی (رییس جمهور پیشین ایران) ، علی پروین (بازیکن و مربی فوتبال ایرانی) ، فردریش نیچه (فیلسوف و نویسنده آلمانی) ، محمد ظاهرشاه (آخرین پادشاه افغانستان) ، بیل کلینتون (رییس جمهور پیشین آمریکا) ، سامویل خاچیکیان (کارگردان ایرانی) ، فریدون فرخزاد (مجری و خواننده ایرانی) ، ابراهیم گلستان (نویسنده و کارگردان ایرانی) ، علی مصفا (بازیگر ایرانی) ، مهتاب کرامتی (بازیگر ایرانی) ، کریس دیبرگ (خواننده ایرلندی) ، پوری بنایی (بازیگر ایرانی) ، الهام حمیدی (بازیگر ایرانی) ، جیمی کارتر (رییس جمهور پیشین آمریکا) ، باران کوثری (بازیگر ایرانی) ، عادل فردوسی پور ( مجری تلویزیون ایرانی) ، گلی ترقی (نویسنده ایرانی) ، تامس ولف (نویسنده آمریکایی)، اسکار وایلد (نمایشنامه نویس ایرلندی)، فردریش نیچه (فیلسوف آلمانی)، گراهام گرین (نویسنده انگلیسی)، ویلیام فاکتر (نویسنده آمریکایی)، یوجین اونیل (نمایشنامه نویس آمریکایی)، تی.سی الیوت (نویسنده انگلیسی)، آیزنهاور (رئیس جمهور آمریکا)، جورج.سی اسکات (هنرپیشه آمریکایی)، بریژیت باردو (هنرپیشه آمریکایی)، سر والتر رالی (شاعر انگلیسی)، جی.بی راین (روانشناس آمریکایی)، مهاتما گاندی (رهبر ملی هند)، لویی فیلیپ (پادشاه فرانسه)، فرانتس لیست (آهنگساز مجار)، مارچلو ماسترویانی (هنرپیشه ایتالیایی) و چارلتون هستون (هنرپیشه آمریکایی).

افراد مشهور آبان ماه:
محمدرضاشاه پهلوی (دومین پادشاه دودمان پهلوی ایران) ، محمود احمدی‌نژاد (رییس جمهور ایران) ، فوزیه فؤاد (همسر نخست محمدرضا شاه پهلوی از تبار مصری) ، محمد حسینی بهشتی (ریاست پیشین دیوانعالی ایران) ، علامه اقبال لاهوری (اندیشمند و شاعر هندی) ، نیما یوشیج (شاعر ایرانی) ، علی تجویدی (موسیقیدان ایرانی) ، آیدین آغداشلو (نقاش ایرانی) ، بانو دلکش (خواننده ایرانی) ، گلبدین حکمتیار (از جنگ سالاران افغانستان) ، فاطمه معتمد آریا (بازیگر ایرانی) ، آتنه فقیه نصیری (بازیگر ایرانی) ، مریم حیدر زاده (شاعر ایرانی) ، ویشکا آسایش (بازیگر ایرانی) ، علی کریمی (فوتبالیست ایرانی) ، شیلا خداداد (بازیگر ایرانی) ، ستار (خواننده ایرانی) ، مهستی (خواننده ایرانی) ، احسان خواجه‌امیری (خواننده ایرانی) ، فرانسوا میتران (رییس جمهور پیشین فرانسه ) ، ماری کوری (دانشمند فرانسوی) ، سالک (میکروبیولوژیست آمریکایی)، پابلو پیکاسو (نقاش اسپانیایی)، جورج.سی الیوت (نویسنده انگلیسی)، ایندیرا گاندی (رهبرملی هند)، جواهر لعل نهرو (رهبرملی هند)، ماری آنتوانت (ملکه فرانسه)، مارتین لوتر (کشیش آلمانی بنیانگذار مذهب پروتستان)، رابرت کندی (سناتور آمریکایی)، چیانگ کای چک (رهبرچین)، تئودور روزولت (رئیس جمهور آمریکا)، شارل دوگل (ژنرال فرانسوی) و ریچارد برتون (هنرپیشه انگلیسی).

افراد مشهور تیر ماه:
جین پل سرت : فیلسوف و نویسنده ، متولد اول تیرماه
هنری ویل : پادشاه انگلستان ، متولد هفتم تیر ماه
پرنسس دایانا: پرنسس سرزمین ولز ، متولد دهم تیرماه
لوییز آرمسترانگ : نوازنده ، متولد سیزدهم تیرماه
جینا لولوبریجیدا : بازیگر ایتالیایی ، متولد سیزدهم تیر ماه
ی.ل برینر : هنرپیشه ، متولد بیستم تیر ماه
بیل کسبی : کمدین آمریکایی ، متولد بیست و یکم تیرماه
رامبراند ون ریج : بازیگر آلمانی ، متولد بیست و چهارم تیرماه
رز کندی : مادر خانواده ی کندی ، متولد سی و یکم تیر ماه

- افراد مشهور فروردين ماه: چارلي چاپلين (هنرپيشه انگليسي)، مارلون براندو (هنرپيشه آمريکايي)، بيسمارک (صدراعظم آلمان)، ژوزف پوليتزر (روزنامه نگار آمريکايي)، هنري جيمز (نويسنده آمريکايي)، ونسان ونگوک (نقاش هلندي)، نيکيتا خروشچوف (نخست وزير سابق روسيه) و تنسي ويليامز (نويسنده آمريکايي).

- افراد مشهور ارديبهشت ماه: اونوره دوبالزاک (نويسنده فرانسوي)، ويليام شکسپير (نمايشنامه نويس انگليسي)، برتراند راسل (فيلسوف و نويسنده انگليسي)، ولادمير ناباکف (نويسنده روس)، يوهان برامس (آهنگساز آلماني)، سالوادور دالي (نقاش اسپانيايي)، هري ترومن (رئيس جمهور آمريکا)، روبسپير (انقلابي فرانسوي)، کاترين کبير (ملکه روسيه)، اليور کرامول (رهبرانقلابي انگليس)، ملکه اليزابت دوم (ملکه انگليس)، هيتلر (ديکتاتور آلماني)، زيگموند فرويد (روانشناس اتريشي)، هنري فوندا (هنرپيشه آمريکايي)، گري کوپر (هنرپيشه آمريکايي) و ارسون ولز (کارگردان آمريکايي).

- افراد مشهور خرداد ماه: والت ويتمن (شاعر آمريکايي)، تامس هاردي (نويسنده انگليسي)، فرنسواز ساگان (نويسنده فرانسويي)، يان فلمينگ (نويسنده انگليسي)، پول گوگن (نقاش فرانسوي)، مريلين مونرو (هنرپيشه آمريکايي) و جان.اف کندي (رئيس جمهور آمريکا).

- افراد مشهور تير ماه: ارنست همينگوي (نويسنده آمريکايي)، آن ليندبرگ (نويسنده آمريکايي)، ژان کوکتو (نويسنده فرانسوي)، هلن کلر (نويسنده آمريکايي)، مارک شاگال (نقاش روس)، رامبراند (نقاش هنلدي)، مارسل پروست (نويسنده فرانسوي)، اينگمار برگمن (نويسنده و کارگردان سوئدي)، لويي آرمسترانگ (نوازنده جاز آمريکايي)، راکفلر (سرمايه دار آمريکايي)، ژوليوس سزار (سردار روم)، جان گلن (فضانورد آمريکايي)، جينالو لوبريجيدا (هنرپيشه ايتاليايي) و هنري هشتم (پادشاه فرانسه).

- افراد مشهور مرداد ماه: آلدوس هاکسلي (نويسنده آمريکايي)، جورج والتر اسکات (نويسنده اسکاتلندي)، جان گالز ورثي (نويسنده آمريکايي)، جورج برنارد شاو (نويسنده انگليسي)، دوروتي پارکر (نويسنده انگليسي)، کارل گوستاو يونگ (روانشناس سوئيسي)، آلفرد هيچکاک (کارگردان انگليسي)، موسيليني (ديکتاتور ايتاليايي)، فيدل کاسترو (رهبر انقلابي کوبا)، ناپلئون بناپارت (پادشاه فرانسه) و لوسيل بال (کمدين آمريکايي).

- افراد مشهور شهريور ماه: تئودور رايزر (نويسنده آمريکايي)، گوته (شاعر آلماني)، دي.اچ لارنس (داستان نويس انگليسي)، قوام نکرومه (سياستمدار غنايي)، ملکه اليزابت اول (ملکه انگلستان)، جوزف کندي (سياستمدار آمريکايي)، ليندون جانسون (رئيس جمهور آمريکا)، ويليام هوارد تافت (رئيس جمهور آمريکا)، لئونارد برنشتاين (آهنگساز آمريکايي)، اينگريد برگمن (هنرپيشه سوئدي)، سوفيا لورن (هنرپيشه ايتاليايي)، الياکازان (کارگردان آمريکايي)، هنري فورد (مديرکارخانه ماشين سازي) و پيتر سلرز (هنرپيشه انگليسي).

- افراد مشهور مهر ماه: تامس ولف (نويسنده آمريکايي)، اسکار وايلد (نمايشنامه نويس ايرلندي)، فردريش نيچه (فيلسوف آلماني)، گراهام گرين (نويسنده انگليسي)، ويليام فاکتر (نويسنده آمريکايي)، يوجين اونيل (نمايشنامه نويس آمريکايي)، تي.سي اليوت (نويسنده انگليسي)، آيزنهاور (رئيس جمهور آمريکا)، جورج.سي اسکات (هنرپيشه آمريکايي)، بريژيت باردو (هنرپيشه آمريکايي)، سر والتر رالي (شاعر انگليسي)، جي.بي راين (روانشناس آمريکايي)، مهاتما گاندي (رهبر ملي هند)، لويي فيليپ (پادشاه فرانسه)، فرانتس ليست (آهنگساز مجار)، مارچلو ماستروياني (هنرپيشه ايتاليايي) و چارلتون هستون (هنرپيشه آمريکايي).

- افراد مشهور آبان ماه: ماري کوري (دانشمند فرانسوي)، سالک (ميکروبيولوژيست آمريکايي)، پابلو پيکاسو (نقاش اسپانيايي)، جورج.سي اليوت (نويسنده انگليسي)، اينديرا گاندي (رهبرملي هند)، جواهر لعل نرو (رهبرملي هند)، ماري آنتوانت (ملکه فرانسه)، مارتين لوتر (کشيش آلماني بنيانگذار مذهب پروتستان)، رابرت کندي (سناتور آمريکايي)، چيانگ کاي چک (رهبرچين)، تئودور روزولت (رئيس جمهور آمريکا)، شارل دوگل (ژنرال فرانسوي) و ريچارد برتون (هنرپيشه انگليسي).

- افراد مشهور آذر ماه: مارک تواين (نويسنده آمريکايي)، بتهوون (آهنگساز آلماني)، جان آزبرن (نويسنده انگليسي)، وينستون چرچيل (نخست وزير انگليس)، والت ديسني (تهيه کننده فيلم هاي کارتون آمريکايي)، فرانک سيناترا (هنرپيشه آمريکايي)، پاپ ژان پل سيزدهم (رهبر کاتوليک هاي جهان) و جان ميلتون (شاعر انگليسي).

- افراد مشهور دي ماه: روديارد کيپلينگ (نويسنده انگليسي)، لويي پاستور (شيميدان فرانسوي)، ادگار آلن پور (نويسنده آمريکايي)، کارل سند برگ (شاعر آمريکايي)، آلبرت شوايتزر (پزشک و فيلسوف فرانسوي)، يوهان کپلر (ستاره شناس آلماني)، بنجامين فرانکلين (نويسنده و سياستمدار آمريکايي)، ژاندارک (زن انقلابي فرانسوي)، مائوتسه تونگ (رهبر انقلابي چين)، هنري ظميلر (نويسنده آمريکايي)، ايزاک نيوتن (دانشمند انگليسي)، ريچارد نيکسون (رئيس جمهور سابق آمريکا)،مارتين لوترکينگ (رهبرسياهان آمريکا)، اواگاردنر (هنرپيشه آمريکايي) و همفري بوگارت (هنرپيشه آمريکايي).

- افراد مشهور بهمن ماه: اديسون (مخترع آمريکايي)، گاليله (دانشمند ايتاليايي)، فرانسيس بيکن (فيلسوف انگليسي)، چارلز داروين (طبيعيدان انگليسي)، لنگستن هيوز (نويسنده آمريکايي)، سامرست موآم (نويسنده انگليسي)، چارلز ديکنز (نويسنده انگليسي)، پرلمان (نويسنده آمريکايي)، پل نيومن (هنرپيشه آمريکايي)، کيم نواک (هنرپيشه آمريکايي)، کلارک گيبل (هنرپيشه آمريکايي)، جيمز دين (هنرپيشه آمريکايي)، فرانکلين روزولت (رئيس جمهور سابق آمريکا)، آبراهام لينکلن و رونالد ريگان(روساي جمهور سابق آمريکا)

- افراد مشهور اسفند ماه: ميکل آنژ (نقاش ايتاليايي)، ريمسکي کرساکف (آهنگساز روسي)، فردريک شوپن (آهنگساز فرانسوي)، اوگوست رنوار (نقاش فرانسوي)، جان اشتاين بک (نويسنده آمريکايي)، ادوارد آلبي (نمايشنامه نويس آمريکايي)، اليزابت تيلور (هنرپيشه آمريکايي)، جورج واشنگتن (رئيس جمهور سابق آمريکا) و ويکتور هوگو (نويسنده فرانسوي).

- افراد مشهور اردیبهشت ماه: عمر خیام (ریاضیدان و اخترشناس ایرانی) ، دکتر محمّد معین (ادیب ایرانی) ، سیمین دانشور (شاعر ایرانی) ، قیصر امین‌پور (شاعر ایرانی) ، غلامحسین بنان (خواننده ایرانی) ، گوگوش (خواننده ایرانی) ، رهی معیری (شاعر ایرانی) ، فریماه فرجامی (بازیگر ایرانی) ، پرویز مشکاتیان (نوازنده ایرانی) ، اندی (خواننده ایرانی) ، آرش لباف (خواننده ایرانی) ، رضا عطاران (بازیگر ایرانی) ، بهنوش بختیاری (بازیگر ایرانی) ، آندره آغاسی (تنیسور امریکایی) ، همایون شجریان (خواننده ایرانی) ، آتوسا پور کاشیان (استاد بزرگ شطرنج) ، اونوره دوبالزاک (نویسنده فرانسوی)، ویلیام شکسپیر (نمایشنامه نویس انگلیسی)، برتراند راسل (فیلسوف و نویسنده انگلیسی)، ولادمیر ناباکف (نویسنده روس)، یوهان برامس (آهنگساز آلمانی)، سالوادور دالی (نقاش اسپانیایی)، هری ترومن (رئیس جمهور آمریکا)، روبسپیر (انقلابی فرانسوی)، کاترین کبیر (ملکه روسیه)، الیور کرامول (رهبرانقلابی انگلیس)، نانسی عجزم (خواننده لبنانی) ، ملکه الیزابت دوم (ملکه انگلیس)، هیتلر (دیکتاتور آلمانی)، زیگموند فروید (روانشناس اتریشی)، هنری فوندا (هنرپیشه آمریکایی)، گری کوپر (هنرپیشه آمریکایی) و ارسون ولز (کارگردان آمریکایی) ، سعید شهروز (خواننده ایرانی) ، پویا امینی (بازیگر ایرانی) ، فریدون زندی (فوتبالیست ایرانی) .

- افراد مشهور خرداد ماه: عزت الله انتظامی (بازیگر ایرانی) ، ابی (خواننده ایرانی) ، احمد ظاهر (مشهورترین خواننده افغانستان) ، محسن مخملباف (کارگردان ایرانی) ، محمدرضا شریفی‌نیا (بازیگر ایرانی) ، امین حیایی (بازیگر ایرانی) ، سیاوش قمیشی (خواننده ایرانی) ، رضا کیانیان (بازیگر ایرانی) ، هادی ساعی (قهرمان تکواندو المپیک از ایران) ، شیرین عبادی (وکیل دادگستری ایرانی) ، امامعلی حبیبی (قهرمان کشتی ایران) ، فرهاد مجیدی (فوتبالیست ایرانی) ، سعید نفیسی (نویسنده و شاعر ایرانی) ، عباس یمینی شریف (شاعر و ادیب ایرانی) ، جلیل شهناز (نوازنده ایرانی) ، محمد محیط طباطبایی (اندیشمند و روزنامه نگار ایرانی) ، احمدرضا عابدزاده (بازیگر و مربی فوتبال ایرانی) ، وحید طالبلو (فوتبالیست ایرانی) ، مژده شمسایی (بازیگر ایرانی) ، پرستو گلستانی (بازیگر ایرانی) ، کمند امیرسلیمانی (بازیگر ایرانی) ، مهناز افشار (بازیگر ایرانی) ، مژده شمسایی (بازیگر ایرانی) ، شهره لرستانی (بازیگر ایرانی) ، والت ویتمن (شاعر آمریکایی)، تامس هاردی (نویسنده انگلیسی)، فرنسواز ساگان (نویسنده فرانسویی)، یان فلمینگ (نویسنده انگلیسی)، پول گوگن (نقاش فرانسوی)، مریلین مونرو (هنرپیشه آمریکایی) ، جان.اف کندی (رئیس جمهور آمریکا).

- افراد مشهور تیر ماه: علی حسینی خامنه‏ای (رهبر فعلی ایران) ، علی‌اکبر ولایتی (وزیر خارجه پیشین ایران) ، ولادیمیر پوتین (رییس جمهور سابق روسیه) ، محمد داود خان (اولین رییس جمهور افغانستان) ، سیمین بهبهانی (شاعر ایرانی) ، صمد بهرنگی (نویسنده ایرانی) ، صادق چوبک (نویسنده ایرانی) ، داود رشیدی (بازیگر ایرانی) ، عباس کیارستمی (کارگردان ایرانی) ، سهراب شهید ثالث (کارگردان ایرانی) ، ثریا اسفندیاری بختیاری (همسر دوم محمدرضا شاه پهلوی) ، فاطمه گودرزی (بازیگر ایرانی) ، شادی پریدر (نخستین استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران) ، محمود فکری (فوتبالیست ایرانی) ، مصطفی رحماندوست (شاعر ایرانی) ، نسرین مقانلو (بازیگر ایرانی) ، سحر ولد بیگی (بازیگر ایرانی) ، هدیه تهرانی (بازیگر ایرانی) ، رضا شفیعی جم (بازیگر ایرانی) ، گلشیفته فراهانی (بازیگر ایرانی) ، وحید هاشمیان (فوتبالیست ایرانی) ، نیوشا ضیغمی (بازیگر ایرانی) ، الناز شاکردوست (بازیگر ایرانی) ، ارنست همینگوی (نویسنده آمریکایی)، آن لیندبرگ (نویسنده آمریکایی)، ژان کوکتو (نویسنده فرانسوی)، هلن کلر (نویسنده آمریکایی)، مارک شاگال (نقاش روس)، رامبراند (نقاش هنلدی)، مارسل پروست (نویسنده فرانسوی)، اینگمار برگمن (نویسنده و کارگردان سوئدی)، لویی آرمسترانگ (نوازنده جاز آمریکایی)، راکفلر (سرمایه دار آمریکایی)، ژولیوس سزار (سردار روم)، جان گلن (فضانورد آمریکایی)، جینالو لوبریجیدا (هنرپیشه ایتالیایی) و هنری هشتم (پادشاه فرانسه).

- افراد مشهور امرداد ماه: محمود دولت‌آبادی (نویسنده ایرانی) ، علی حاتمی (کارگردان ایرانی) ، انوشیروان روحانی (آهنگساز ایرانی) ، عارف عارف‌کیا (خواننده ایرانی) ، امید (خواننده ایرانی) ، شقایق فراهانی (بازیگر ایرانی) ، حسن جوهرچی (بازیگر ایرانی) ، داریوش فرضیایی"عمو پورنگ" (بازیگر ایرانی) ، منیرو روانی‌پور (نویسنده ایرانی) ، امین تارخ (بازیگر ایرانی) ، جواد رضویان (بازیگر ایرانی) ، پوپک گلدره (بازیگر ایرانی) ، رضا صادقی (خواننده ایرانی) ، مهدی مهدوی کیا (فوتبالیست ایرانی) ، داریوش ارجمند (بازیگر ایرانی) ، امین زندگانی (بازیگر ایرانی) ، آلدوس هاکسلی (نویسنده آمریکایی)، جورج والتر اسکات (نویسنده اسکاتلندی)، جان گالز ورثی (نویسنده آمریکایی)، جورج برنارد شاو (نویسنده انگلیسی)، دوروتی پارکر (نویسنده انگلیسی)، کارل گوستاو یونگ (روانشناس سوئیسی)، آلفرد هیچکاک (کارگردان انگلیسی)، موسیلینی (دیکتاتور ایتالیایی)، فیدل کاسترو (رهبر انقلابی کوبا)، ناپلئون بناپارت (پادشاه فرانسه) و لوسیل بال (کمدین آمریکایی).

- افراد مشهور شهریور ماه: روح‌الله مصطفوی موسوی خمینی (رهبر پیشین ایران) ، اکبر هاشمی رفسنجانی(رییس جمهور پیشین ایران) ، مرتضی آوینی (نویسنده و کارگردان مستند ایرانی) ، دمیتری مدودف (رییس جمهور روسیه) ، احمدشاه مسعود (فرمانده مبارزین افغانستان) ، تهمینه میلانی (کارگردان ایرانی) ، فریدون مشیری (شاعر ایرانی) ، غلامرضا تختی (ورزشکار ایرانی) ، عهدیه (خواننده ایرانی) ، قادر میزبانی (قهرمان دوچرخه سواری ایران) ، علیرضا دبیر (قهرمان کشتی ایران) ، مهدی شجاعی (نویسنده ایرانی) ، هوشنگ مرادی کرمانی (نویسنده ایرانی) ، کیومرث صابری فومنی (طنز نویس ) ، اکبرعبدی (بازیگر ایرانی) ، پارسا پیروز فر (بازیگر ایرانی) ، امین زندگانی (بازیگر ایرانی) ، نیکی کریمی (بازیگر ایرانی) ، حسام نواب صفوی (بازیگر ایرانی) ، مجید صالحی (بازیگر ایرانی) ، امیر تاجیک (بازیگر ایرانی) ، جواد نکونام (فوتبالیست ایرانی) ، حسین پناهی (بازیگر و شاعر ایرانی) ، شهلا ریاحی (بازیگر ایرانی) ، بنیامین بهادری (خواننده ایرانی) ، تئودور رایزر (نویسنده آمریکایی)، گوته (شاعر آلمانی)، دی.اچ لارنس (داستان نویس انگلیسی)، قوام نکرومه (سیاستمدار غنایی)، ملکه الیزابت اول (ملکه انگلستان)، جوزف کندی (سیاستمدار آمریکایی)، لیندون جانسون (رئیس جمهور آمریکا)، ویلیام هوارد تافت (رئیس جمهور آمریکا)، لئونارد برنشتاین (آهنگساز آمریکایی)، اینگرید برگمن (هنرپیشه سوئدی)، سوفیا لورن (هنرپیشه ایتالیایی)، الیاکازان (کارگردان آمریکایی)، هنری فورد (مدیرکارخانه ماشین سازی) و پیتر سلرز (هنرپیشه انگلیسی).

- افراد مشهور آذر ماه: داریوش مهرجویی (کارگردان ایرانی) ، علی شریعتی (اندیشمند و متفکر ایرانی) ، جمشید مشایخی (بازیگر ایرانی) ، مهتاب نصیر پور (بازیگر ایرانی) ، داریوش فرهنگ (کارگردان و بازیگر ایرانی) ، محمدتقی بهار (شاعر و سیاستمدار ایرانی) ، جلال آل‌احمد (نویسنده ایرانی) ، لاله اسکندری (بازیگر ایرانی) ، بهاره رهنما (بازیگر ایرانی) ، امید زندگانی (بازیگر ایرانی) ، ویگن (خواننده ایرانی) ، ناصر حِجازی ( بازیکن و مربی فوتبال) ، بهاره رهنما (بازیگر ایرانی) ، علی صادقی (بازیگر ایرانی) ، کامران و هومن (خوانندگان ایرانی) ، مارک تواین (نویسنده آمریکایی)، بتهوون (آهنگساز آلمانی)، جان آزبرن (نویسنده انگلیسی)، وینستون چرچیل (نخست وزیر انگلیس)، والت دیسنی (تهیه کننده فیلم های کارتون آمریکایی)، فرانک سیناترا (هنرپیشه آمریکایی)، پاپ ژان پل سیزدهم (رهبر کاتولیک های جهان) و جان میلتون (شاعر انگلیسی).

- افراد مشهور دی ماه: فردوسی (بزرگترین حماسه سرایی تاریخ) ، ارد بزرگ (اندیشمند و متفکر ایرانی) ، ایرج جنتی عطایی (شاعر ایرانی) ، جبران خلیل جبران (اندیشمند و شاعر لبنانی) ، فروغ فرخزاد (شاعر ایرانی) ، حامد کَرزی (رییس جمهور افغانستان) ، حسین الهی قمشه‌ای (سخنور و نویسنده ایرانی) ، احمد محمود (نویسنده ایرانی) ، معین (خواننده ایرانی) ، کتایون ریاحی (بازیگر ایرانی) ، کریستین امانپور (گزارشگر تلویزیونی در آمریکا از تبار ایرانی) ، ترانه علیدوستی (بازیگر ایرانی) ، فریبا کوثری (بازیگر ایرانی) ، ناصر عبداللهی (خواننده ایرانی) ، ماهایا پطروسیان (بازیگر ایرانی) ، حدیث فولادوند (بازیگر ایرانی) ، افسانه بایگان (بازیگر ایرانی) ، مریم زندی (عکاس ایرانی) ، رامبد جوان (بازیگر ایرانی) ، محمد رضا فروتن (بازیگر ایرانی) ، فرهاد مهراد (خواننده ایرانی) ، شهره صولتی (خواننده ایرانی) ، رضا رویگری (خواننده ایرانی) ، بهرام بیضایی (کارگردان ایرانی) ، رزیتا غفاری (بازیگر ایرانی) ، ژاندارک (زن انقلابی فرانسوی)، رودیارد کیپلینگ (نویسنده انگلیسی)، لویی پاستور (شیمیدان فرانسوی)، ادگار آلن پور (نویسنده آمریکایی)، کارل سند برگ (شاعر آمریکایی)، آلبرت شوایتزر (پزشک و فیلسوف فرانسوی)، یوهان کپلر (ستاره شناس آلمانی)، بنجامین فرانکلین (نویسنده و سیاستمدار آمریکایی)، مائوتسه تونگ (رهبر انقلابی چین)، هنری ظمیلر (نویسنده آمریکایی)، ایزاک نیوتن (دانشمند انگلیسی)، ریچارد نیکسون (رئیس جمهور سابق آمریکا)،مارتین لوترکینگ (رهبرسیاهان آمریکا)، اواگاردنر (هنرپیشه آمریکایی) و همفری بوگارت (هنرپیشه آمریکایی).

- افراد مشهور بهمن ماه: خسرو گلسرخی ( شاعر و مبارز ایرانی) ، داریوش اقبالی (خواننده ایرانی) ، صادق هدایت (نویسنده ایرانی) ، سیروس قایقران (فوتبالیست ایرانی) ، محمود فرشچیان (مینیاتوریست ایرانی) ، علی نصیریان (بازیگر ایرانی) ، علیرضا خمسه (بازیگر ایرانی) ، علیرضا عصار (خواننده ایرانی) ، شادمهر عقیلی (خواننده ایرانی) ، تورج نگهبان (ترانه سرای ایرانی) ، علیرضا عصار (خواننده ایرانی) ، افشین قطبی (مربی فوتبال ایرانی) ، احسان حدادی (پرتاب‌گر دیسک ایرانی)، شهاب حسینی (بازیگر ایرانی) ، سمیرا مخملباف (کارگردان ایرانی) ، رویا نونهالی (بازیگر ایرانی) ، دمیتری مندلیف (شیمیدان روس) ، شَهرنوش پارسی‌پور (نویسنده ایرانی) ، بزرگ علوی ( نویسنده ایرانی) ، ادیسون (مخترع آمریکایی)، گالیله (دانشمند ایتالیایی)، فرانسیس بیکن (فیلسوف انگلیسی)، چارلز داروین (طبیعیدان انگلیسی)، لنگستن هیوز (نویسنده آمریکایی)، سامرست موآم (نویسنده انگلیسی)، چارلز دیکنز (نویسنده انگلیسی)، پرلمان (نویسنده آمریکایی)، پل نیومن (هنرپیشه آمریکایی)، کیم نواک (هنرپیشه آمریکایی)، کلارک گیبل (هنرپیشه آمریکایی)، جیمز دین (هنرپیشه آمریکایی)، فرانکلین روزولت (رئیس جمهور سابق آمریکا)، آبراهام لینکلن و رونالد ریگان(روسای جمهور سابق آمریکا) ، ملک عبدالله دوم (پادشاه اردن)
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 21:23  توسط وحید   | 
 
امروز در خبرها داشتیم که چاد هورلی یکی از بنیانگذاران سایت مشهور Youtube از کار کناره‌گیری کرد. بعد از خرید Youtube توسط گوگل به قیمت ۱٫۶۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ وی همچنان مدیرعامل یوتیوب باقی مانده بود که سرانجام امروز از کار خود کناره گیری و ترجیح داد زین پس به عنوان مشاور در کنار این سایت باشد. اما جایگزین وی و مدیرعامل جدید Youtube یک ایرانی-آمریکایی مشهور به نام سالار کمانگر است . سالار کمانگر پیش از این معاون بخش برنامه های تحت وب گوگل ( جیمیل ، تقویم ، بلاگر و … ) بوده که در این پست به معرفی وی خواهیم پرداخت.
این عکس کوچک شده است، برای اینکه بصورت بزرگ شده ببینید، روی این قسمت کلیک کنید، اندازه اصلی عکس 521x800 و حجم آن 69 می باشد.
سالار کمانگر متولد سال ۱۹۷۷ یک ایرانی – آمریکایی و فارغ‌التحصیل در رشته بیولوژی از دانشگاه استفورد آمریکا است . وی در ۲۲ سالگی به گوگل پیوست و بعد از ۷ سال به یکی از کارمندان کلیدی و اصل این شرکت بزرگ تبدیل شد. یکی از مهم ترین موفقیت های وی ابداع سیستم تبلیغات گوگل یا همان Google Adwords است که سهم عمده ای در پیشرفت و موفقیت وی و همچنین توسعه گوگل داشت. کمانگر در مصاحبه ای که حدودا ۴ سال پیش با مجله معروف businessweek انجام داد درباره اینکه چه طور وی از علم پزشکی به فناوری اطلاعات روی آورده گفته :

اوایل که به مدرسه می‌رفتم ، بسیار مشتاقانه خیال پزشک شدن را در سر می‌پروراندم ،تا اینکه زمانی را به تماشای طبابت پزشکان اختصاص دادم. از آن به بعد بسیار مشتاق شدم که دانشمند شوم. ولی روز به روز بیشتر متوجه می‌شدم که این کار هیجان‌آور نیست. بعدها وقتی دو هفته به صورت پاره‌وقت در گوگل مشغول شدم ، فهمیدم که اعمالی که این کار من را با آنها درگیر می‌کند ، به من انرژی می‌دهد. درسی که من آموختم این بود که تنها تصور و خیالی که از یک کار داریم کافی نیست و باید از اینکه یک حرفه به صورت روزانه هیجان و انگیزه لازم را فراهم می‌کند ، مطمئن شویم.
وی که پیش از این جوانترین مدیر گوگل بوده اکنون به سمت مدیرعاملی یکی از مهم ترین زیرمجموعه های گوگل یعنی Youtube رسیده است.سایتی که این روزها بی شک قوی ترین سایت برای به اشتراک‌گذاری ویدیو است که قطعا همه اهالی وب با آن آشنا هستند. کمانگر رمز موفقیت خود را شروع کار در سنین پایین و رسیدن به مرز تجربه کامل در جوانی و استخدام شدن در گوگل می داند. وی درباره گوگل می گوید :
گوگل جایی است که می‌توانند در آن متفاوت شوید و همیشه مورد توجه قرار گیرید. وی همچین به جوانان و کسانی که دوست دارند مثل وی شوند توصیه می کند که بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته خود ؛ ذهنتان را مشغول بدست آوردن یک شغل و کار عالی نکنید. به سمت شغلی بروید که علاقه دارید و به آن جذب شوید و بعد از مدتی در آن شغل پیشرفت کرده و به مقام های بالای آن برسید. همانطور که وی برای این کار گوگل را برگزید و بعد از رسیدن به سمت معاون این شرکت اکنون در صدر یکی از مهم ترین زیرمجموعه های آن یعنی Youtube قرار دارد. اکنون کمانگر مدیریت پروژه Google TV که تحت زیرمجموعه Youtube قرار گرفته نیز است
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 21:15  توسط وحید   | 

http://www.toxel.com/wp-content/uploads/2009/04/shoes11.jpg


بیشتر ما فکر می‌کنیم بستن کفش به عقب اتومبیل عروس و داماد در کشورهای غربی نوعی شوخی و شیطنت است. اما این شوخی عملاً از مراسمی باستانی اقتباس شده که پیروان و علاقه مندان امروزی آن، معنی حقیقی‌اش را از یاد برده‌اند. پیش از استفاده گسترده از اتومبیل، شرکت‌کنندگان در میهمانی، به سوی عروس و داماد که در حال ترک مراسم بودند، کفش پرتاب می‌کردند.‌

گرچه ممکن است آغاز چنین رفتاری را به مصریان نسبت بدهند، اما پاسخ به این نکته نخستین بار در تورات و در رسوم یهودیان ثبت شده است. یهودیان لنگه کفش را نماد مالکیت می‌دانستند و تصرف یا تسلط بر مال یا افراد را با آن مشخص می کردند. هر فروشنده یهودی به جای مهر یا امضا کردن قرارداد، در برابر چشمان شاهدان، لنگه کفش خود را بیرون می‌آورد و با دادن آن به خریدار موافقت خود را در معامله اعلام می‌کرد. در آن هنگام برای نشان دادن تملک یک قطعه زمین، روی آن کفش می‌گذاشتند.

به علاوه پرتاب کفش، به معنای چشم‌پوشی و ترک علاقه نیز بود. در تورات آمده است که: کفشم را به سوی آدم می‌اندازم یعنی آدم دیگر تحت حمایت نیست.

در روزگاری که تورات از آن حرف می‌زند، زنان شکلی - نه چندان گرانبها - از مال و دارایی بودند. برادر مردی که بدون فرزند می‌مرد، در رد یا قبول بیوه او حق تقدم داشت. چنین زنی تا زمانی که برادر شوهرش رسماً از ازدواج با او خودداری نمی کرد، حق ازدواج با کس دیگری را نداشت. این خودداری و امتناع از ازدواج باید در حضور همگان اعلام می‌شد. اگر برادر شوهر چنین زنی او را نمی‌خواست، زن بیوه می‌باید کفش برادر شوهرش را بیرون می‌آورد و در برابر او تف می‌کرد. برادر شوهر، با بیرون آوردن کفش خود، از هرگونه ادعای مالکیت بر زن بیوه دست می‌کشید. طبق نوشته تورات، هنگامی که نخستین برادر شوهر روت از او چشم پوشید، کفش خود را به نشانه چشم‌پوشی از مالکیت او، به بعز داد. این مراسم دینی به روت اجازه داد تا بعز ازدواج کند و به شهرت واقعی خود دست یابد.

مسیحیان کفش را چون نماد مالکیت پذیرفتند. تاریخ‌نویسان نوشته‌اند هنگامی که امپراطور ولادیمیر می‌خواست با دختر راگولد ازدواج کند، دختر با این اظهارنظر مودبانه که من کفشم را برای پسر یک برده بیرون نمی‌آورم، درخواست او را رد کرد. معروف بود که مارتین لوتر برای یادآوری آنکه چه کسی صاحب و مالک عروس است، کفش دامادیش را بالای تخت می‌گذاشت. در ازدوا‌ج‌های آنگلوساکسونی، پدر عروس لنگه کفش دخترش را به داماد می‌داد و داماد نیز به نشانه تحویل گرفتن مالکیت دختر از پدر او، آن را روی سر همسر آینده‌اش می‌کشید.

اروپاییان این مراسم دینی را دگرگون کردند و مفاهیم نویی به آن افزودند.

پدر و مادر ابتدا به نشانه چشم‌پوشی از تسلط خود بر دخترشان، کفش های‌شان را به سوی عروس پرتاب می‌کردند. به زودی شرکت‌کنندگان در میهمانی نیز از پدر و مادر عروس تقلید کردند. طولی نکشید که این رفتار با عروس، از مراسمی سوداگرانه به مراسمی شاد و نشاط‌آور تبدیل شد.

در انگلستان پرتاب کفش‌ها به اطراف بسیار چشمگیرتر بود. بن جانسون نمایشنامه‌نویس انگلیسی می‌نویسد:

لنگه کفشی پی‌ام بینداز

تا در هر کاری که می‌کنم شاد باشم

تنیسون شاعر انگلیسی نیز در تک‌گویی غنایی خود می‌گوید:

باشد که از همه چیز

شادی و خنده برایت باشد

باشد که به هر جا می‌روی

کهنه‌کفش او در پی‌ات باشد.

دریانوردان که همیشه خرافی بوده‌اند، از پرتاب کفش به هنگام آغاز سفرهای دریایی خود، استقبال می‌کردند. گروهی دیگر نیز پیش از شروع سفر، چکمه‌های کهنه خود را می‌سوزاندند.احتمالاً پیش از آن که بهای چرم سر به فلک بکشد، عروس‌ها لنگه راست کفش خود را بیرون می‌آوردند و آن را به میان میهمانان مجرد پرتاب می‌کردند. میهمانان بر این تصور بودند که هر کس لنگه کفش را بگیرد، عروس یا داماد بعدی خواهد بود. امروزه به ندرت کسی به سوی عروس و داماد لنگه کفش پرتاب می‌کند، ولی سنت بستن کفش به عقب اتومبیل آنان بازمانده و یادگار آن روزگار است.‌

اما نکته مهم این است که وقتی مفهوم اصلی این سنت‌ها فراموش شده است، چگونه خود آنها باقی می‌مانند؟ برخی از تاریخ‌نویسان معتقدند بسیاری از مراسم ازدواج‌ها به روزگار خوش گذشته و به هنگامی که جنگجویان همسران خود را از برابر چشمان پدران و برادران خشمگین آنان می‌ربودند و نیز به هنگامی که بهترین مرد در واقع کسی بود که حامی و نگهبان داماد باشد، باز می‌گردد. پرتاب کفش، برنج و اشیاء دیگر را می‌توان نوعی واکنش خنده‌دار و خصومت‌آمیز بین کسانی که بر سر عروس مدعی یکدیگر بودند، دانست.‌پیروان فروید معتقدند این آیین‌ها شیوه‌هایی است تا خانواده‌های شرکت‌کننده در مراسم، احساسات اُدیپی آزاددهنده خود را بروز دهند.

اما به نظر می‌رسد مراسم ازدواج نیز همانند تمام آیین‌های دیگر، شیوه‌ای است تا جامعه با توسل به آن، تغییر واگذاری را که ای بسا بدون چنین کمکی آسیب می‌بیند، پشت سر بگذارد. با آن که بیشتر پدران دیگر به دختران خود به چشم مال و منال نگاه نمی‌کنند، اما بسیاری از آنان هنگام عروس شدن دخترانشان دچار احساس شدید زیان و خسارت می‌شوند.

از دید والدین، تمامی مراسم ازدواج چیزی چون مراسم چشم‌پوشی است. در روزگار باستان پدران از حق مالکیت خود چشم‌پوشی می‌کردند، اکنون والدین با برپا کردن مراسم ازدواج، به جامعه اعلام می‌کنند که دیگر از اختیار و نفوذ خود بر زندگی دخترشان چشم پوشیده‌اند. ارد بزرگ می گوید ( چه بسیار اشکهایی که نوید شادی اند و چه فراوان خنده هایی که لبالب از غم و اندوه ...)
اشک‌های شادی در مراسم ازدواج معمولاً اشک‌های غم و اندوه هستند، اشک‌هایی که برای از دست رفتن روابطی صمیمانه، متقابل و بازگشت ناپذیر، فرو می‌ریزند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 21:1  توسط وحید   | 
چندی قبل استیفن هاوکینگ فیزیکدان انگلیسی اعلام کرده بود :

http://burusi.files.wordpress.com/2009/05/stephen-william-hawking.jpg

کره زمین طی 100 ساله آینده غیر قابل سکونت خواهد بود و بشر باید بدنبال کرات دیگر باشد در مقابل ارد بزرگ اندیشمند ایرانی در پاسخ به سئوالی در این مورد گفته بود : آدمیان هر ناراستی و سختی را ، با اندیشه خویش پشت سر خواهند گذاشت ، هیچ تاریکی در پیش روی نیست .

http://img37.imagefra.me/img/img37/2/9/1/faranak/f_wsyr9tld1ffm_20fa354.jpg

در واقع نظر ارد بزرگ حامل این موضوع بود که بشر توانایی حل مشکلات خود را داراست و همه چیز رو به روشنی و راحتی خواهد بود . مقاله زیر تحلیلی بر آینده بشر دارد که تایید کننده نظر ارد بزرگ است با هم این مقاله را می خوانیم :


  جهان به سمت راحتی و سرعت پیش می رود

مترجم: ندا لهردی
«آینده چه می‌شود و ما را به کجا می‌برد؟»؛ این سوالی است که هر کدام از ما شاید در طول روز بارها و بارها با خودمان تکرار می‌کنیم و چون جواب دقیق و درستی هم برای آن نداریم می‌توانیم آن را باز هم با خودمان تکرار کنیم.

در واقع موضوع اینجا است که اجداد ما هم این سوال را در ذهن داشتند و احتمالا فکرش را هم نمی‌کردند که زمانی پدیده‌ای به نام تکنولوژی دنیا را متحول کند. حالا اما ما با وجود تکنولوژی‌های متنوعی که هر روز هم تغییر کرده و همه چیز را با خودشان تغییر می‌دهند، تصور روشن‌تری از آینده داریم. اغلب ما می‌دانیم زندگی روزمره افراد در آینده با کمک تکنولوژی بسیار راحت شده و روند سریع‌تری خواهد داشت. کارشناسان اما این آینده تکنولوژیک را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنند.


صندوق تحقیقات ICT در اروپا
حدود دو هفته پیش، یعنی درست در روزهای 27 تا 29 ماه سپتامبر رویدادی با نام Digitally Driven با تمرکز بر تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر زندگی آینده افراد در شهر بروکسل برگزار شد. این رویداد با حضور محققان، تاجران و کارشناسان در بخش‌های مختلف نمایشگاه، کنفرانس و شبکه‌ای با تمرکز بیشتر بر استراتژی‌هایی که می‌تواند اروپا را از نظر تکنولوژی همچنان موفق و رقابتی حفظ کرده و نگه دارد برگزار شد. به این ترتیب در این کنفرانس بحث بر سر تکنولوژی‌های آینده حسابی داغ بود، هرچند این بحث به سمت مباحث سیاست‌گذاری‌های کلان در این مورد مانند برنامه‌های دیجیتال آینده اروپا و صندوق تحقیقات و نوآوری ICT اروپا به ارزش 8/2 میلیارد یورو در طول سال‌های 2011 تا 2012 منتهی شد.

به عقیده بسیاری از شرکت‌کنندگان، این کنفرانس به خاطر برگزاری کارگاه‌هایی درباره سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ICT و چگونگی جذب سرمایه، برای شرکت‌های تجاری متوسط مناسب و مفید بوده است. در این میان اما نباید نمایشگاهی را که به صورت جانبی در کنار این کنفرانس برگزار شد، فراموش کرد. در این نمایشگاه 100 شرکت‌کننده از کشورهای مختلف اروپایی حضور داشتند و در آن آخرین و جدیدترین پروژه‌های ICT اروپا را به نمایش گذاشتند. این پروژه‌ها در واقع طرح‌هایی برای استفاده از تکنولوژی در آینده نزدیک بوده و در چهار بخش اصلی قرار می‌گرفتند.
بخش اول مربوط به تکنولوژی‌های سه بعدی و کاربرد آنها در ساخت ماکت‌های مصنوعی سه‌بعدی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی اروپا بود. سیستم‌های نوررسانی نوین هم بخش مهمی در این نمایشگاه بودند که مورد توجه اغلب بازدیدکنندگان قرار گرفت. در این بخش، تکنولوژی‌هایی برای توسعه نوررسانی به شیوه ارگانیک به نمایش گذاشته شده بودند. تحقیقات نشان می‌دهند که سیستم‌های نوررسانی ارگانیک تا پنج برابر به صرفه‌تر از سیستم‌های نوررسانی رایج امروزی هستند و به همین دلیل در آینده نزدیک به سرعت جایگزین این سیستم‌های فعلی خواهند شد.


بخشی به نام Kompaï هم بخشی بود که به معرفی نسل آینده روبات‌ها برای کمک به افراد بیمار، ناتوان یا سالمندان برای آنکه بتوانند به صورت مستقل و بدون کمک دیگران در خانه خودشان زندگی کنند، اختصاص داشت. این بخش با استقبال خوبی مواجه شد. از طرفی بخش دیگری هم در این نمایشگاه به معرفی تکنولوژی‌های مجازی به عنوان ابزاری جهت کمک به معلولان دارای نقص عضو برای چگونگی استفاده دیجیتالی از اعضای مصنوعی بدنشان می‌پرداخت.


خودروهای آینده

تکنولوژی اما این روزها به تدریج در حال نفوذ به بخش‌های مختلفی است که در این میان صنعت خودرو یکی از مهم‌ترین آنها است. در واقع بسیاری از کارشناسان این صنعت معتقدند که استفاده از تکنولوژی‌های جدید در خودروسازی می‌تواند این صنعت را کاملا متحول کند. «پاول برنلیگ یکی از تحلیل‌گران شناخته شده در صنعت خودرو درباره تکنولوژی‌های آینده می‌گوید: «خودروها در آینده می‌توانند با استفاده از تکنولوژی‌های جدید سرویس‌های اورژانسی را به موقع از وقوع یک تصادف جاده‌ای باخبر کنند. به این ترتیب، خودروهای آینده با استفاده از سنسورهایی خاص اطلاعات مربوط به مکان تصادف و حتی تعداد سرنشینان خودرو را به سرویس‌های امدادی ارسال کنند. این هدفی است که این روزها اغلب شرکت‌های خودروسازی بزرگ دنبال می‌کنند، به همین دلیل در حال آماده سازی زیرساخت‌های لازم برای آن هستند.»


کامپیوترهای هوشمند

کامپیوترها در واقع یکی از مهم‌ترین ابزارهای تکنولوژی هستند که مردم مختلف در سرتاسر دنیا با آن سر و کار دارند. درست به همین دلیل هم تغییر در ساختار این دستگاه‌ها می‌توانند برای مردم بیشتر ملموس باشند. شرکت Intel به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌های کامپیوتری جهان معتقد است که کامپیوترهای آینده بسیار هوشمند بوده و می‌توانند اطلاعات بیشتری از کاربران خود به‌دست بیاورند. در آخرین کنفرانس سالانه این شرکت که در شهر سانفرانسیسکو برگزار شد، «جاستین راتنر» مدیر ارشد تکنولوژی این شرکت اعلام کرد که کامپیوترهای آگاه و هوشمند در حقیقت همان کامپیوترهای آینده هستند که به خوبی می‌توانند با کاربران خودشان تعامل برقرار کنند. او می‌گوید: «این کامپیوترها درباره کاربر خود شناخت دارند، تمام اطلاعات مربوط به کارها و امور روزمره آنها را می‌دانند، مقصد مورد نظر کاربران و جایی که از آن می‌آیند، نیازهای کاربران، علایق و موارد غیر جذاب برای آنها را هم شناسایی می‌کنند. شاید ساخت این کامپیوترهای هوشمند بیش از دو دهه دیگر طول بکشد؛ اما این اتفاق به زودی و در آینده رخ می‌دهد و تعجب همه ما را بر می‌انگیزد.»

راتنر معتقد است که نرم‌افزار کاربردی Fodor که این روزها مورد توجه کاربران زیادی هم قرار گرفته است، نمونه‌ای از نرم‌افزارهای هوشمند آینده است. این نرم‌افزار کاربردی در واقع اطلاعات لازم برای گردشگری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و به این دلیل به عنوان دستیار شخصی تعطیلات هم شناخته می‌شود.

موبایل‌های مفهومی

تکنولوژی‌های آینده قطعا گوشی‌های موبایل را هم بی نصیب نمی‌گذارند؛ هر چه باشد این دستگاه‌ها در حال حاضر پر طرفدارترین محصولات تکنولوژی و دیجیتال به حساب می‌آیند. دکتر «پاول جاکوبز» مدیرعامل شرکت Qualcomm در آخرین کنفرانس خود در شهر لندن درباره موبایل‌های آینده گفت: «موبایل‌ها در آینده مجهز به پردازنده‌هایی با سرعت بسیار بیشتر هستند، چون حجم اطلاعات کاربران آنها هر روز در حال افزایش است. این گوشی‌ها دارای نمایشگرهایی خواهند بود که همیشه روشن هستند بدون آنکه انرژی باتری را مصرف کنند و به این ترتیب کار با آن‌ها برای کاربرانشان راحت‌تر خواهد بود».

این در حالی است که علاوه بر تغییر مشخصات سخت‌افزاری موبایل‌های آینده قابلیت‌های متفاوت و منحصر به فردی را هم به کاربران خودشان می‌دهند. به عنوان نمونه، موبایل‌های مفهومی یکی از پر طرفدارترین ابزار تکنولوژی در آینده خواهند بود. یکی از این موبایل‌ها، گوشی است که دارای نمایشگر شفاف و بی رنگ بوده و وضعیت آب و هوایی را برای کاربرانش به شکل کاملا ملموس و محسوسی نمایش می‌دهد. به این ترتیب در یک روز آفتابی نمایشگر این موبایل کاملا شفاف بوده و در روز بارانی این نمایشگر قطرات مجازی باران را روی خود نمایش می‌دهد. در روزهای برفی هم تمام سطح نمایشگر این موبایل پوشیده از شبنم‌های یخ‌زده می‌شود. این موبایل احتمالا با نام پنجره به بازار معرفی خواهد شد.

با این اوصاف انتظار می‌رود موبایل‌های مفهومی آینده هم مانند گوشی‌های امروزی همچنان مورد توجه و علاقه اغلب کاربران قرار بگیرند.


تبدیل انرژی انسانی به انرژی الکتریکی

این یک بحث مهم است که مدت‌ها است ذهن کارشناسان و متخصصان انرژی را به خودش جلب کرده است،اما این اتفاق به زودی و در آینده نه چندان دور به واقعیت تبدیل می‌شود. آخرین اطلاعات در این مورد نشان می‌دهند که کارشناسان در حال کار روی انگشت‌هایی مصنوعی و ویژه‌ای هستند که می‌توانند روی دست کاربران قرار گرفته و در کارهایی مانند نقشه کشی و محاسبات مهندسی به آنها کمک کند. به این ترتیب که این انگشت تمام اندازه‌ها را که با دست و توسط انگشت کاربرانش نشان داده می‌شود به اطلاعات مجازی و کامپیوتری تبدیل می‌کند.

صندلی‌های مبدل انرژی هم از این دسته محصولات هستند. این صندلی‌های آینده در واقع می‌توانند به صورت یک ماساژور عمل کرده و انرژی‌های ناشی از درد و خستگی بدن افراد را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. با این اوصاف است که از این صندلی‌ها در آینده به عنوان منابع تغذیه برق و انرژی الکتریکی هم استفاده می‌شود.

 

  نظر ارد بزرگ در موضوع "جهان به کدام سو می رود" .

یاسمین آتشی

http://www.worldpacco.com/images/world-in-box-africa400.jpg


شخصی از ارد بزرگ (متفکر و اندیشمند کشورمان) پرسید جهان به کدام سو می رود ؟
پاسخ شنید : بهروزی
دوباره پرسید : فلاسفه غرب می گوید باید از کره زمین به جای دیگر سفر کرد ! اینجا بزودی غیر قابل سکونت می شود نظر شما چیست ؟
پاسخ شنید : آدمیان هر ناراستی و سختی را ، با اندیشه خویش پشت سر خواهند گذاشت ، هیچ تاریکی در پیش روی نیست .
دوباره پرسید : چرا اندیشمند و متفکرین غرب ، آینده زمین را تیره و تار می بینند ؟
و آخرین پاسخ ارد بزرگ این بود : بینش و نگاه ما برآیند آرمانهای نهان ماست . باید به دانش و نیروی خرد خویش باور داشته باشیم و دلهره و بیم را از خویش دور کنیم . فرزندان ما نیازی به پدران گریزان از آنچه هست ندارند ، ما باید آینده آنان را با آگاهی و دانش ، سپید و روشن کنیم .
شخص با این که پاسخ اش را گرفته بود باز پرسش اش را اینگونه طرح کرد که : استفان ویلیام هاوکینگ می گوید : "خطر نابودی طی صد سال آینده انسان را تهدید می کند زیرا تا چند صد سال دیگر جلوگیری از وقوع فجایع انسانی بر روی زمین غیر ممکن خواهد شد. نسل انسان نباید تمامی آینده خود را بر روی این سیاره سرمایه گذاری کند. من می توانم خطر بزرگی را ببینم که نسل بشر را تهدید می کند." حالا نظر شما چیست ؟
پاسخ ارد بزرگ سکوت و گذشتن بود...
این پرسش و پاسخ با اندیشمند کشورمان ارد بزرگ ، داستانی تاریخی جالبی بیادم آورد گفته می شود : روزی یکی از شاگردان فیلسوف و پزشک کشورمان پورسینا (شیخ الرئیس ابوعلی سینا) پرسید فلان حرف افلاطون اینگونه است و استاد نظر خود را گفت و باز شاگرد همان حرف قبلی اش را تکرار کرد و اینبار استاد بیشتر پرسش شاگرد را شکافت و دو دیدگاه متفاوت خویش و افلاطون را بازگویی کرد شاگرد اجازه خواست و رفت استاد خسته به چند پرسش شاگردان پاسخ گفت و عازم منزل شد در بین راه باز همان شاگرد در مقابل پورسینا ایستاد و گفت فلان حرف افلاطون اینگونه است !!! که در واقع همان حرف سابقش بود و بیچاره استاد انرژی بسیار برای توضیح و تفسیر آن از دست داده بود پورسینا به شاگرد خیره شد و گفت : اگر آثار افلاطون اینهایی است که به دست ما رسیده، بی سواد بوده است . سپس سرش را پایین آورد و از کنار شاگرد گذشت . در آن حال شاگرد می گفت پس چرا استاد از صبح در مورد یک بی سواد با من گفتگو می کردید ؟!!!... پورسینا سرخ شده لب می گزید و دور می گشت ...

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:59  توسط وحید   | 
روان‌شناسان در مورد بروز‌‌ تفاوت زن و‌‌ ‌مرد، ‌‌هر دو عامل محیط و وراثت را سهیم می‌دانند. اما‌ ‌جامعه‌شناسان با روان شناسان اختلاف نظر فاحشی دارند.

آنها معتقدند که تفاوت‌های زن‌ ‌و مرد معلول تفاوت رفتاری است که جامعه در مورد آنان پیش می‌گیرد و معتقدند که دو‌ ‌جنس در اساس با هم هیچ تفاوتی ندارند، بلکه اجتماع موجب می‌شود که آنها گرایش‌های‌ ‌متفاوت پیدا کنند و به زمینه‌های مختلف سوق داده شوند. از نظر جامعه‌شناسان تفاوت‌ ‌زن و مرد در جزییات است نه در کلیات. زیست شناسان عقیده دارند که زن و مرد تفاوت‌‌‌های بنیادی دارند، بدین معنا که تفاوت‌های آنها در درجه اول ارثی است نه محیطی. ‌‌آنها معتقدند که هر سلول بدن زن با هر سلول بدن مرد تفاوت دارد.‌

آنها قبل از آن که به دنیا بیایند و تحت تأثیر نفوذهای اجتماعی قرار گیرند،‌ ‌کاملاً تمایز پیدا کرده و برای زن یا مرد شدن آماده می‌شوند.‌‌

ویژگی‌های ساخت و عملکرد اعضا و دستگاه‌های بدن دختران و‌ ‌پسران متفاوت است. این تفاوت طوری است که پسران را برای زندگی فعال و پرجنب و جوش، و‌ ‌دختران را برای زندگی آرام آماده می‌کند. در استعداد تجسم فضایی، تشخیص جهت و هدف‌‌‌گیری، پسرها بهترند. از نظر کلامی دخترها برتری دارند، اما از نظر ادراک کلامی‌ ‌پسرها برترند.‌

پسرها ارتباط‌های مکانیکی را بهتر درک می‌کنند و استعداد ریاضی بهتری نسبت به‌ ‌دخترها دارند، اما در کارهای دستی مخصوصاً کارهایی که نیاز به چالاکی انگشتان دارند‌ ‌دخترها بهترند و چابکی انگشتان زنان به آنها اجازه می‌دهد که ماشین نویس خوبی‌ ‌باشند. یکی از ویژگی‌های جالب زنان این است که می‌توانند اطلاعاتی را برای مدت‌ ‌کوتاهی در حافظه خود نگه دارند که با هم هیچ ارتباطی ندارند و به خود آنها نیز‌ ‌مربوط نیست.

بر پایه همین توانایی است که زن‌ها بهتر می‌توانند به منشی‌گری و‌ ‌کارهای دفتری اشتغال داشته باشند. دختران از دوران ابتدایی تا دانشگاه آن هم تا سطح‌ ‌لیسانس در مجموع بهتر از پسرها درس می‌خوانند و موفقیت‌های بیشتری به دست می‌آورند.‌‌ ‌اما بعد از فراغت تحصیل و به ویژه بعد از دوره لیسانس، معمولاً از رقابت دست برمی‌ ‌دارند و در صورت ازدواج، خود را کاملاً وقف خانواده می‌کنند. البته زنان شاغل،‌ ‌نویسنده، وکیل و پزشک هم وجود دارند اما کمتر به جاه‌طلبی و مقام پرستی روی می‌ ‌آورند و این امر به مقدار زیادی از شکوفایی استعدادهای آنها جلوگیری می‌کند.‌‌ ‌پس می‌توان گفت که علت محدودیت زن‌ها مسائل عاطفی است نه کمبود‌ ‌استعداد.‌

‌ماتینا هورنر می‌گوید زنان برای به دست آوردن موفقیت برانگیخته می‌شوند ولی در‌ ‌عین حال از موفقیت نیز می ترسند. هورنر می‌گوید: موفق شدن در دنیای رقابت طلب چیزی‌ ‌است که خیلی از زنها از آن پرهیز می کنند زیرا ویژگی‌هایی را منعکس می‌کند که به‌ ‌طور سنتی غیرزنانه به حساب می‌آید. ارد بزرگ فیلسوف و متفکر برجسته نکات بسیار مهمی را یادآور می شود : رستاخیزهای اجتماعی بدون همراهی زنان شجاع غیر ممکن است چرا که زن پرچمدار وارستگی ، پاکی و از خودگذشتگی ست .

کتاب پرواز تنها، زنان مجرد در نیمه راه عمر‌ ‌نوشته آسیب شناسان خانواده - کارل آندرسون و سوزان استوارت، با بررسی زندگی زنان‌ ‌و مردان قبل و بعد از تأهل، چنین نتیجه می‌گیرد که مردان معمولاً پس از ازدواج پله‌های ترقی را طی می‌کنند و کارآمدتر، عاقل‌تر و نهایتاً موفق‌تر می‌شوند.‌‌ ‌

‌دیوید اسکوس پروفسور علوم رفتارشناسی بیان می‌کند که کروموزم ‌ X‌پدری نه تنها‌ ‌از نظر وراثت خصوصیات زنانه نقش مهمتری را نسبت به کروموزم ‌ X‌مادری ایفا می‌کند‌ ‌بلکه انتقال دهنده برخی مهارت‌های اجتماعی نیز هست و این بدین معناست که مردان باید‌ ‌مهارت‌های اجتماعی را بیاموزند، در حالی که زنان آن را در ساختمان ژنتیکی خود دارند‌ ‌و این امر با بسیاری از جنبه‌های بلوغ (روانی، اجتماعی، جنسی) در دختران و پسران‌ ‌نیز مطابقت دارد.‌‌

محققان استرالیایی اعلام کرده‌اند:‌‌ ‌آن قسمت از‌ ‌مغز که برای صحبت کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد در زنان نسبت به مردان 30-20 درصد‌‌‌ ‌وسیع‌تر است. شاید همین موضوع سبب می‌شود که زنان در امتحانات بلاغت شفاهی، حافظه‌ ‌شفاهی و برخی مهارت‌های حرکتی ظریف بهتر از مردان عمل کنند.

در مطالعه‌ای که با‌ ‌استفاده از فن رادیوگرافی و ‌ MRI‌صورت گرفت مشخص شد که مردان تنها از سمت چپ مغز خود‌ ‌برای حل مسائل زبان شناسی استفاده می‌کنند در حالی که زنان از هر دو نیمکره مغز سود‌ ‌می‌برند.

توانایی زنان در استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز، آنها را قادر می‌ ‌سازد که به هنگام صحبت کردن به مراکز عاطفی نیز دسترسی پیدا کنند و در ارتباطات‌ ‌عاطفی موفق تر عمل کنند.

شاید این نکته را که خانم‌ها مددکاران اجتماعی، مشاوران،‌ ‌آموزگاران و پرستاران موفق و خوبی هستند بتوان به این موضوع نسبت داد.

تفاوت هورمونی بین مرد و زن، مسئول قسمت بزرگی از تفاوتها در توان آنهاست.‌

تستوسترون ترشح شده در مردها اثر آنابولیکی پرقدرتی دارد؛ به این معنی که موجب‌ ‌افزایش تولید پروتئین در تمام بدن به ویژه در عضلات می‌شود.

در واقع حتی مردی که‌ ‌فعالیت ورزشی زیادی ندارد اما تستوسترون زیادی دارد جثه عضلانی‌اش 40 درصد بیشتر از‌‌‌ ‌زنان نظیر خود خواهد بود و قدرت او نیز به همین نسبت بیشتر است. هورمون جنسی زنان‌ ‌یعنی استروژن نیز احتمالاً مسئول قسمتی از اختلاف بین قدرت زن و مرد است، اگرچه اثر‌ ‌آن به همان شدت تستوسترون نیست. معلوم شده است که استروژن رسوب چربی را در زنان به‌‌ ‌ویژه در بعضی بافت‌ها افزایش می‌دهد.

بدیهی است این موضوع مانعی در برابر تولید‌ ‌حداکثر قدرت در ورزش‌هایی ایجاد می‌کند که به سرعت یا قدرت بدنی بستگی دارد اما از‌‌ ‌طرف دیگر این موضوع می‌تواند در ورزش‌های استقامتی سخت که برای تولید انرژی نیاز به‌ ‌چربی دارند یک کمک مؤثر به شمار آید. چنانکه رکورد رفت و برگشت بین دو سوی کانال‌ ‌مانش در حال حاضر متعلق به زنان است.‌‌

پسرها در پرتاب کردن توپ و دیسک بهتر از دختران هستند.

شاید علت آن در اغلب‌‌ ‌موارد این باشد که پسران برای بازی با توپ تقویت می‌شوند اما احتمالاً علت اساسی‌ ‌تری هم وجود دارد؛ شکل دست‌ها در دو جنس متفاوت است، مخصوصاً در دختران ساعد با‌ ‌بازو زاویه ای تشکیل می‌دهد که در دست پسران وجود ندارد.

بنابراین دختران به دلایل‌‌ ‌ژنتیکی و تشریحی نمی‌توانند موفقیت پسران را در پرتاب به دست آورند.

نکته قابل توجه‌ ‌دیگر آن است که اگر مرد و زنی را در جزیره ای دور افتاده رها کنید چگونگی وضعیت‌ ‌سوخت و ساز بدن در خانم‌ها منجر به آن خواهد شد که زن بیش از مرد زنده بماند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:51  توسط وحید   | 
جرالدین دخترم ، اکنون تو کجا هستی ؟ در پاریس روی صحنه تئاتر ؟ این را میدانم . فقط باید به تو بگویم که در نقش ستاره باش و بدرخش . اما اگر فریاد تحسین آمیز تماشاگران و عطر گل هایی که برایت فرستاده اند به تو فرصت داد ، بنشین و نامه ام را بخوان . من پدر تو هستم . امروز نوبت توست که صدای کف زدن های تماشاگران گاهی تو را به آسمانها ببرد . به آسمان برو اما گاهی هم به روی زمین بیا و زندگی مردم را تماشا کن . زندگی آنان که با شکم گرسنه و در حالی که پاهایشان از بینوایی میلرزد ، هنرنمایی میکنند . من خود یکی از آنها بوده ام . جرالدین دخترم ، تو مرا درست نمی شناسی . در آن شبهای بس دور ، با تو قصه ها گفتم . آن داستان هم شنیدنی است . داستان آن دلقک گرسنه که در پست ترین صحنه های لندن آواز می خواند و صدقه میگیرد ، داستان من است . من طعم گرسنگی را چشیده ام ، من درد نابسامانی را کشیده ام و از اینها بالاتر ، من رنج حقارت آن دلقک دوره گرد را که اقیانوسی از غرور در دلش موج میزند و سکه صدقه آن رهگذر غرورش را خرد نمیکند ، چشیده ام. با این همه زنده ام و از زندگان هستم . جرالدین دخترم ، دنیایی که تو در آن زندگی میکنی ، دنیای هنرپیشگی و موسیقی است . نیمه شب آن هنگام که از تالار پرشکوه تئاتر شانزلیزه بیرون می آیی ، آن ستایشگران ثروتمند را فراموش کن . حال آن راننده تاکسی که تو را به منزل میرساند ، بپرس . حال زنش را بپرس . به نماینده ام در پاریس دستور داده ام فقط وجه این نوع خرج های تو را بدون چون و چرا بپردازد اما برای خرج های دیگرت باید صورتحساب آن را بفرستی .

دخترم جرالدین ، گاه و بی گاه با مترو و اتوبوس شهر را بگرد و به مردم نگاه کن و با فقرا همدردی کن . هنر قبل از آنکه دو بال به انسان بدهد ، دو پای او را میشکند . وقتی به این مرحله رسیدی که خود را برتر از تماشاگران خویش بدانی ، همان لحظه تئاتر را ترک کن . حرف بسیار برای تو دارم ولی به وقت دیگر می گذارم و با این آخرین پیام ، نامه را پایان میبخشم . انسان باش ، پاکدل و یکدل . زیرا گرسنه بودن ، صدقه گرفتن و در فقر مردن بارها قابل تحمل تر از پست بودن و بی عاطفه بودن است .

پدر تو ، چارلی چاپلین

 

http://sharemychart.com/farzadim/charts/-pHWJq7cPBB.jpg

چارلی چاپلین در کنار مهاتما گاندی

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:45  توسط وحید   | 
زندگی نامه بیل گیتس

 

ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس (Bill Gates) رئیس و موسس شرکت مایکروسافت می باشد. در حال حاضر مایکروسافت با بیش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان و با درآمد خالص 25.3 میلیارد دلار در پایان سال مالی 2001 یکی از موفقترین شرکتهای ایالات متحده امریکا و یکی از راهبران صنعت کامپیوتر بوده است. بیل گیتس در 28 اکتبر سال 1955 در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل امریکا متولد شد.پدر بیل , ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشنایان شهر سیاتل است و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضا هیئت مدیره United Way International بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت. بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد.گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از او تاثیر بسیار گرفت. او از همان دوران کودکی خود روحیه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعی می کرد تا در هر زمینه ای از دوستان خود پیش باشد. گیتس تحصیلات ابتدای خود را در مدرسه عمومی Lakeside پشت سر گذاشت و در آنجا بود که با کامپیوتر آشنا شد. در آغاز یکی سالهای تحصیلی مسئولان مدرسه Lakeside تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان, یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سیزده سالگی اولین نرم فزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود پل آلن (Paul Allen ) که دو سال از گیتس بزرگتر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت , بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر Lakeside میگذراند. گیتس در سال 1973 وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر (Steve Ballmer) که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair طراحی کرد. بیل گیتس در سال 1975 به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی بنام Microsoft با شعار "در هر خانه یک کامپیوتر" ایجاد کرد.مایکروسافت انواع زبانهای برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید میکرد. در آن زمان مایکروسافت فقط 40 کارمند داشت که شبانه روز بشدت کار میکردند و کل فروش آن فقط 2.4 میلیون دلار در سال بود.

در سال 1980 شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند , بسازد و وارد بازار کند. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و IBM قراردی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصی IBM تولید کند.کامپیوتر های جدید IBM از پردازنده های 16 بیتی 8088 شرکت اینتل استفاده میکرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبانهای برنامه سازی خود به یک سیستم عامل 16 بیتی نیاز داشت.در آن زمان شخصی بنام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر 16 بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده 16 بیتی نوشت که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS 86 را با قیمت 75 هزار دلار بدست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS 86 را متناسب با کامپیوتر های شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودن و از آن یک سیستم عامل قوی 16 بیتی ساختند. مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS برروی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می پرداخت. و رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گامهای بزرگتری بسوی موفقیت برداشت.طبق آخرین آمار بیش از 95 درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده میکنند. درحال حاضر بیل گیتس با بیش از 50 میلیارد دلار, ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شده است.او این مقام را چندین سال است که حفظ کرده. یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد با هوش در این شرکت است.گیتس زمانی که فقط 19 سال داشت مایکروسافت را مدیریت میکرد.او بقدری کار میکرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی کرد و به همراه کارمندان خود بسختی برروی پروژه های مختلف و سفارش مشتریان کار میکرد. گیتس در سال 1994 با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال 1996) و یک پسر (متولد سال 1999) بوده است.بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و بهمراه همسر خود چندین موسسه خیره در سراسر دنیا تاسیس کرد.هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:38  توسط وحید   | 
۱۰ جوان تأثیرگذار بر دنیای اینترنت


دانستن میزان تلاش و درآمد ۱۰ نفر از بزرگترین بازارپردازان اینترنت برای رسیدن به موقعیت كنونی شان خالی از لطف نیست و این در حالی است كه گروهی از مردم بسیار بیشتر از این افراد در بازار فوق درآمد كسب می كنند. به گزارش سیتنا، افرادی كه در این مجال از آن ها نام برده شده، كسانی هستند كه شاید بدون آن ها اینترنت امروز در جایگاه كنونی خود قرار نمی گرفت.دانستن میزان تلاش و درآمد ۱۰ نفر از بزرگترین بازارپردازان اینترنت برای رسیدن به موقعیت كنونی شان خالی از لطف نیست و این در حالی است كه گروهی از مردم بسیار بیشتر از این افراد در بازار فوق درآمد كسب می كنند. به گزارش سیتنا، افرادی كه در این مجال از آن ها نام برده شده، كسانی هستند كه شاید بدون آن ها اینترنت امروز در جایگاه كنونی خود قرار نمی گرفت.
۱- لاری پیج و سرگئی برین
در سال ۱۹۹۸ زمانی كه تنها ۲۴ سال داشتند گوگل را تأسیس كرده اند. نخستین «دفتر» آنها در یك گاراژ بود. این دو نفر توانستند الهام بخش هزاران جوان برای كسب درآمد از طریق آنلاین باشند. لاری و سرگئی سپس یك شركت چند میلیارد دلاری را به وجود آوردند كه اینترنت را به جنبش درآورد.
۲- مارك زوكربرگ
فیس بوك، فیس بوك، فیس بوك. مارك زوكربرگ دانشجوی دانشگاه هاوارد زمانی كه تنها ۱۹ سال داشت فیس بوك را به عنوان پی بستر یك شبكه اجتماعی برای نوجوانان كالج راه اندازی كرد. فیس بوك در حال حاضر دومین شبكه اجتماعی بزرگ مای اسپیس است. قابل ذكر است كه فیس بوك روز به روز در حال رشد بوده و هر ماه میلیون ها كاربر جدید در آن ثبت نام می كنند.
۳- چاد هارلی و استیو چن
مبدعان یوتیوب، وب سایت «به اشتراك گذاری ویدئو به صورت آنلاین». یوتیوب بعدها توسط گوگل به مبلغ ۱‎/۶۵ میلیارد دلار خریداری شد. آنها یوتیوب را در سال ۲۰۰۵ زمانی كه چاد ۲۸ ساله و استیو ۲۷ ساله بود راه اندازی كردند.
۴- جری یانگ و دیوید فیلو
این دو دوست یاهو! را تأسیس كردند. موتور جست و جوی یاهو رقیب سرسخت گوگل محسوب می شود. این دو دوست در حال حاضر، پس از پیشنهاد ۴۴‎/۶ میلیارد دلاری مایكروسافت برای خرید یاهو! پرخبرترین افراد محسوب می شوند. هنگام ایجاد یاهو! در سال ۱۹۹۵ جری ۲۶ ساله بود و دیوید ۲۸ سال داشت.
۵- مت مولن وگ
زمانی كه مت مولن وگ پی بستر بلاگ گسترده ای را مورد استفاده قرار داد تنها ۱۹ سال سن داشت. وی در سال ۲۰۰۵ پی بستر بلاگ WordPress را به وجود آورد و فضای بلاگ به معنای واقعی رشد و نمو كرد. مردم به دلیل آسان بودن استفاده و ارتقاء و بهبود مكرر WordPress شروع به جابه جا شدن از پی بسترهای قابل جابه جایی و سایر پی بسترها به WordPress كردند.
۶- تام اندرسون
نخستین شبكه اجتماعی دنیا را با بیش از ۱ میلیون كاربر بوجود آورد. تام اندرسون در سال ۲۰۰۴ در ۲۳ سالگی مای اسپیس را تأسیس كرد. در مقایسه با افرادی مانند مارك زوكربرگ وی ثروتمند محسوب نمی شود اما وی به عنوان مؤسس گسترده ترین شبكه اجتماعی در اینترنت مورد توجه قراردارد.
۷- پییر امیدیار
مؤسس eBay. پییر امیدیار در سال ۱۹۹۵ در ۲۸ سالگی eBay را به عنوان یك حراجی آنلاین به وسعت دنیا تأسیس كرد. از آن زمان افراد بسیاری ممنون این ابتكار هستند و همین مسأله eBay را به یك پی بستر جهانی تبدیل كرده است.
۸- بلیك راس
بلیك اس در ۱۹ سالگی در سال ۲۰۰۳ توانست Mozilla را راه اندازی نماید. از آن پس Mozilla شروع به بزرگ شدن كرد و توانست با جلب كاربران اینترنت بیشتری به مرورگر Mozilla Firefox ثابت كرد كه بیشتر از مرورگرهای دیگر استفاده از آن برای كاربر راحت تر است.
۹- كوین رز
كوین رز در سال ۲۰۰۴ در سن ۲۷ سالگی Digg را پایه ریزی كرد. این شبكه خبری اجتماعی توسط كاربران هدایت می شود.
۱۰- گاتفرید اسوارتهلم
گاتفرید در ۲۴ سالگی در سال ۲۰۰۴ توانست The Pirate Bay را تأسیس كند. این سایت از اقصا نقاط دنیا نظرات مباحثه برانگیزی را دریافت می كند اما كاربران اینترنت از داشتن چنین تجربه ای در The Pirate Bay لذت می برند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:36  توسط وحید   | 

دانشمند : كوپرنيك

دانشمند : كوپرنيك

نيكولاس كوپرنيك در 19 سال 1473 در شهر تورن واقع در لهستان متولد شد و چون پدرش را از دست داده بود تربيت و پرورش او به دست عمويش انجام گرفت، عمويش كه يكي از كشيشان بزرگ بود او را براي تحصيل به دانشگاه كراكووي فرستاد كوپرنيك در 23 سالگي براي تحصيل در رشته طب به دانشگاه پادو وارد شد و ضمناٌ در دانشگاه بولوني تحصيل نجوم مي كرد طولي نكشيد كه در اثر بروز استعداد خويش يك كرسي تدريس رياضيات را به دست آورد.

كوپرنيك در سن 25 سالگي به شهر رم آمد او در دانشگاه رم استاد اخترشناسي شد و به شاگرادنش علوم آسمان شناسي نقل شده از دورانهاي پيشين را كه اختر شناس يوناني بطلميوس حدود 1370 سال قبل از زمان او بنيان نهاده بود تدريس مي كرد در تصوير يطلميوس از نظام عالم زمين مركز عالم است و سيارات هر يك در دايره اي كه شعاع آن فاصله سياره تا زمين است به گرد زمين مي چرخند. اين نظريه پاكيزه و مرتب بود و مي شد از آن براي محاسبات مداري سياره ها نيز استفاده كرد اما هر چه كه بود نظريه اي غلط بود و بايد 1700 سال مي گذشت و مشاهدات نجومي با دقت كافي امكان پذير و انجام مي شد تا زمينه به زير سؤال رفتن آن فراهم مي گرديد آغازگر انقلاب علمي كه سرانجام علم يونان را از تخت به زير كشيد نيكولاس كوپرنيك بود كه با كار خود انسان انديشگر را در مسير خلاقيت بهتري قرار داد. بر اساس نظريه بطلميوس عالم از شرق به غرب به دور زمين مي گردد ولي كوپرنيك خود از آنچه كه درس مي داد ناراضي بود بسياري از چيزهايي كه او مشاهده كرده بود با اين فرضيه قابل توجيه و بيان نبود و خود فرضيه نيز داراي تضادها و تناقضهايي بود مثلاٌ چرا ستارگاه در مقايسه با ماه سريعتر حركت مي كردند تا در مقايسه با خورشيد؟ به همين جهت تصميم گرفت كرسي استادي خود در دانشگاه را ترك كند تا بتواند عميق تر و اصولي تر به پژوهش در دانش اختر شناسي بپردازد.

او در سال 1501 پس از چند سال تحقيق در ايتاليا به وطن خود بازگشت و در آنجا به عنوان متولي كليساي جامع شهر فرائن بورگ در پروسيا و دبير و مشاور عمويش در منطقه ارم لند به كار پرداخت او به عنوان كشيش كليساي شهر مراسم مذهبي را رهبري مي كرد و به عنوان پزشك به معالجه بيماران مي پرداخت به عنوان مخترع يك سيستم جديد سدبندي و ذخيره آب با يك آسياي آبران اختراع كرد كه بوسيله آن آب آشاميدني از يك رودخانه كه در فاصله 3 كيلومتري قرار داشت به داخل شهر هدايت مي شد و بالاخره به عنوان رياضيدان و حسابدار يك روش پولي سكه اي جديد براي پروسياي غربي و پادشاهي لهستان بنا نهاد. از آنجايي كه نخستين تلسكوپ سالها پس از مرگ او اختراع شد مجبور بود براي پژوهش در زمينه حركات اجرام آسماني تنها به چشمان خود متكي باشد او براي اينكار دستور داد در اتاق مطالعه اش در برج كليسا شكافهايي در سقف ايجاد كنند او مي توانست شبها مشاهده كند كه ستارگان چگونه بر فراز اين شكافها عبور مي كنند وي در سال 1507 دريافت كه اگر به جاي زمين خورشيد مركز عالم فرض شود جداول نجومي موقعيت مكاني سيارات با دقت بس بهتري قابل محاسبه است. ترتيب جديدي كه كوپرنيك براي موقعيت سيارات بر پايه افزايش فاصله آنها تا خورشيد در نظر گرفت - يعني ترتيب:عطارد، زهره، زمين، ماه، مريخ، مشتري و زحل جاي ترتيب قبلي در نظريه زمين مركزي را گرفت بنابر اصل پيشنهادي كوپرنيك چنانچه مدار گردش زمين به دور خورشيد از مدارات مشتري و زحل تنگ تر باشد زمين متناوباٌ‌ از آنها پيش افتاده، سبب مي شود آن دو در آسمان شب در حال چرزخش در جهت معكوس به نظر آيند ديگر اينكه پديده تقديم اعتدالين را اينك مي شد با فرض تكان خوردن زمين(لرزش خفيف شبيه لرزش ژله) حين چرخش به دور محور خود توضيح داد.

اعتدالين به هنگام عبور خورشيد از صفحه مدار بر استواري زمين رخ مي دهند و برابري طول شب و روز در سراسر كره زمين را سبب مي شوند اعتدال بهاري حوالي اول فروردين ماه و اعتدال پاييزي در حوالي آخر شهريور رخ مي دهد مشكل در آن زمان اين بود كه اعتدالين هر سال اندكي زودتر رخ مي دادند و نظريه قديمي بطلميوس قادر به توضيح آن رويداد نبود پيدايش فصول سال نيز اگر زمين در سال يكبار به دور خورشيد مي چرخيد و محور آن با راستاي قرار گرفتن خورشيد زاويه مي ساخت، بهتر قابل توضيح بود كوپرنيك تقريباٌ‌ چهل سال براي تكميل پژوهشهاي اختر شناسي خود وقت صرف كرد با پايان يافتن پژوهشها ثابت كرد كه تصوير جهاني بطلميوس اشتباه است خورشيد و ساير ستارگان فقط در ظاهر به دور زمين مي گردند كوپرنيك ثابت كرد كه در حقيقت اين خورشيد است كه در مركز جهان ما قرار دارد و زمين - مانند معدودي از اجرام آسماني بزرگ ديگر كه او مشاهده كرده بود - به دور خورشيد در گردش است او اين سياره ها را پلانت ناميد كه از واژه اي يوناني به معناي مهاجر گرفته شده است كه شامل سياراتي است كه پيش از اين ذكر شد. كوپرنيك در باره ماه فرضيه بطلميوس را تائيد مي كرد و به اين باور بود كه ماه واقعاٌ‌ به دور زمين مي چرخد در حاليكه زمين به دور خورشيد مي گردد و ماه به عنوان قمر زمين به همراه آن به دور خورشيد مي گردد كوپرنيك تا اواخر مر خود از چاپ كامل نظرات خارق العاده خويش خودداري كرد و تنها در سال 1543 بود كه گفتار در باره چرخش كرات سماوي او انتشار يافت.

افكار آماده در كتاب كوپرنيك بنيادي تر از آن بود كه بتوان آنها را جدي گرفت يك نسخه چاپ شده از آثارش درست قبل از مرگ در بستر بيماري به دست او رسيد چون او در اين آزمايش بيش از 70 سال سن داشت و مفلوج و تقريباٌ‌ نابينا بود بعيد به نظر مي رسيد كه موفق به ديدن اين اين اثر بزرگ چاپي شده باشد اثر ي كه او براي خلق و ايجاد آن تمام عمرش را صرف كرده بود. كوپرنيك در 24 مه سال 1543 هنگامي كه فقط چند روزي از انتشار كتابش مي گذشت وفات يافت. گوپرنيك بدون آنكه بداند چه خدمت ارزنده اي به جهان بشريت كرده دار فاني را وداع گفت. سرانجام پس از گذشت 150 سال از مرگش دانشمندان انديشه هاي او را پذيرفتند. كوپرنيك امروزه بيش از چهار سده پس از مرگش، يكي از بزرگترين ها در قلمرو دانش به شمار مي رود.

 


حکیم ابوالقاسم فردوسی

حکیم ابولقاسم فردوسی ، حماسه سرا و شاعر بزرگ ایـرانی در سال 329 هجری قمری در روستایـی در نزدیـکی شهر طوس به دنیـا آمد . طول عمر فردوسی را نزدیـک به 80 سال دانسته اند، که اکنون حدود هزار سال از تاریخ درگذشت وی می گذرد.
فردوسی اوایل حیات را به کسب مقدمات علوم و ادب گذرانید و از همان جوانی شور شاعری در سر داشت . و از همان زمان برای احیای مفاخر پهلوانان و پادشاهان بزرگ ایرانی بسیار کوشید و همین طبع و ذوق شاعری و شور و دلبستگی او بر زنده کردن مفاخر ملی، باعث بوجود آمدن شاهکاری برزگ به نام «شاهنامه» شد .

پروین اعتصامی

خانم رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی از شاعران بسیار نامی معاصر است. وی در روز 25 اسفند 1285 خورشیدی در تبریز بدنیا آمد. . در دوران کودکی، زبان های فارسی و عربی را زیر نظر معلمین خصوصی در منزل و زبان انگلیسی را در مدرسه آمریکاییها فراگرفت. تحصیلات ادبی و عربی را نزد پدر آموخت و به تحصیلات عالیه خود در دانشگاههای معتبر ادامه داد. در جشن فارغ التحصیلی خود خطابه زن و تاریخ را ایراد کرد (خرداد سال 1303 خورشیدی) که بسیار مورد توجه و تشویق واقع گردید. پروین همواره به تکمیل فنون مختلف نزد پدر خود اشتغال داشت و از آنجا که اعتصام الملک (پدر وی) از دانشمندان و ادیبان نامور بود در راه پرورش استعداد وی، که از هفت سالگی شروع به سرودن نموده بود، کمک شایانی کرد. این شاعره پر احساس در سال 1313 ازدواج کرد ولی این وصلت دیری نپائید و منجر به جدایی گردید.

بعد از آن واقعه تأثیرانگیز پروین مدتی در کتابخانه دانشسرای عالی تهران سمت کتابداری داشت و به کار سرودن اشعاره ناب خود نیز ادامه می داد. تا اینکه دست اجل گریبان او را در 34 سالگی گرفت در حالی که بعد از آن سالها می توانست عالی ترین پدیده های ذوقی و فکری انسانی را به ادبیات پارسی ارمغان نماید. بهرحال در شب 16 فروردین سال 1320 خورشیدی به بیماری حصبه در تهران زندگی را بدرود گفت و پیکر او را به قم بردند و در جوار قبر پدر دانشمندش در مقبره خانوادگی بخاک سپردند.

 


محمدعلی فردین

 

محمدعلی فردین

تولد: 1309خ (1930م)

محمدعلی فردین (زاده: 1309خ (1930م)- تهران - درگذشت 18 فروردین 1379 (6آوریل2000 م)- تهران- با نام هنری فردین از هنرپیشگان برجسته سینمای ایران در دهه سی خورشیدی بود.

علت مرگ : ایست قلبی

تحصیلات : متوسطه

افتخارات : قهرمان کشتی ایران مقام دوم المپیک


فعالیت در سینما  : با چشمه آب حیات (1338)


برخی از فیلم های مطرح وی عبارتند از :میعادگاه خشم(1345)- مردان خشن(1350)- جهنم به اضافه من(1351)- غزل (1355)- سلام بر عشق (1353) قصه شب(1352)- ایوب(1350)- کوچه مردها(1349)- خشم کولی(1347)

گنج قارون،1344 - سلطان قلبها (فیلم)،1346.


آخرین فیلمی که فردین در آن ایفای نقش کرده فیلم برزخی ها

محصول سال 1361 می باشد


بهنوش بختیاری

بهنوش بختیاری

 

بهنوش بختیاری بازیگری که در اکثر ساخته‌های مهران مدیری حضور داشته و با نقش‌های متفاوت بر محبوبیت خود در بین سریال‌های تلویزیون افزوده است.
بهنوش بختیاری متولد 29/2/1354 در بیمارستان اقبال تهران و ساکن شهرک ژاندارمری است.
پدرش بختیاری و مادرش تهرانی است. بهنوش عضو آخر یک خانواده 6 نفری است. یک خواهر و دو برادر بزرگ‌تر از خود دارد که هر سه متاهلند.
در رشته مترجمی زبان لیسانس گرفته و با توجه به علاقه فراوانی که به این رشته دارد به محض این‌که فرصتی پیدا کند، به سراغ این رشته و ترجمه متون می‌رود.
با توجه به شایعات فراوانی که در مورد ازدواج او بر سر زبان‌هاست هنوز مجرد است و به قول خودش شاید اصلا ازدواج نکند.

 

محمد رضا گلزار

گلزار اصلا آمده بود که معروف بشود و همین طور هم شد چه زمانی که در گروه آریان به عنوان گیتاریست فعالیت میکرد و چه بعد از آن که به صورت حرفه ای به سینما پیوست.

این قادری بود که گلزار را پسندید و سام و نرگس را براساس فیلمی قدیمی در سال 78 ساخت و از حضور او استفاده گرد.

گلزار در سال 1354 متولد شد و فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد اسلامی است.

پس از سام و نرگس که در آن نقش جوانی را بازی می کرد که در آستانه اعدام مورد عفو قار می گیرد . برای بازی در زمانه به کارگردانی حمید رضا صلاحمند (79) انتخاب می شود که یک اثر فوق العاده ضعیف بود. بالای شهر پایین شهر (80) ساخته اکبر خامین هم یک اثر شکست خورده بود و گلزار همچنان به خاطره چهره و جنجالهای مطبوعاتی اش مورد توجه قرار می گیرد تا بازی هایش در آثار سینمایی ، اما فریدون جیرانی با شام آخر در سال 80 موفقیت بهتری برایش فراهم می کند فیلم با بازی کتایون ریاحی گلزار و هاینه توسلی به فروش فوق العاده ای دست پیدا می کند .در این فیلم بود که بازی گلزار برای اولین بار جدی گرفته می شود. پس از آن در سال 81 همزمان در سه فیلم ظاهر می شود چشمان سیاه همکاری دوباره او با ایرج قادری به شمار می رفت که تنها به صرف گیشه ساخته شده بود و با داشتن مهره ای همچون گلزار که آن سالها در اوج شهرت قرار داشت ، هم به این مهم تا اندکی دست می یابد.

 


مهناز افشار

هیچگاه از حد یک بازیگر خوش چهره صعود نکرد و گزاف نیست اگر او را بد شانس ترین چهره سینمایی دانس که با داشتن خصوصیات ویژه ای می توانست را ه خود را باز کند او و رادان اولین حضور رسمی خود را در شور عشق نشان دادند و حالا رادان به یک ستاره بدل شده اما مهناز افشار با موفقیت مسیری طولانی فاصله دارد و اگر بپذیریم که او حتی زودتر از رادان دوربین سینما را شناخته و تجربه کرده بود پس باید گفت یک جای کار در برنامه حرفه ای او می لنگد.

افشار که تا مقطع دیپلم در رشته  تجربی تحصیل کرده است متولد 1356 می باشد و مدتها به خاطر شباهت و به خواننده و بازیگر پیش از انقلاب یعنی فایقه آتشین در بورس جنحالهای مطبوعات شایع پرداز قرار داشت.

مهناز بازی را با مجموعه عشق گمشده در سال 1376 آغاز کرد و پس از آن در دوستان به کارگردانی علی شاه حاتمی در سال 77 به سینما راه یافت . فیلم شکست می خورد اما لااقل او را برای اندک زمانی می شناسند.سپس با محسن محسنی نسب درام ورزشی شیرهای جوان را در کنار جعفر دهقان و در سال 78 به سرانجام می رساند که با استقبال قابل قبولی روبرو می شود . اما هنوز برای عرض اندام فرصت دست نداده بود . تا اینکه دار سال 80 از راه می رسد و نادر مقدس از او برای در نقش مقابل بهرام رادان  دعوت به عمل می آورد .

 زندگینامه هنری اکبر عبدی

اکبر عبدی بازیگر ایرانی است. او که ابتدا با بازی در سریال‌های تلویزیونی محبوب شد, به علت ایفای نقش‌های کمدی از معروف‌ترین چهره‌های سینما و تلویزیون ایران است.

زندگی

اکبر عبدی بازیگری را از تلویزیون آغاز کرد و به علت درخشش در مجموعه‌های طنز, محبوب شد.

با بازی در فیلم اجاره نشینها به جهان سینما هم راه یافت و در سال ۱۳۶۸ برای بازی زیبا در فیلم مادر ساخته علی حاتمی برنده سیمرغ بلورین نقش دوم مرد از هجدهمین جشنواره فیلم فجر شد.

از بازی‌های به یادماندنی او می توان به فیلم‌های هنرپیشه (محسن مخملباف) و آدم برفی(داود میرباقری) اشاره کرد.


سنایی

حکیم ابوالمجدود مجدودبن آدم سنایی، شاعر بزرگ و عارف عاشق در اواسط یا اوایل نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری درغزنین چشم به جهان گشود. پس از آگاهی از فنون زبان و سخنوری، به عادت شاعران زمان به دربار روآورد و در دستگاه غزنویان به جرگه شاعران مداح درآمد.

زندگی سنایی در آغاز آمیخته با آلودگیهای اهل دربار بود؛ تا این که شاعر بزرگ به جذبه حق، صید کمند عشق شد و جمال دوست،غارتگر جان و دلش گردید. سودای عشق، انگیزه پشت کردن و بریدن او از امور و اوهام دنیوی بود.

درباره تحول درونی و رویکرد او به عالم عرفان، اهل خانقاه به افسانه‏ای معتقد بودند که جامی در نفحات‏الانس آن را چنین روایت می‏کند:


پروین اعتصامی

خانم رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی از شاعران بسیار نامی معاصر است. وی در روز 25 اسفند 1285 خورشیدی در تبریز بدنیا آمد. . در دوران کودکی، زبان های فارسی و عربی را زیر نظر معلمین خصوصی در منزل و زبان انگلیسی را در مدرسه آمریکاییها فراگرفت. تحصیلات ادبی و عربی را نزد پدر آموخت و به تحصیلات عالیه خود در دانشگاههای معتبر ادامه داد. در جشن فارغ التحصیلی خود خطابه زن و تاریخ را ایراد کرد (خرداد سال 1303 خورشیدی) که بسیار مورد توجه و تشویق واقع گردید. پروین همواره به تکمیل فنون مختلف نزد پدر خود اشتغال داشت و از آنجا که اعتصام الملک (پدر وی) از دانشمندان و ادیبان نامور بود در راه پرورش استعداد وی، که از هفت سالگی شروع به سرودن نموده بود، کمک شایانی کرد. این شاعره پر احساس در سال 1313 ازدواج کرد ولی این وصلت دیری نپائید و منجر به جدایی گردید.


ملک الشعرای صبا

فتحعلی خان صبا,از شعرای مشهور کشورمان در عصر قاجار، و ملک‌الشعرای دربار فتحعلی شاه بوده است. محمدتقی بهار مشهور به ملک‌الشعرای بهار، از تبار برادر همین فتحعلی خان صبا است.

     برادر فتحعلی خان در زمان سلطنتِ آقامحمدخان قاجار، شعری در مدح زندیه سروده و به همین جرم از سوی خان قاجار سخت تحت تعقیب طرف قرار داشت، و خود فتحعلی خان نیز انسانی صریح‌اللهجه و رُک‌گو بود. ماجرای زیر، گواه همین صراحت لهجه و رک‌گویی صبا است. آورده‌اند که:

     روزی فتحعلی شاه قاجار به فتحعلی خان گفت: صبا! تازگی شعری سروده‌ایم، می‌خوانیم ببین چطور است و از جهت ادبی، چه مقدار ارزش هنری دارد؟


مهدی اخوان ثالث م.امید

در سال 1307 در مشهد چشم به جهان گشود
 تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر گذراند و در سال 1326 دوره هنرستان مشهد رشته آهنگری را به پایان بر و همان جا در همین رشته آغاز به کار کرد سپس به تهران آمد آموزگار شد و در این شهر و پیرامون آن به تدریس پرداخت
اخوان چند بار به زندان افتاد و یک بار نیز به حومه کاشان تبعید شد
در سال 1329 ازدواج کرد در سال 1333 برای بار چندم به اتهام سیاسی زندانی شد
پس از آزادی از زندان در 1336 به کار در رادیو پرداخت و مدتی بعد به تلویزیون خوزستان منتقل شد
در سال 1353 از خوزستان به تهران بازگشت و این بار در رادیو وتلویزیون ملی ایران به کار پرداخت در سال 1356 در دانشگاه های تهران ملی و تربیت معلم به تدریس شعر سامانی و معاصر روی آورد در سال 1360 بدون حقوق و با محرومیت از تمام مشاغل دولتی بازنشسته شد
در سال 1369 به دعوت خانه فرهنگ آلمان برای برگزاری شب شعری از تاریخ 4 تا 7 آوریل برای نخستین بار به خارج رفت و سرانجام چند ماهی پس از بازگشت از سفر در شهریور ماه جان سپرد وی در توس در کنار آرامگاه فردوسی به خک سپرده شد از او 4 فرزند به یادگار مانده است

 ابونصر فارابی

محمد بن محمد، از پاراب، فاراب ماوراء النهر، در کناره سير دريا ( رود سيحون ) بود. در سال 259 ه متولد شد ، پدرش از سرداران سپاه سامانيان و از نژاد ايرانی بود. ترک دانستن او، چنانکه بعضی پنداشته اند خطاست . " ابن النديم " که معاصر آن فيلسوف بود، اصلا به ترک بودن او اشاره يی ندارد ، بلکه در آثار قرن ششم هجری و بعد از آن به ترک بودن فارابی تصريح شده است.
فارابی از ماوراء النهر به قصد تحصيل علوم به بغداد رفت و در محضر " ابو بشر متی بن يونس القنائی "، استاد بزرگ منطق و حکمت حاضر شد و سپس از استادی "يوحنا نام " منسوب به شهر حران، که از تربيت شدگان حوزه علمی مرو بود قسمتی از منطق و علوم فلسفی را فرا گرفت ، همه کتب ارسطو را مطالعه کرد و بر معانی آنها واقف شد ، پس از بغداد به مصر و از آنجا به شام رفت .

 


 

ولفگانگ آمادئوس موتزارت

249 سال پيش روز 27 ژانويه بود که نابغه بي همتاي موسيقي، ولفگانگ آمادئوس موتزارت در سالتزبورگ بدنيا آمد. نابغه اي که در مدت 35 سال زندگي با تصنيف بيش از 600 قطعه پايه هاي موسيقي کلاسيک را آنچنان استوار بنا نهاد که پس از او ديگران با آرامش خاطر با تکيه بر ستونهاي استوار آن به خلق آثار هنري پرداختند. به بهانه سالروز تولد اين موسيقيدان بزرگ اطريشي مطلبي تهيه کرده ايم که مي خوانيد.
موتسارت استعداد ذاتي خود را در كودكي بروز داد.وقتي كه 5 ساله بود آهنگ مي‌ساخت وزماني كه تنها 6 سالش بود به عنوان تك‌نواز دوم با واريا نزد امپراتور اطريش مي‌نواخت.
لئوپولد فكر كرد كه مناسب است استعداد خداداد فرزندش را به نمايش بگذارد پس در اواسط 1763 خانواده‌اش را در يك سفر به لندن و پاريس برد و در جاهاي متعددي برنامه اجرا كرد.موتسارت شنوندگانش را با مهارت‌هاي نوازندگي خود شگفت‌‌زده مي‌كرد.او براي خانواده‌ي سلطنتي انگليس و فرانسه نوازندگي كرد-اولين سمفوني‌ها و قطعاتش را هم در آن‌جا نوشت- خانواده‌اش كمي بعد از 1766 به خانه برگشتند،يعني 6ماه قبل از آن‌كه دوباره به وين بروند-آنها اميدوار بودند موتسارت اپرايي را كه نوشته در آنجا اجرا كند اما بدليل بعضي دسيسه‌ها اين امر صورت نگرفت.

منبع: www.IranType.com  
فرانچسکو توتی

«فرانچسکو توتی» فوتبالیست ایتالیایی است که از سن ۱۰ یا ۱۱ سالگی در باشگاه ورزشی آ اس رم بازی کرده. او جز معدود بازیکنانی است که در باشگاه اولشان ماندند. از دلایل محبوبیت او می‌توان به ضربه‌های ایستگاهی و مهارتهای تکنیکی‌اش اشاره کرد.

توتی در اوت ۲۰۰۴ بعد از روبرتو باجو و الکساندر دل‌پیرو محبوبترین فوتبالیست‌ ایتالیا شناخته شد. او با ایلاری بلاسی، مدل و مجری شبکهٔ تلویزیونی «رای» (از شبکه‌های تلویزیونی معتبر در ایتالیا) ازدواج کرده‌است، اولین فرزند آنها، کریستین، در ۱۵ آبان سال ۱۳۸۴ به دنیا آمد.از جمله القاب او:شاهزادهٔ شهر رم-سزار و کاپیتانو است.

 ملک الشعرای بهار

میرزا محمد تقی بهار مشهور به ملک الشعرا در روز سیزدهم ربیع  الاول سال 1266 شمسی در شهر مقدّس مشهد به دنیا آمد. پدرش حاج میرزا محمد کاظم متخلص به صبوری و ملقب به ملک الشعرا بود. او برخلاف پدر و اجدادش که در حرفه حریربافی بودند از کسب و تجارت دست برداشت و به علم و ادب روی آورد و زبانهای عربی و فرانسه را آموخت و در فقه و فلسفه و حکمت به استادی رسید. او به  سبک و تقلید از امیر معزی شعر می سرود و در مثنوی و قصیده شهرت داشت. مادر ملک الشعرای بهار از گرجستان و مسیحیان قفقاز بود که در جنگهای ایران و روس توسّط عباس میرزا سپهسالار فتحعلی شاه به اسارت در آمده و به ایران آورده شد و بعدها مسلمان گردید و به همسری محمّد کاظم صبوری در آمد. ملک الشعرای بهار در چنین خانواده با فرهنگی رشد و پرورش یافت و تحصیلات خویش را نزد پدر آغاز کرد و ادبیات و شعر را از او آموخت تا اینکه در هجده سالگی بهار، پدرش از دنیا رفت. بعد از آن، بهار ادبیات را نزد ( ادیب نیشابوری ) ادامه داد و در مدرسه نواب مقدمات عربی و صرف و نحو و دستور زبان را آموخت و از همان اوان کودکی استعداد و قریحه ذاتی خویش را به عرصه ظهور رسانید. بهار سرودن شعر را آغاز کرد و در آن زمینه نیز هنرخویش را نمایاند. هر چند بهار به شعر و ادبیات علاقمند بود ولی همواره با مخالفت پدر روبرو می گردید که او را به کسب و تجارت تشویق می کرد و از شعر و ادبیات بر حذر می داشت که شاعری سودی برای انسان ندارد. 


خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود معروف به خواجوی کرمانی (زاده: ۶۸۹ - درگذشت: ۷۵۳ ه.ق.) یکی از شاعران بزرگ سدۀ هشتم است.مقبره او در تنگ‌الله اکبر شیراز است. او در قصیده، مثنوی، و غزل طبعی توانا داشته، به طوری که گرایش حافظ به شیوۀ سخن پردازی خواجو و شباهت شیوۀ سخنش با او مشهور است

استاد غزل سعدی ست نزد همه کس اما

دارد سخن حافظ طرز غزل خواجو

 

در سال ٦٨٩ هجری قمری کمال‌الدین ابوالعطا محمد بن علی متخلص به خواجوی کرمانی شاعر برجسته‌ی ایرانی به دنیا آمد. وی فضایل مقدماتی را در کرمان کسب کرد و سپس راهی شیراز شد و از محضر پرفیض علمای آن دیار توشه‌ها اندوخت. او چندی نیز در اصفهان رحل اقامت افکند. خواجو در سال ٧٥٣ هجری وفات یافت و در شیراز مدفون گردید. وی را در جوار دروازه قرآن شیراز بر دامنه‌ی کوه الله‌اکبر دفن کرده‌اند.

 


رودکی

ابوعبدا... جعفربن‌ محمد رودکی‌ بزرگترین‌ شاعر و سخنور ایرانی‌ است‌ که‌ به‌ پدر شعر فارسی‌ شهرت‌ یافته‌ است‌. وی‌ در اواسط قرن‌ سوم‌ هجری‌ در قریه‌ بنج‌ رودک‌ از توابع‌ سمرقند به‌ دنیا آمد. ابوعبدا... در کودکی‌ قرآن‌ را حفظ نمود و با لحنی‌ دلنشین‌ ابیات‌ آن‌ را می‌خواند; وی‌ در دوران‌ نوجوانی‌به‌ شعر و شاعری‌ و سرایش‌ اشعار نغز و دلکش‌ روی‌ آورد و چون‌ نواختن‌ چنگ‌ و بربط را فرا گرفت‌ اشعار خود را با صدای‌ بسیار رسا و زیبا می‌خواند و آن‌ را با نوای‌ چنگ‌ و بربط در می‌آمیخت‌ به‌ گونه‌ای‌ که‌ هرگاه‌ آوازی‌ را به‌ همراه‌ بربط سر می‌داد مردم‌ بی‌اختیار به‌ گرد او جمع‌ می‌شدند و از اشعار افسونگر او لذت‌ می‌بردند. رودکی‌ بزودی‌ شهره‌ عالم‌ و آدم‌ شد و هنوز نوجوانی‌ نورسته‌ بیش‌ نبود که‌ شهرت‌ و آوازه‌ این‌ شاعر و خواننده‌ رؤیایی‌ به‌ دربار شاهان‌ سامانی‌ رسید. امیر نصر بن‌ احمد سامانی‌ که‌ توصیف‌ رودکی‌ را شنیده‌ بود او را به‌ دربار خود فراخواند و اشعار رودکی‌ در وی‌ چنان‌ اثر کرد که‌ شاعر را نزد خود نگاه‌ داشت‌. سخن‌ سرای‌ بزرگ‌ ایران‌ در دربار شاهان‌ سامانی‌ به‌ مقام‌ بالایی‌ دست‌ یافت‌ و سرآمد زمانه‌ خود گشت‌. وی‌ در طول‌ زندگی‌ مورد احترام‌ و ستایش‌ امیرنصر سامانی‌ و وزرای‌ دانشمند او ابوالفضل‌ بلعمی‌ و ابوعبدا... جیهانی بود و این‌ بزرگان‌ بارها صله‌های‌ فراوانی‌ به‌ او بخشیدند. وی اسماعیلی بود و نصر نیز نخستین امیری بود که این مذهب را پذیرفت و به‌مبلغین اسماعیلی اجازه داد تا در قلمروش آزادانه مذهب خود را تبلیغ کنند. پس از خلع نصر سامانی، عده‌ای در پی آزار و اذیت رودکی و سایر اسماعیلیان برآمدند، رودکی از دربار طرد شد و در فقر درگذشت.

منبع: www.1000Pich.com


+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:34  توسط وحید   | 

زندگینامه استاد شهيد آيت الله مطهري

شرح مختصر زندگاني مولف شهيد

استاد شهيد آيت الله مطهري در 13 بهمن 1298 هجري شمسي در فريمان  واقع در 75 کيلومتري شهر مقدس مشهد در يک خانواده اصيل روحاني چشم به جهان مي گشايد. پس از طي دوران طفوليت به مکتبخانه رفته و به فراگيري دروس ابتدايي مي پردازد. در سن دوازده سالگي به حوزه علميه مشهد عزيمت نموده و به تحصيل مقدمات علوم اسلامي اشتغال مي ورزد. در سال 1316 عليرغم مبارزه شديد رضاخان با روحانيت و عليرغم مخالفت دوستان و نزديکان، براي تکميل تحصيلات خود عازم حوزه علميه قم مي شود در حالي که به تازگي موسس گرانقدر آن آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالکريم حائري يزدي ديده از جهان فروبسته و رياست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن آيات عظام سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمد تقي خوانساري به عهد گرفته اند.

در دوره اقامت پانزده ساله خود در قم از محضر مرحوم آيت الله العظمي بروجردي (در فقه و اصول) و حضرت امام خميني ( به مدت 12 سال در فلسفه ملاصدرا و عرفان و اخلاق و اصول) و مرحوم علامه سيد محمد حسين طباطبائي (در فلسفه : الهيات شفاي بوعلي و دروس ديگر) بهره مي گيرد. قبل از هجرت آيت الله العظمي بروجردي به قم نيز استاد شهيد گاهي به بروجرد مي رفته و از محضر ايشان استفاده مي کرده است. مولف شهيد مدتي نيز از محضر مرحوم آيت الله حاج ميرزا علي آقا شيرازي در اخلاق و عرفان بهره هاي معنوي فراوان برده است. از اساتيد ديگر استاد مطهري مي توان از مرحوم آيت الله سيد محمد حجت (در اصول) و مرحوم آيت الله سيد محمد محقق داماد (در فقه) نام برد. وي در مدت اقامت خود در قم علاوه بر تحصيل علم، در امور اجتماعي و سياسي نيز مشارکت داشته و از جمله با فدائيان اسلام در ارتباط بوده است. در سال 1331 در حالي که از مدرسين معروف و از اميدهاي آينده حوزه به شمار مي رود به تهران مهاجرت مي کند. در تهران به تدريس در مدرسه مروي و تأليف و سخنرانيهاي تحقيقي مي پردازد. در سال 1334 اولين جلسه تفسير انجمن اسلامي دانشجويان توسط استاد مطهري تشکيل مي گردد. در همان سال تدريس خود در دانشکده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران را آغاز مي کند. در سالهاي 1337 و 1338 که انجمن اسلامي پزشکان تشکيل مي شود .استاد مطهري از سخنرانان اصلي اين انجمن است و در طول سالهاي 1340 تا 1350 سخنران منحصر به فرد اين انجمن مي باشد که بحثهاي مهمي از ايشان به يادگار مانده است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:28  توسط وحید   | 
داستان زندگی کوروش کبیر
کوروش بزرگ (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.
کوروش بزرگ (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.
ایرانیان کوروش را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود، او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان این پادشاه را به منزله مسح‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌دانستند.
تبار کوروش از جانب پدرش به پارس‌ها می‌رسد که برای چند نسل بر انشان(شمال خوزستان کنونی)، در جنوب غربی ایران، حکومت کرده بودند.
کوروش درباره خاندانش بر سفالینهٔ استوانه شکلی محل حکومت آن‌ها را نقش کرده‌است. بنیانگذار سلسلهٔ هخامنشی، شاه هخامنش انشان ‌است. پس از مرگ او، فرزندش چا ایش پیش به حکومت انشان رسید.
حکومت چا ایش پیش نیز پس از مرگش توسط دو نفر از پسرانش کوروش اول شاه انشان و آریارامن شاه پارس دنبال شد. سپس، پسران هر کدام، به ترتیب کمبوجیه اول شاه انشان و آرشام شاه پارس، بعد از آن‌ها حکومت کردند.
کمبوجیه اول با شاهدخت ماندانا دختر ایشتوویگو (آژی دهاک یا آستیاگ) پادشاه ماد ازدواج کرد و کوروش بزرگ نتیجه این ازدواج بود.
تاریخ نویسان باستانی از قبیل هرودوت، گزنفون وکتزیاس درباره چگونگی زایش کوروش اتفاق نظر ندارند.
اگرچه هر یک سرگذشت تولد وی را به شرح خاصی نقل کرده‌اند، اما شرحی که آنها درباره ماجرای زایش کوروش ارائه داده‌اند، بیشتر شبیه افسانه می‌باشد.
تاریخ نویسان نامدار زمان ما همچون ویل دورانت و پرسی سایکس و حسن پیرنیا، شرح چگونگی زایش کوروش را از هرودوت برگرفته‌اند. بنا به نوشته هرودوت، آژی دهاک شبی خواب دید که از دخترش آنقدر آب خارج شد که همدان و کشور ماد و تمام سرزمین آسیا را غرق کرد.
آژی دهاک تعبیر خواب خویش را از مغ‌ها پرسش کرد. آنها گفتند از او فرزندی پدید خواهد آمد که بر ماد غلبه خواهد کرد. این موضوع سبب شد که آژی دهاک تصمیم بگیرد دخترش را به بزرگان ماد ندهد، زیرا می‌ترسید که دامادش مدعی خطرناکی برای تخت و تاج او بشود. بنابر این آژی دهاک دختر خود را به کمبوجیه اول شاه آنشان که خراجگزار ماد بود، به زناشویی داد.
ماندانا پس از ازدواج با کمبوجیه باردار شد و شاه این بار خواب دید که از شکم دخترش تاکی رویید که شاخ و برگهای آن تمام آسیا را پوشانید.
پادشاه ماد، این بار هم از مغ‌ها تعبیر خوابش را خواست و آنها اظهار داشتند، تعبیر خوابش آن است که از دخترش ماندانا فرزندی بوجود خواهد آمد که بر آسیا چیره خواهد شد
آستیاگ بمراتب بیش از خواب اولش به هراس افتاد و از این رو دخترش را به حضور طلبید.
دخترش به همدان نزد وی آمد. پادشاه ماد بر اساس خوابهایی که دیده بود از فرزند دخترش سخت وحشت داشت، پس زادهٔ دخترش را به یکی از بستگانش بنام هارپاگ، که در ضمن وزیر و سپهسالار او نیز بود، سپرد و دستور داد که کوروش را نابود کند.
هارپاگ طفل را به خانه آورد و ماجرا را با همسرش در میان گذاشت. در پاسخ به پرسش همسرش راجع به سرنوشت کوروش، هارپاگ پاسخ داد وی دست به چنین جنایتی نخواهد آلود، چون یکم کودک با او خوشایند است و دوم چون شاه فرزندان زیاد ندارد دخترش ممکن است جانشین او گردد، در این صورت معلوم است شهبانو با کشنده فرزندش مدارا نخواهد کرد.
پس کوروش را به یکی از چوپان‌های شاه به‌ نام مهرداد (میترادات) داد و از از خواست که وی را به دستور شاه به کوهی در میان جنگل رها کند تا طعمهٔ ددان گردد.
چوپان کودک را به خانه برد. وقتی همسر چوپان به نام سپاکو از موضوع با خبر شد، با ناله و زاری به شوهرش اصرار ورزید که از کشتن کودک خودداری کند و بجای او، فرزند خود را که تازه زاییده و مرده بدنیا آمده بود، در جنگل رها سازد.
مهرداد شهامت این کار را نداشت، ولی در پایان نظر همسرش را پذیرفت. پس جسد مرده فرزندش را به ماموران هارپاگ سپرد و خود سرپرستی کوروش را به گردن گرفت.
روزی کوروش که به پسر چوپان معروف بود، با گروهی از فرزندان امیرزادگان بازی می‌کرد. آنها قرار گذاشتند یک نفر را از میان خود به نام شاه تعیین کنند و کوروش را برای این کار برگزیدند.
کوروش همبازیهای خود را به دسته‌های مختلف بخش کرد و برای هر یک وظیفه‌ای تعیین نمود و دستور داد پسر آرتم بارس را که از شاهزادگان و سالاران درجه اول پادشاه بود و از وی فرمانبرداری نکرده بود تنبیه کنند.
پس از پایان ماجرا، فرزند آرتم بارس به پدر شکایت برد که پسر یک چوپان دستور داده‌است وی را تنبیه کنند.
پدرش او را نزد آژی دهاک برد و دادخواهی کرد که فرزند یک چوپان پسر او را تنبیه و بدنش را مضروب کرده‌است. شاه چوپان و کوروش را احضار کرد و از کوروش سوال کرد: «تو چگونه جرأت کردی با فرزند کسی که بعد از من دارای بزرگ‌ترین مقام کشوری است، چنین کنی؟» کوروش پاسخ داد: «در این باره حق با من است، زیرا همه آن‌ها مرا به پادشاهی برگزیده بودند و چون او از من فرمانبرداری نکرد، من دستور تنبیه او را دادم، حال اگر شایسته مجازات می‌باشم، اختیار با توست.»
آژی دهاک از دلاوری کوروش و شباهت وی با خودش به اندیشه افتاد. در ضمن بیاد آورد، مدت زمانی که از رویداد رها کردن طفل دخترش به کوه می‌گذرد با سن این کودک برابری می‌کند. بنابراین آرتم بارس را قانع کرد که در این باره دستور لازم را صادر خواهد کرد و او را مرخص کرد.
سپس از چوپان درباره هویت طفل مذکور پرسشهایی به عمل آورد. چوپان پاسخ داد: «این طفل فرزند من است و مادرش نیز زنده‌است.» اما شاه نتوانست گفته چوپان را قبول کند و دستور داد زیر شکنجه واقعیت امر را از وی جویا شوند.
چوپان ناچار به اعتراف شد و حقیقت امر را برای آژی دهاک آشکار کرد و با زاری از او بخشش خواست.
سپس آژی دهاک دستور به احضار هارپاگ داد و چون او چوپان را در حضور پادشاه دید، موضوع را حدس زد و در برابر پرسش آژی دهاک که از او پرسید: «با طفل دخترم چه کردی و چگونه او را کشتی؟»
پاسخ داد: «پس از آن که طفل را به خانه بردم، تصمیم گرفتم کاری کنم که هم دستور تو را اجرا کرده باشم و هم مرتکب قتل فرزند دخترت نشده باشم» و ماجرا را به طور کامل نقل نمود.
آژی دهاک چون از ماجرا خبردار گردید خطاب به هارپاگ گفت: امشب به افتخار زنده بودن و پیدا کردن کوروش جشنی در دربار برپا خواهم کرد. پس تو نیز به خانه برو و خود را برای جشن آماده کن و پسرت را به اینجا بفرست تا با کوروش بازی کند. هارپاگ چنین کرد.
از آن طرف آژی دهاک مغان را به حضور طلبید و در مورد کورش و خوابهایی که قبلاً دیده بود دوباره سوال کرد و نظر آنها را پرسید. مغان به وی گفتند که شاه نباید نگران باشد زیرا رویا به حقیقت پیوسته و کوروش در حین بازی شاه شده‌است پس دیگر جای نگرانی ندارد و قبلاً نیز اتفاق افتاده که رویاها به این صورت تعبیر گردند.
شاه از این ماجرا خوشحال شد. شب هنگام هارپاگ خوشحال و بی خبر از همه جا به مهمانی آمد. شاه دستور داد تا از گوشتهایی که آماده کرده‌اند به هارپاگ بدهند ؛ سپس به هارپاگ گفت می‌خواهی بدانی که این گوشتهای لذیذ که خوردی چگونه تهیه شده‌اند.سپس دستور داد ظرفی را که حاوی سر و دست و پاهای بریده فرزند هارپاگ بود را به وی نشان دهند.
هنگامی که ماموران شاه درپوش ظرف را برداشتند هارپاگ سر و دست و پاهای بریده فرزند خود را دید و گرچه به وحشت افتاده بود خود را کنترل نمود و هیچ تغییری در صورت وی رخ نداد و خطاب به شاه گفت: هرچه شاه انجام دهد همان درست است و ما فرمانبرداریم.این نتیجه نافرمانی هارپاگ از دستور شاه در کشتن کوروش بود.
کوروش برای مدتی در دربار آژی دهاک ماند سپس به دستور وی عازم آنشان شد. پدر کوروش کمبوجیه اول و مادرش ماندانا از وی استقبال گرمی به عمل آوردند. کوروش در دربار کمبوجیه اول خو و اخلاق والای انسانی پارس‌ها و فنون جنگی و نظام پیشرفته آن‌ها را آموخت و با آموزش‌های سختی که سربازان پارس فرامی‌گرفتند پرورش یافت. بعد از مرگ پدر وی شاه آنشان شد.
بعد از آنکه کوروش شاه آنشان شد در اندیشه حمله به مادافتاد.
دراین میان هارپاگ نقشی عمده بازی کرد.هارپاگ بزرگان ماد را که از نخوت و شدت عمل شاهنشاه ناراضی بودند بر ضد ایشتوویگو(آژی دهاک)شورانید و موفق شد، کوروش را وادار کند بر ضد پادشاه ماد لشکرکشی کند و او را شکست بدهد.
با شکست کشور ماد به‌وسیله پارس که کشور دست نشانده و تابع آن بود، پادشاهی ۳۵ سالهایشتوویگو پادشاه ماد به انتها رسید، اما به گفته هرودوت کوروش به ایشتوویگو آسیبی وارد نیاورد و او را نزد خود نگه داشت.
کوروش به این شیوه در ۵۴۶ پادشاهی ماد و ایران را به دست گرفت و خود را پادشاه ایران اعلام نمود.
کوروش پس از آنکه ماد و پارس را متحد کرد و خود را شاه ماد و پارس نامید، در حالیکه بابل به او خیانت کرده بود، خردمندانه از قارون، شاه لیدی خواست تا حکومت او را به رسمیت بشناسد و در عوض کوروش نیز سلطنت او را بر لیدی قبول نماید.
اما قارون (کرزوس) در کمال کم خردی به جای قبول این پیشنهاد به فکر گسترش مرزهای کشور خود افتاد و به این خاطر با شتاب سپاهیانش را از رود هالسی (قزل‌ایرماق امروزی در کشور ترکیه) که مرز کشوری وی و ماد بود گذراند و کوروش هم با دیدن این حرکت خصمانه، از همدان به سوی لیدی حرکت کرد و دژسارد که آن را تسخیر ناپذیر می‌پنداشتند، با صعود تعدادی از سربازان ایرانی از دیواره‌های آن سقوط کرد و قارون (کروزوس)، شاه لیدی به اسارت ایرانیان درآمد و کوروش مرز کشور خود را به دریای روم و همسایگی یونانیان رسانید.
نکته قابل توجه رفتار کوروش پس ازشکست قارون است. کوروش، شاه شکست خورده لیدی را نکشت و تحقیر ننمود، بلکه تا پایان عمر تحت حمایت کوروش زندگی کرد و مردم سارد علی رغم آن که حدود سه ماه لشکریان کوروش را در شرایط جنگی و در حالت محاصره شهر خود معطل کرده بودند، مشمول عفو شدند.
پس از لیدی کوروش نواحی شرقی را یکی پس از دیگری زیر فرمان خود در آورد و به ترتیب گرگان (هیرکانی)، پارت، هریو (هرات)، رخج، مرو، بلخ، زرنگیانا (سیستان) و سوگود (نواحی بین آمودریا و سیردریا) و ثتگوش (شمال غربی هند) را مطیع خود کرد.
هدف اصلی کوروش از لشکرکشی به شرق، تأ مین امنیت و تحکیم موقعیت بود وگرنه در سمت شرق ایران آن روزگار، حکومتی که بتواند با کوروش به معارضه بپردازد وجود نداشت.
کوروش با زیر فرمان آوردن نواحی شرق ایران، وسعت سرزمین‌های تحت تابعیت خود را دو برابر کرد. حال دیگر پادشاه بابِل از خیانت خود به کوروش و عهد شکنی در حق وی که در اوائل پیروزی او بر ماد انجام داده بود واقعاً پشیمان شده بود.
البته ناگفته نماند که یکی از دلایل اصلی ترس «نبونید» پادشاه بابِل، همانا شهرت کوروش به داشتن سجایای اخلاقی و محبوبیت او در نزد مردم بابِل از یک سو و نیز پیش‌بینی‌های پیامبران بنی اسرائیل درباره آزادی قوم یهود به دست کوروش از سوی دیگر بود.
بابل بدون مدافعه در ۲۲ مهرماه سال ۵۳۹ ق.م سقوط کرد و فقط محله شاهی چند روز مقاومت ورزیدند، پادشاه محبوس گردید و کوروش طبق عادت، در کمال آزاد منشی با وی رفتار کرد و در سال بعد (۵۳۸ق.م) هنگامی که او در گذشت عزای ملی اعلام شد و خود کوروش در آن شرکت کرد.
با فتح بابل مستعمرات آن یعنی سوریه، فلسطین و فنیقیه نیز سر تسلیم پیش نهادند و به حوزه حکومتی اضافه شدند. رفتار کوروش پس از فتح بابل جایگاه خاصی بین باستان‌شناسان و حتی حقوقدانان دارد.
او یهودیان را آزاد کرد و ضمن مسترد داشتن کلیه اموالی که بخت النصر (نبوکد نصر) پادشاه مقتدر بابِل در فتح اورشلیم از هیکل سلیمان به غنیمت گرفته بود، کمک‌های بسیاری از نظر مالی و امکانات به آنان نمود تا بتوانند به اورشلیم بازگردند و دستور بازسازی هیکل سلیمان را صادر کرد و به همین خاطر در بین یهودیان به عنوان منجی معروف گشت که در تاریخ یهود و در تورات ثبت است علاوه بر این به همین دلیل دولت اسرائیل از کوروش قدردانی کرده و یادش را گرامی داشته‌است.
پس از مرگ کورش، فرزند ارشد او کمبوجیه به سلطنت رسید. وی، هنگامی که قصد لشگرکشی به سوی مصر را داشت، از ترس توطئه، دستور قتل برادرش بردیا را صادر کرد.{ولی بنا به کتاب سرزمین جاوید از باستانی پاریزی(کمبوجیه به دلیل بی احترامی فرعون به مردم ایران وکشتن ۱۵ ایرانی به مصر حمله کرد که بردیا که در طول جنگ در ایران به سر میبرد برای انکه با کمبوجیه که برادر دوقلوی او بود اشتباه نشود با پنهان کردن خود از مردم به وسیله نقابی از خیانت به برادرش امتناع کرد ولی گویمات مغ با کشتن بردیه و شایعه کشته شدن کمبوجیه و با پوشیدن نقاب بر مردم ایران تا مدت کوتاهی پادشاهی کرد.)}
در راه بازگشت کمبوجیه از مصر، یکی از موبدان دربار به نام گئومات مغ، که شباهتی بسیار به بردیا داشت، خود را به جای بردیا قرار داده و پادشاه خواند.
کمبوجیه با شنیدن این خبر در هنگام بازگشت، یک شب و به هنگام باده‌نوشی خود را با خنجر زخمی کرد که بر اثر همین زخم نیز درگذشت.
کورش به جز این دو پسر، دارای سه دختر به نام‌های آتوسا و آرتیستون و مروئه بود که آتوسا بعدها با داریوش اول ازدواج کرد و مادر خشایارشا، پادشاه قدرتمند ایرانی شد.
آتوسا دختر کوروش است. داریوش بزرگ با پارمیدا و آتوسا ازدواج کرد که داریوش بزرگ از آتوسا صاحب پسری بنام خشیارشا شد.
کوروش در آخرین نبرد خود به قصد سرکوب قوم ایرانی‌تبار سکا که با حمله به نواحی مرزی ایران به قتل و غارت می‌پرداختند (و بنابرروایتی ملکه‌شان به نام تهم‌رییش، از ازدواج با کوروش امتناع ورزیده بود[نیازمند منبع]), به سمت شمال شرقی کشور حرکت کرد میان مرز ایران و سرزمین سکاها رودخانه‌ای بود که لشگریان کورش باید از آن عبور می‌کردند. (کوروش در استوانه حقوق بشر می‌گوید: هر قومی که نخواهد من پادشاهشان باشم من مبادرت به جنگ با آنها نمیکنم.)این به معنی دمکراسی و حق انتخاب هست. پس نمی‌توان دلیل جنگ کوروش با سکا‌ها را نوعی دلیل شخصی بین ملکه و کوروش دید چون این مخالف دمکراسی کوروش هست. و اما جنگ با سکا به دلیل تعرض سکاها به ایران و غارت مال مردم بود.}. هنگامی که کورش به این رودخانه رسید، تهم‌رییش ملکه سکاها به او پیغام داد که برای جنگ دو راه پیش رو دارد. یا از رودخانه عبور کند و در سرزمین سکاها به نبرد بپردازند و یا اجازه دهند که لشگریان سکا از رود عبور کرده و در خاک ایران به جنگ بپردازند.
کورش این دو پیشنهاد را با سرداران خود در میان گذاشت. بیشتر سرداران ایرانی او، جنگ در خاک ایران را برگزیدند، اما کرزوس امپراتور سابق لیدی که تا پایان عمر به عنوان یک مشاور به کورش وفادار ماند، جنگ در سرزمین سکاها را پیشنهاد کرد. استدلال او چنین بود که در صورت نبرد در خاک ایران، اگر لشگر کورش شکست بخورد تمامی سرزمین در خطر می‌افتد و اگر پیروز هم شود هیچ سرزمینی را فتح نکرد.
در مقابل اگر در خاک سکاها به جنگ بپردازند، پیروزی ایرانیان با فتح این سرزمین همراه خواهد بود و شکست آنان نیز تنها یک شکست نظامی به شمار رفته و به سرزمین ایران آسیبی نمی‌رسد.
کورش این استدلال را پذیرفت و از رودخانه عبور کرد. پیامد این نبرد کشته شدن کورش و شکست لشگریانش بود.
تهم‌رییش سر بریده کوروش را در ظرفی پر از خون قرار داد و چنین گفت: «تو که با عمری خونخواری سیر نشده‌ای حالا آنقدر خون بنوش تا سیراب شوی»
پس از این شکست، لشگریان ایران با رهبری کمبوجیه، پسر ارشد کورش به ایران بازگشتند. طبق کتاب «کوروش در عهد عتیق و قرآن مجید» نوشته دکتر فریدون بدره‌ای و از انتشارات امیر کبیر کوروش در این جنگ کشته نشده و حتی پس از این نیز با سکاها جنگیده‌است. منابع تاریخی معتبر در کتاب یادشده معرفی شده‌است.
▪ استوانه کوروش
استوانه کوروش بزرگ، یک استوانهٔ سفالین پخته شده، به تاریخ ۱۸۷۸ میلادی در پی کاوش در محوطهٔ باستانی بابِل کشف شد. در آن کوروش بزرگ رفتار خود با اهالی بابِل را پس از پیروزی بر ایشان توسط ایرانیان شرح داده‌است.
این سند به عنوان «نخستین منشور حقوق بشر» شناخته شده، و به سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آنرا به تمامی زبانهای رسمی سازمان منتشر کرد.
نمونهٔ بدلی این استوانه در مقر اصلی سازمان ملل در شهر نیویورک‌ نگهداری می‌شود.
▪ ذوالقرنین
درباره شخصیت ذوالقرنین که در کتابهای آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان از آن سخن به میان آمده، چندگانگی وجود دارد و این که به واقع ذوالقرنین چه کسی است به طور قطعی مشخص نشده‌است.
کوروش سردودمان هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشا، اسکندر مقدونی گزینه‌هایی هستند که جهت پیدا شدن ذوالقرنین واقعی درباره آنها بررسی‌هایی انجام شده، اما با توجه به اسناد و مدارک تاریخی و تطبیق آن با آیه‌های قرآن، تورات، و انجیل تنها کوروش بزرگ است که موجه‌ترین دلایل را برای احراز این لقب دارا می‌باشد. شماری از فقهای معاصر شیعه نیز کوروش را ذوالقرنین می‌دانند. آیت الله طباطبایی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صانعی از معتقدان این نظر هستند
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:26  توسط وحید   | 
دکتر محمد مصدق در سال 1261 هجري شمسي در تهران، در يک خانواده اشرافي بدنيا آمد. پدر او ميرزا هدايت الله معروف به " وزير دفتر " از رجال عصر ناصري و مادرش ملک تاج خانم ( نجم السلطنه ) فرزند عبدالمجيد ميرزا فرمانفرما و نوهً عباس ميرزا وليعهد و نايت السلطنه ايران بود. ميرزا هدايت الله که مدت مديدي در سمت " رئيس دفتر استيفاء " امور مربوط به وزارت ماليه را در زمان سلطنت ناصرالدين شاه به عهده داشت، لقب مستوفي الممالکي را بعد از پسر عمويش ميرزا يوسف مستوفي الممالک از آن خود مي دانست، ولي ميرزا يوسف در زمان حيات خود لقب مستوفي الممالک را براي پسر خردسالش ميرزا حسن گرفت و ميرزا هدايت الله بعنوان اعتراض از سمت خود استعفا نمود. بعد از مرگ ميرزا يوسف، ناصرالدين شاه ميرزا هدايت الله را به کفالت امور ماليه و سرپرستي ميرزا حسن منصوب کرد.
ميرزا هدايت الله سه پسر داشت که محمد کوچکترين آنها بود. هنگام مرگ ميرزا هدايت الله در سال 1271 شمسي محمد ده ساله بود، ولي ناصرالدين شاه علاوه بر اعطاي شغل و لقب ميرزا هدايت الله به پسر ارشد او ميرزا حسين خان، به دو پسر ديگر او هم القابي داد، و محمد را " مصدق السلطنه " ناميد. دکتر مصدق در خاطرات خود از دوران کودکيش مي نويسد: " چون مادرم پس از فوت پدر با برادرم ميرزا حسين وزير دفتر اختلاف پيدا کرد، با ميرزا فضل الله خان وکيل الملک منشي باشي وليعهد ( مظفرالدين شاه ) ازدواج نمود و مرا هم با خود به تبريز برد. در آن موقع من در حدود دوازده سال داشتم ... "
محمد خان مصدق السلطنه پس از اتمام تحصيلات مقدماتي در تبريز همراه پدر خوانده اش، که بعد از جلوس مظفرالدين شاه بر تخت سلطنت به سمت منشي مخصوص شاه تعيين شده بود، به تهران آمد. 
مصدق السلطنه با وجود سن کم در نخستين سالهاي خدمت در مقام مستوفي گري خراسان کاملا در کار خود مسلط شد و توجه و علاقه عموم را به طرف خود جلب نمود. در باره خدمات او در خراسان افضل الملک در کتاب افضل التواريخ چنين مي نويسد: " ميرزا محمد خان مصدق السلطنه را امروز از طرف شغل مستوفي و محاسب خراسان گويند، ليکن رتبه و حسب و نسب و استعدا و هوش و فضل و حسابداني اين طفل يک شبه ره صد ساله مي رود. اين جوان بقدري آداب دان و قاعده پرداز است که هيچ مزيدي بر آن متصور نيست. گفتار و رفتار و پذيرائي و احتراماتش در حق مردم به طوري است که خود او از متانت و بزرگي خارج نمي شود، ولي بدون تزوير و ريا با کمال خفض جناح کمال ادب را درباره مردمان بجاي مي آورد و نهايت مرتبه انسانيت و خوش خلقي و تواضع را سرمشق خود قرار داده است". 
مصدق السلطنه بعد از مراجعت به تهران در اولين انتخابات دوره مشروطيت نامزد وکالت شد. او به نمايندگي از طبقه اعيان و اشراف اصفهان در اولين دوره تقنينيه انتخاب گرديد؛ ولي اعتبار نامه او بدليل اين که سن او به سي سال تمام نرسيده بود رد شد. 
مصدق السلطنه در سال 1287 شمسي براي ادامه تحصيلات خود به فرانسه رفت و پس از خاتمه تحصيل در مدرسه علوم سياسي پاريس به سويس رفت و در اين مرحله به اخذ درجه دکتراي حقوق نائل آمد. مراجعت مصدق به ايران با آغاز جنگ جهاني اول مصادف بود. بعد از مراجعت به ايران مصدق السلطنه با سوابقي که در امور ماليه و مستوفي گري خراسان داشت به خدمت در وزارت ماليه دعوت شد.  دکتر مصدق قريب چهارده ماه در کابينه هاي مختلف اين سمت را حفظ مي کند تا اينکه سرانجام در حکومت صمصام السلطنه به علت اختلاف با وزير وقت ماليه ( مشار الملک ) از معاونت وزارت ماليه استعفا مي دهد و هنگام تشکيل کابينه دوم وثوق الدوله مجدداً عازم اروپا مي شود. 
دکتر مصدق در خاطرات خود از دوران اقامت در سويس که آنرا " وطن ثانوي " خود مي خواند مي نويسد: " در آنجا بودم که قرارداد وثوق الدوله بين ايران و انگليس منعقد گرديد.... تصميم گرفتم در سويس اقامت کنم و به کار تجارت پردازم. مقدار قليلي هم کالا که در ايران کمياب شده بود خريده و به ايران فرستادم؛ و بعد چنين صلاح ديدم که با پسر و دختر بزرگم که ده سال بود وطن خود را نديده بودند به ايران بيايم و بعد از تصفيه کارهايم از ايران مهاجرت نمايم. اين بود که همان راهي که رفته بودم به قصد مراجعت به ايران حرکت نمودم..."  دکتر مصدق سپس شرح مفصلي از جريان مسافرت خود از طريق قفقاز به ايران داده و از آن جمله مي نويسد چون کمونيستها بر اين منطقه مسلط شده بودند، به او توصيه کرده بودند که دستهايش را با دوده سياه کند تا کسي او را سرمايه دار نداند! دکتر مصدق اضافه مي کند " به دستور ژنران قنسول ايران در تفليس اتومبيلي تهيه نمودند که با پرداخت چهل هزار مناتت مرا به پتروسکي برساند و از آنجا از طريق دريا وارد مشهد سر ( بابلسر فعلي ) شويم. ولي چند ساعتي قبل از حرکت خبر رسيد که کمونيستها دربند را تصرف کرده اند که از اين طريق نيز مايوس شدم  و چون ناامني در تفليس رو به شدت مي گذاشت از همان خطي که آمده بودم به سويس مراجعت کردم."
بعد از مراجعت دکتر مصدق به سويس، مشيرالدوله که به جاي وثوق الدوله به نخست وزيري انتخاب شده بود، تلگرافي بعنوان مصدق السلطنه به سويس فرستاد و او را براي تصدي وزارت عدليه به ايران دعوت کرد. دکتر مصدق تصميم گرفت از راه بنادر جنوب به ايران مراجعت کند.
در مراجعت دکتر مصدق به ايران از طريق بندر بوشهر، پس از ورود به شيراز بر حسب تقاضاي محترمين فارس و واليگري ( استانداري ) فارس منصوب شد و تا کودتاي سوم اسفند 1299 در اين مقام ماند و براي ايجاد امنيت و جلوگيري از تعدي قدمهاي موثري برداشت.
با وقوع کودتاي سيد ضيا و رضا خان، دکتر مصدق تنها شخصيت سياسي ايران بود که دولت کودتا را به رسميت نشناخت و از مقام خود مستعفي گشت. پس از استعفا از فارس عازم تهران شد. ولي بنا به دعوت سران بختياري به آن ديار رفت تا کابينه سيد ضيا پس از 100 روز ساقط گرديد.
با سقوط کابينه ضيا، وقتي قوام السلطنه به نخست وزيري رسيد، دکتر مصدق را به وزارت ماليه ( دارائي ) انتخاب نمود که با قبول شرايطي همکاري خود را با دولت جديد پذيرفت.
با سقوط دوت قوام السلطنه و روي کار آمدن مجدد مشيرالدوله وقتي از مصدق خواسته شد که با سمت والي آذربايجان با دوت همکاري کند، با اين شرط که ارتشيان تحت امر او در منطقه باشند، قبول کرد. از اواخر بهمن 1300 با اواسط سال 1301 اين ماموريت را پذيرفت، ولي در اواخر کار بخاطر سرپيچي فرمانده قشون آذربايجان از اوامرش بدستور رضا خان سردار سپه، وزير جنگ وقت، از اين سمت مستعفي گشت و به تهران مراجعت کرد.
در خرداد ماه 1302 دکتر مصدق در کابينه مشيرالدوله به سمت وزير خارجه انتخاب شد و با خواسته انگليسيها براي دو مليون ليره که مدعي بودند براي ايجاد پليس جنوب خرج کرده اند بشدت مخالفت نمود و آب پاکي را بر دست وزير مختار انگلستان ريخت.
پس از استعفاي مشيرالدوله، سردار سپه به نخست وزيري رسيد و دکتر مصدق از همکاري با اين دولت خودداري ورزيد.
دکتر مصق در دوره پنجم و ششم مجلس شواري ملي به وکالت مردم تهران انتخاب و در همين زمان که با صحنه سازي سلطنت خاندان قاجار منقرض و رضا خان سردار سپه و نخست وزير فعلي به مقام پادشاهي رسيد، او قاطعانه با اين انتخاب به مخالفت برخاست. زمانيکه عمر مجلس ششم به پايان رسيد و رضا شاه با ديکتاتوري مطلق فاتحه حکومت مشروطه و دمکراسي را خواند، دکتر مصدق طي ساليان دراز خانه نشين شد و در اواخر سلطنت پهلوي اول که همه رجال سابق يا از بين رفته بودند و يا دست بيعت به حکومت داده بودند، مصدق به زندان افتاد ولي پس از چند ماه آزاد شد و تحت نظر در ملک خود در احمد آباد مجبور به سکوت شد. رضا شاه در سال 1320 پس از اشغال ايران بوسيله قواي روس و انگليس، از سلطنت برکنار گشت و به آفريقاي جنوبي تبعيد گشت و دکتر مصدق به تهران برگشت.
دکتر مصدق در انتخابات شور انگيز دوره 12 مجلس که پس از سقوط رضا شاه انجام شد، بار ديگر در مقام وکيل اول تهران قدم به مجلس نهاد و مورد تجليل تمام ملت ايران قرار گرفت.
در انتخابات دوره 15 مجلس بخاطر مداخلات نامشروع قوام السلطنه ( نخست وزير ) و شاه مانع شدند تا دکتر مصدق قدم بمجلس بگذارد و انگليسيها بتوانند قرارداد تحميلي سال 1933 دوره رضا شاه را که بمدت 60 سال حقوق ملت ايران را از نفت جنوب ضايع مي ساخت، در دولت ساعد مراغه اي تنفيذ سازند. خوشبختانه بر اثر فشار افکار عمومي مقصود انگليسيها تامين نشد و عمر مجلس پانزدهم  سر رسيد. در همين دوران بود که دکتر مصدق و همراهان وي اقدام به پايه گذاري جبههً ملي ايران را نمودند ( 1328 ).
بر خلاف انتظار انگليسي ها، در انتخابات مجلس 16 با همه تقلبات و حمايت شاه و دربار صندوقهاي ساختگي آرا تهران باطل شد و هژير وزير دربار دست نشانده والاحضرت اشرف بقتل رسيد و در نوبت دوم انتخابات، دکتر مصدق و گروهي از يارانش که هنوز دو سه نفري از آنها راه خيانت در پيش نگرفته بودند، بمجلس راه يافتند؛ که در همين مجلس پس از کشته شدن سپهبد رزم آرا، طرح ملي شدن صنايع نفت جنوب به رهبري دکتر مصدق تصويب شد و اندکي بعد در شور و اشتياق عمومي دکتر مصدق به نخست وزيري رسيد تا قانون ملي شدن صنعت نفت را به اجرا در آورد.
در ارديبهشت ماه سال 1330 دکتر مصدق با تکيه به راي اعتماد اکثر نمايندگان مجلس به نخست وزيري رسيد. نخستين اقدام دکتر مصدق پس از معرفي کابينه، اجراي طرح ملي شدن صنعت نفت بود.
بدنبال شکايت دولت انگليس از دولت ايران و طرح شکايت مزبور در شوراي امنيت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نيويورک شد و به دفاع از حقوق ايران پرداخت. سپس به دادگاه لاهه رفت و در احقاق حق ملت ايران به پيروزي دست يافت. در بازگشت به ايران سفري نيز به مصر کرد و در آنجا مورد استقبال پر شکوه ملت مصر قرار گرفت.
انتخابات دروه هفدهم مجلس بخاطر دخالتهاي ارتشيان و دربار به تشنج کشيد و کار بجايي رسيد که پس از انتخاب 80 نماينده، دکتر مصدق دستور توقف انتخابات حوزه هاي باقي مانده را صادر کرد. 
دکتر مصدق برا ي جلوگيري از کارشکنيهاي ارتش درخواست انتقال وزارت جنگ به دولت را از شاه نمود. که اين درخواست از طرف شاه رد شد. به همين دليل دکتر مصدق در 25 تيرماه 1331 در مقام نخست وزيري استعفا ميکند. 
يکروز بعد، مجلس قوام السلطنه را به نخست وزيري انتخاب کرد و قوام السلطنه با صدور بيانيه شديد الحني نخست وزيري خود را اعلام نمود. 
مردم ايران که از برکناري دکتر مصدق شديدا خشمگين بودند، در پي چهار روز تظاهرات و قيامهاي پيوسته در حمايت از دکتر مصدق، موفق به ساقط کردن دولت قوام گرديدند، و در 30 تير 1331 دکتر مصدق بار ديگر به مقام نخست وزيري ايران رسيد.
در روز 9 اسفند ماه 1331 دربار با کمک عده اي از روحانيون، افسران اخراجي و اراذل و اوباش تصميم به اجراي طرح توطئه اي بر عليه مصدق کردند تا او را از بين ببرند. نقشه از اين قرار بود که شاه در آن روز به عنوان سفر به اروپا از پايتخت خارج شود و اعلام دارد که اين خواسته دکتر مصدق است ( براي اطلاعات بيشتر لطفا به کتاب " خاطرات و تالمات دکتر مصدق" بقلم خود ايشان مراجعه کنيد). ارازل و اوباش نوکر دربار هم به بهانه جلوگيري از سفر شاه در مقابل کاخ شاه تظاهرات برپا کنند و هنگام خروج دکتر مصدق از دربار وي را بقتل برسانند. ولي از آنجائيکه مصدق از نقشه اطلاع يافت توانست جان سالم بدر برد و توطئه با شکست روبرو گشت. 
سرتيپ افشار طوس رئيس وفادار شهرباني دکتر مصدق، بوسيله عمال دربار و افسران اخراجي به طرز وحشيانه اي بقتل رسيد. 
بعلت اختلافات شديد مجلس با دولت دکتر مصدق، و بدنبال استعفاي بسياري از نمايندگان مجلس ،دولت اقدام به برگذاري همه پرسي در سطح کشور نمود تا مردم به انحلال يا عدم انحلال مجلس راي دهند. در اين همه پرسي که البته به خاطر همزمان نبودن زمان انتخابات در تهران و شهرستانها، و همچنين جدا بودن محل صندوقهاي مخالفان و موافقان انحلال مجلس مورد انتقاد بسياري از منتقدان قرار گرفت؛ در حدود دو ميليون ايراني به انحلال مجلس راي مثبت دادند و مجلس در روز 23 مرداد 1332 راسما انحلال يافت. 
در روز 25 مرداد 1332 طبق نقشه اي که سازمانهاي جاسوسي آمريکا و انگليس براي براندازي دولت مصدق کشيده بودند، شاه دستور عزل دکتر مصدق را صادر نمود و رئيس گارد سلطنتي خويش، سرهنگ نصيري را موظف نمود تا با محاصره خانه نخست وزير فرمان را به وي تحويل دهد. همچنين نيروهايي از گارد سلطنتي مامور بازداشت عده اي از وزراي دکتر مصدق گشتند. ولي نيروهاي محافظ نخست وزيري با يک حرکت غافلگير کننده رئيس گارد سلطنتي و نيروهايش را خلع سلاح و بازداشت نمودند و نقشه کودتاي 25 مرداد به شکست انجاميد.
در روز 28 مرداد ماه 1332 دولتين آمريکا و انگليس با اجراي نقشه دقيقتري دست به کودتاي ديگري عليه دولت ملي دکتر مصدق زدند که اينبار باعث سقوط دلت مصدق گشت. در اين روز سازمان سيا با خريدن فتواي برخي از روحانيون و همچنين دادن پول به ارتشيان، اراذل و اوباش تهران آنها را به خيابانها کشانيد. بدليل خيانت رئيس شهرباني و بي توجهي رئيس ستاد ارتش دولت مصدق، کودتاچيان توانستند به آساني خود را به خانه دکتر مصدق برسانند و پس از چندين ساعت نبرد خونين گارد محافظ نخست وزيري را نابود کنند و خانه وي را پس از غارت کردن به آتش بکشانند. ولي دکتر مصدق موفق شد به همراه ياران خود از نردبان استفاده کند و به خانه همسايه پناه ببرد. در اين کودتا گروهي از ياران سابق دکتر مصدق نيز به بهانه مخالفت با مصدق با اجانب همکاري نمودند! همچنين شايان ذکر است که اعضاي حزب کمونيست توده که در روزهاي 26 و 27 مرداد به بهانه هواداري از دکتر مصدق دست به اغتشاشات مي زدند، در روز 28 مرداد هيچ عملي بر ضد کودتاي آمريکائيان انجام ندادند. 
در روز 29 مرداد دکتر مصدق و يارانش خود را به حکومت کودتا به رهبري ژنرال زاهدي تسليم کردند. 
در دادگاهي نظامي، دکتر مصدق با برملا کردن اسرار کودتاي 25 و 28 مرداد چهره کودتاچيان را نزد جهانيان رسوا ساخت. در پايان دادگاه وي را به 3 سال زندان محکوم کردند و پس از گذراندن 3 سال زندان، دکتر مصدق به ملک خود در احمد آباد تبعيد گشت و تا آخر عمر تحت نظارت شديد بود.
در سال 1342 همسر دکتر مصدق، خانم ضياالسلطنه، در سن 84 سالگي درگذشت و دکتر مصدق را بيش از پيش در غم فرو برد. حاصل ازدواج وي و دکتر مصدق 2 پسر و 3 دختر بود.
در 14 اسفند ماه 1345 دکتر محمد مصدق بدليل بيماري سرطان، در سن 84 سالگي دار فاني را وداع گفت. پيکر مطهر وي در يکي از اتاقهاي خانه اش در احمد آباد به خاک سپرده شد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:17  توسط وحید   | 

خواجوی کرمانی: شاعر و عارف قرن 7 هجری ایران زمین
خسرو پرویز: خسرو پرویز سازنده حماسه بزرگ خسرو و شیرین نیز بود که عشق جاودانه اش به شیرین برای همیشه در تاریخ به ثبت رسید. که با اندوه بعدها از فرح ایزدی دور می‌گردد و از آن مقام و ابهت خود می‌کاهد. فردوسی نیز از آخرین سالهای شاهنشاهی خسرو شکایت می‌کند ولی وی از شاهنشاهان مقتدر ایران بود
خراسانی - ابوبکر علی بن محمد: شیمیدان ایرانی که بقول ابن ندیم و بگفته کیمیاگران به کیمیا دست یافت
خالد بن عبدالملک مرورودی: اهل مرورود در خراسان بزرگ - در زمان مامون خلیفه عباسی بر آمد - ستاره شناس بود و پسرش محمد و نوه اش عمر هم منجم بودند
خوارزمی‌- محمد بن احمد کاتب: از دایره المعارف نویسان سده چهارم هجری است. کاتب مفاتیح‌العلوم وی شامل مباحثی در حساب، هندسه، نجوم، موسیقی، مکانیک و شیمی

خشیارشاه:
فرزند داریوش بزرگ. او یکی دیگر از جانشیانان بر حق پادشاهی هخامنشیان بود که وی را فاتح سرزمین‌های آتن اروپا می‌دانند. او آتن را به کلی تصرف کرد. دلیل لشگر کشی وی عدول کردن یونانیان از قوانین آن روزگار بود زیرا لیدی که جزوی از ایران بود که توسط یونان به آتش کشیده شده بود و خشیارشاه در صدد بر آمد این کار زشت را که در آن زمان نزد ایرانیان گناه محسوب می‌شده است جبران نماید که موفق نیز شد ولی در نبردهای بعدی به ایران عقب نشینی کرد ولی اقتدار ایران را به زیباترین شکل حفظ نمود
خازنی - عبدالرحمن: فیزیک دان و مخترع برآمده در خراسان بزرگ در ابتدای سده ششم هجری
جهن برزین: دوره ساسانی - سازنده تخت تاقدیس
عبدالرحمن جامی‌: شاعر نامدار قرن 8 پیشکوست در ادب - علم - عرفان سیر و سلوک که به تازی و پارسی شعرهای خود را سروده است
جرجانی ابو سعید ضریر: (گرگانی  مرگ در ( 846-945 م /232-231 ه) ستاره شناس و ریاضی دان
دقیقی طوسی: شاعر نامدار قرن چهارم هجری - ایرانی زرتشتی - نخستین گردآورنده شاهنامه پیش از فردوسی بزرگ

داریوش بزرگ یا داریوش کبیر:
وی در سال 521 بر تخت پادشاهی ایران زمین جلوس کرد و بزرگترین و شکوهمند ترین پادشاهی تاریخ ایران را پس از کورش بزرگ از خود به جای گذاشت. او پیرو دین بهی و مزدیسنا زرتشت بود و همواره منش و بزرگی کوروش را دنبال می‌کرد. او ساخت کاخ پرسپولیس را آغاز نمود و بعد از سه سال بررسی و ساختن ماکت از کاخ پرسپولیس با کمک مهندسی مصری که بعدها به موزه هنر تمام کشورها شناخته شد بنای این کاخ جاودانه را گذاشت و بیش از نیمی‌از آن را در زمان خود ساخت و ادامه آن توسط جانشینش خشیارشاه تکمیل و بعد از وی توسط فرزند او انجام گرفت. داریوش بزرگ هخامنشی کانالی در 2500 سال پیش ساخت که بعدها به کانال سوئز معروف گردید. طول این کانال دریایی به بیش از 161 کیلیومتر می‌رسیده است و از عرض آن دو کشتی به راحتی عبور می‌کردند. داریوش بزرگ خطی جدید برای ایرانیان بوجود آورد که بعدها از خطوط رایج دنیا شد. داریوش بزرگ ایران را به بزرگ ترین کشور جهان مبدل کرد (بیش از 28 کشور ). داریوش بزرگ آموزش رایگان را برای قشر عوام کشور به صورت اجباری در آورد و طرح سواد آموزی را اجباری نمود و... او را از ابرمردان ایران و جهان می‌دانند
ادامه دارد.......

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:12  توسط وحید   | 

آبراهام لینکلن

شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا،که معروفترین و محبوبترین رؤسای جمهور تاریخ آمریکا بشمار می آید ..
و وحدت و یکپارچگی امروز ایالات متحده مدیون مقاومت او در برابر ایالات یاغی جنوبی است لینکلن در سال 1860 در سن 51 سالگی به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد و در سال 1865 در آغاز دومین دوره ریاست جمهوری خود به قتل رسید.

 

کارل مارکس

فیلسوف نامدار آلمانی و بنیارگذار مکتب مارکسیسم،در سال 1818 در آلمان متولد شد و در سال 1883 در لندن در گذشت .

مقبره ی او در لندن هنوز میعادگاه پیروان مکتب اوست . کتاب معروف او با نام "مانیفست کمونیست" اولین بار در سال 1848 به چاپ رسید .

 

لوئی ناپلئون

برادرزاده ناپلئون بناپارت امپراتور معروف فرانسه که بیشتر به عنوان ناپلئون سوم شهرت دارد . در سال 1848 در سن 40 سالگی به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب شد و سه سال بعد در سال 1851 جمهوریت دوم فرانسه را لغو کرد و خود را امپراتور خواند . حکومت وی بر فرانسه تا سال 1871 که در جنگ با پروس شکست خورد و اسیر شد ادامه یافت . ناپلئون سوم در سال 1873 در تبعید در لندن در گذشت .

اوتوفون بیسمارک

دولتمرد برجسته آلمانی معروف به "صدراعظم آهنین" که وحدت و یکپارچگی ملت آلمان مدیون سیاست و کیاست اوست . بیسمارک پس از پیروزی در جنگ با ناپلئون سوم،در سال 1871 به صدراعظمی آلمان رسید و این سمت را تا سال 1890 که به علت اختلاف با ویلهلم دوم امپراتور آلمان از کار کناره گرفت به عهده داشت . بیسمارک در سال 1898 در سن 83 سالگی درگذشت .

ملکه ویکتوریا

معروفترین ملکه انگلیس که 64 سال از 1837 تا 1901 بر انگلستان فرمانروایی کرد . پرنسس ویکتوریا در سن 18 سالگی وارث تاج تخت بریتانیا شد و در سال 1876 به لقب امپراتریس هند ملقب گردید .

ملکه ویکتوریا در سن 82 سالگی در گذشت .

تئودور روزولت

از معروفترین رؤسای جمهور تاریخ آمریکا که غریب 8 سال در آغاز قرن بیستم ریاست جمهوری این کشور را به عهده داشت . از مهمترین وقایع دوران ریاست جمهوری او حفر کانال پاناما و وضع قوانین ضد تراست برای جلوگیری از تخلفات شرکتهای رو به گسترش تجارتی در آمریکاست . تئودور روزولت اولین رئیس جمهور آمریکاست که به خاطر میانجیگری در جنگ روس و ژاپن به دریافت جایزه صلح نوبل نائل گردید .

تئودور روزولت در سال 1919 در سن 61 سالگی در گذشت .

ویلهلم دوم

قیصر یا امپراتوری آلمان در سالهای 1888 تا 1918 که نام او به عنوان آغازگر جنگ اول جهانی در تاریخ ثبت شده است،در سی سالگی بجای پدر به سلطنت رسید و با غرور بیجا و کارهای نسنجیده اش موجبات جنگ اول جهانی را فراهم ساخت . بزرگترین اشتباه ویلهلم دوم در آغاز فرمانروائی رویارویی با بیسمارک صدراعظم توانا و معمار وحدت و یکپارچگی آلمان بود که استعفای بیسمارک انجامید و ویلهلم دوم که تمام همّ خود را مصروف تقویت نیروهای مسلح آلمان کرده بود در سال 1914 به بهانه حمایت از اتریش در جنگ با شوروی فرمان جنگ با شوروی را صادر نمود که با دخالت انگلیس و فرانسه و سپس عثمانی به جنگ بین الملل اول انجامید . با ورود آمریکا به جنگ در سال 1917 موازنه قدرت به زیان آلمان و متحدینش بر هم خورد و جنگ با شکست و تسلیم بلاقید و شرط آلمان در سال 1918 پایان یافت . ویلهلم دوم مجبور به استعفاء شد و باقی عمر را به حال تبعید در هلند به سرآورد .

نیکلای دوم

آخرین تزار شوروی در سال 1894 در سن 26 سالگی به سلطنت رسید و پس از شکست در جنگ با ژاپن در سال 1905 با حرکتهای انقلابی در شوروی مواجه شد . شکست های ارتش روس از نیروهای آلمانی در جنگ اول جهانی به انقلاب 1917 شوروی و سرنگونی رژیم تزاری انجامید و تزار و تمام افراد خانواده اش در سال 1918 به فرمان لنین رئیس دولت جدید بلشویکی روسیه تیرباران شدند .

ولادمیر ایلیچ لنین

در سال 1917 در آغاز انقلاب بلشویکی روسیه در "سن پترزبورگ" که بعد از پیروزی انقلاب به "لنین گراد" تغییر نام یافت و در دهه پایانی قرن بیستم دوباره به همان نام قبلی خوانده شد.

حکومت لنین بر روسیه بیش از شش سال دوام نیافت در هفتمین سال پیروزی انقلاب بلشویکی،که لنین بیشتر بیمار و بستری بود،استالین بر روسیه فرمانروایی می کرد .

آتاتورک

فروپاشی امپراتوری عثمانی از مهمترین نتایج جنگ اول جهانی بود . مصطفی کمال از فرماندهان ارتش عثمانی با خلع سلطان عبدالمجید،آخرین پادشاه عثمانی که لقب خلیفه مسلمین را نیز داشت،جمهوری نوین ترکیه را بنیان نهاد و در سال 1924 به عنوان نخستین رئیس جمهوری ترکیه برگزیده شد . مصطفی کمال بیشتر به لقب "آتاتورک" یا پدر ترکها شهرت داشت . وی پس از 14 سال حکومت مطلقه بر ترکیه در سال 1938 در سن 57 سالگی در گذشت .

ژوزف استالین

رهبر شوروی که در سال 1922 در زمان حیات لنین بنیانگذار حکومت شوروی به مقام دبیر کل حزب کمونیست برگزیده شد و بیش از سی سال با همین مقام دیکتاتور مطلق العنان اتحاد جماهیر شوروی بود .

ادوارد هشتم

استعفای پادشاه انگلستان از مقام سلطنت در سال 1936 از مهمترین وقایعی است که در آستانه جنگ دوم جهانی در اروپا اتفاق افتاد . علت استعفای ادوارد هشتم از مقام سلطنت اصرار او به ازدواج با یک بیوه زن آمریکائی به نام خانم "والیس سیمپسون" بود که دولت وقت انگلستان به ریاست استانلی بالدوین با آن مخالفت کرد . ادوارد هشتم که پس از استعفاء از مقام سلطنت به لقب "دوک آف ویندسور" ملقب شد نخستین و شاید آخرین پادشاهی است که میان عشق و تاج و تخت سلطنت،عشق را برگزید و تا پایان عمرش در سال 1972 به همسرش وفادار ماند . همسر او نیز چند سال پس از مرگ شوهرش درگذشت .

آدولف هیتلر

تحقیر ملت آلمان در جنگ اول جهانی و شرایط سنگین و خفت آوری که قرارداد ورسای بر مردم آلمان تحمیل کرد و بحران اقتصادی و تورم و بیکاری نتیجه آن بود زمینه را برای رشد نازیسم و روی کار آمدن هیتلر فراهم ساخت . آدولف هیتلر که در جنگ اول جهانی سرباز ساده و سپس سرجوخه بود نخستین حرکتهای ناسیونالیستی را در مونیخ بوجود آورد و دستگیر و زندانی شد .

بنیتو موسولینی

بنیان گذار مکتب فاشیسم و دیکتاتور ایتالیا در سال 1922 تا 1953 در اوج قدرت بود . موسولینی در جنگ اول جهانی،هنگامی که سرجوخه ارتش ایتالیا بود،مجروح شد و پس از پایان جنگ به فعالیت های سیاسی پرداخت . موسولینی در آغاز فعالیت های سیاسی خود سوسیالیست بود،ولی در سال 1919 ناگهان تغییر جهت داده و نخستین حزب فاشیست اروپا را در ایتالیا بنیان نهاد و سه سال بعد در رأس این حزب به قدرت رسید. موسولینی در جنگ دوم جهانی با هیتلر متحد شد و در سال 1943 پس از ورود نیروهای متفقین به ایتالیا از حکومت بر کنار و اسیر شد .

وینستون چرچیل

نخست وزیر انگلستان در جنگ جهانی دوم بود. علامت V به معنی پیروزی که با دو انگشت نشان داده می شود از ابتکارات وی است . چرچیل بعد از جنگ دوم جهانی نیز یکبار دیگر به نخست وزیری انگلیس رسید،ولی به نفع وزیر خارجه اش ایدن از کار کناره گیری کرد . چرچیل در سال 1965 در سن 91 سالگی در گذشت و مراسم تشییع جنازه او با شکوه و جلال بی مانند برگزار گردید .

فرانکلین روزولت

رئیس جمهور معروف آمریکا در جنگ دوم جهانی،که موجبات ورود آمریکا به جنگ و گسترش نفوذ آمریکا را در جهان فراهم ساخت . روزولت تنها رئیس جمهور آمریکاست که چهار بار به این مقام برگزیده شد . روزولت در سال 1945 در سن 63 سالگی درگذشت .

ماهاتما گاندی

رهبر سیاسی و معنوی هند بود که در دوران جوانی در لندن تحصیل می کرد . وی در نخستین اقدام خود برای مبارزه با استعمار انگلیس از مردم هند خواست که از خرید منسوجات و پارچه های انگلیسی خودداری کنند . گاندی در سال 1948 اندکی بعد از اعلام استقلال هند به دست یک جوان متعصب هندی به قتل رسید . گاندی هنگام مرگ 79 سال داشت .

جواهر لعل نهرو

از رهبران استقلال هند که پس از اعلام استقلال آن کشور در سال 1947 به نخست وزیری هند برگزیده شد . نهرو تا هنگام مرگش در سال 1964 قریب هفده سال نخست وزیر هند بود و در صحنه سیاست جهانی به عنوان بنیان گذار گروه کشورهای غیرمتعهد از وزن و اعتبار زیادی برخوردار بود . نهرو هنگام مرگ 75 سال داشت .

هری ترومن

سی و سومین رئیس جمهور آمریکا،که پس از مرگ روزولت در سال 1945 به ریاست جمهور این کشور رسید و در سال 1948 برای یک دوره چهار ساله دیگر به این مقام انتخاب شد . مهمترین تصمیم او در آغاز دوران ریاست جمهوری،صدور فرمان پرتاب بمب اتمی بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن بود که به تسلیم بلاقید و شرط آن کشور انجامید . ترومن در سال 1972 در سن 88 سالگی در گذشت .

چیان کای شک

تحولات چین در نیمه دوم قرن بیستم چهره جهان را دگرگون ساخت . مارشال چیان کای شک که از سال 1928 بر چین حکومت می کرد،پس از بیست سال فرمانروایی بر این کشور در سال 1949 پس از شکست های پی در پی از نیروهای کمونیست به رهبری مائو به جزیره تایوان گریخت و تا پایان عمرش در سال 1975 دعوی بازگشت به سرزمین اصلی و رهبری چین را داشت . چیان کای شک هنگام مرگ 88 سال داشت .

مائو تسه تونگ

رهبر چین کمونیست ( جمهوری خلق چین ) پس از قریب 27 سال حکومت مطلقه بر چین در سال 1976 در گذشت . مائو هنگام مرگ 83 سال داشت .

دیوید بن گوریون

پیدایش کشوری به نام اسرائیل در سال 1948 سرآغاز یک دوران پرتنش در خاورمیانه بود که پس از گذشت بیش از نیم قرن از تاریخ پیدایش این کشور پایان نیافته است . دیوید بن گوریون بنیان گذار کشور جدید اسرائیل و اولین نخست وزیر آن کشور بود هر چند که "تئودور هرتصل" بنیان گذار صهیونیسم جهانی است که فکر تشکیل دولت یهود از آن سرچشمه گرقته است . بن گوریون در سال 1973 در سن 87 سالگی درگذشت.

شارل دوگل و کنراد آدنائر

اولی نخستین رئیس جمهور فرانسه پس از پایان جنگ دوم جهانی و دومی نخستین صدراعظم آلمان فدرال معماران اروپای بعد از جنگ به شمار می آیند،که دوستی و اتحاد بین آنان نه فقط به دشمنی دیرین فرانسه و آلمان پایان داد،بلکه زمینه را برای تشکیل بازار مشترک اروپا که به تشکیل اتحادیه اروپا منتهی شد فراهم ساخت . آدنائر در سال 1967 در 91 سالگی و دوگل در سال 1970 در 80 سالگی بدرود حیات گفتند .

نیکیتا خروشچف

رهبر معروف شوروی در سال های بعد از مرگ استالین،که با افشای جنایات استالین در کنگره بیستم حزب کمونیست شوروی زمینه را برای تحولات بعدی این کشور فراهم ساخت . خروشچف نخستین رهبر شوروی بود که با مسافرت به آمریکا موجبات نزدیکی و تفاهم بین دو کشور را فراهم ساخت،ولی استقرار موشکهای روسی در کوبا در دوران رهبری او آمریکا و شوروی را به آستانه جنگ کشاند،که با عقب نشینی خروشچف و برچیدن موشکهای روسی از کوبا از یک فاجعه بزرگ جهانی جلوگیری به عمل آمد . خروشچف پس از بازگشت از سفری به کوبا و دیدار با فیدل کاسترو در سال 1964 با توطئه ای که از طرف برکشیدگان خود او در رهبری حزب کمونیست شوروی ترتیب داده شده بود،از کار بر کنار و خانه نشین شد . خروشچف در سال 1971 در سن 77 سالگی درگذشت .

 

مارشال تیتو

رهبر یوگسلاوی و نخستین رهبر کمونیست جهان بود که در برابر استالین قد علم کرد و مقاومت او در برابر استالین به انشعاب در بسیاری از احزاب کمونیست جهان انجامید . در دوران رهبری خروشچف روابط شوروی و یوگسلاوی ترمیم شد . ولی تیتو همچنان به سیاست مستقل خود در برابر کرملین ادامه داد . تیتو در سال 1980 در 88 سالگی درگذشت .

الکساندر دوبچک

دبیر کل حزب کمونیست چک اسلواکی در سال های دهه 1960 دومین رهبر کمونیست اروپای شرقی بود که در برابر مسکو قد علم کرد،ولی برژنف رهبر جدید شوروی در سال 1968 با دخالت نظامی در چک اسلواکی حرکت استقلال طلبانه او را سرکوب کرد . دوبچک پس از فروپاشی شوروی به صحنه بازگشت،ولی اندکی بعد در سال 1992 در گذشت . دوبچک هنگام مرگ 71 سال داشت .

جان کندی

سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا و لیندون جانسون معاون او که پس از قتل کندی در سال 1963 به ریاست جمهوری رسید . کندی که در سال 1960 به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد،با این که فقط سه سال در این مقام باقی ماند از محبوبترین رؤسای جمهوری تاریخ آمریکا به شمار می آید،و جانشین او جانسون بر عکس به خاطر درگیر ساختن آمریکا در جنگ بی حاصل ویتنام با مخالفت پردامنه مردم آمریکا روبرو شد . کندی هنگام مرگ 46 سال داشت و جانسون که پنج سال عهده دار مقام ریاست جمهوری بود،در سال 1973 در سن 65 سالگی درگذشت .

لئونید برژنف

رهبر شوروی پس از برکناری خروشچف در سال 1964 که مدت 18 سال تا زمان مرگش در سال 1982 بر آن کشور حکومت کرد . او مقتدرترین رهبر شوروی پس از استالین بود و "دکترین برژنف" که به نام معروف شده مبتنی بر حق مداخله شوروی در کشورهای سوسیالیستی برای حفظ نظام های حاکم بر آن کشورهاست و بر اساس همین دکترین بود که حرکت استقلال طلبانه رهبران چک اسلواکی را در سال 1968 در هم شکست . برژنف در عین حال با رهبران آمریکا هم روابط دوستانه ای برقرار کرد . وی هنگام مرگ 76 سال داشت .

جمال عبدالناصر

رهبر مصر در سال های 1956 تا سال 1970 که در دوران حکومت چهارده ساله خود تحول بزرگی در دنیای عرب بوجود آورد . عبدالناصر که از او به عنوان رهبرناسیونالیسم عربی نیز یاد می شود،مغز متفکر کودتای نظامی سال 1952 مصر و سرنگونی رژیم سلطنتی در آن کشور بود . عبدالناصر در سال 1956 کانال سوئز را ملی کرد و تهاجم مشترک نظامی انگلیس و فرانسه و اسرائیل را با کمک جامعه بین الملل دفع نمود .از مهمترین وقاعی دوران رمامداری ناصر احداث سد عظیم اسوان بر روی رودخانه نیل و تشکیل جمهوری متحده عربی با وحدت مصر و سوریه و یمن بود که بیش از سه سال دوام نیافت . عبدالناصر در سال 1976 برای بازپس گرفتن صحرای سینا از اسرائیل مبادرت نمود و شکست او در این جنگ سرآغاز افول قدرت و محبوبیت او بود . عبدالناصر در سال 1970 در سن 52 سالگی درگذشت .

محمد انورالسادات

رئیس جمهور مصر در سالهای 1970 تا 1981 با سفر تاریخی خود به اسرائیل در سال 1977 راه را برای برقراری ارتباط بین کشورهای عربی و اسرائیل گشود و به همین مناسبت در سال 1978 به دریافت جایزه صلح نوبل نائل گردید . سادات قبل از برقراری ارتباط با اسرائیل در سال 1973 با اسرائیل جنگید ، ولی این جنگ مانند سه جنگ پیشین اعراب و اسرائیل برلی اعراب ثمری در بر نداشت . سادات در سال 1981 بدست یک افسر مصری به قتل رسید . وی هنگام مرگ 63 سال داشت .

دنگ شیائو پینگ

رهبر برجسته چین در سالهای 1976 تا 1997 که از به عنوان معمار چین نوین نیز نام برده می شود . دنگ شیائو پینگ که پس از مرگ مائو قدرت را در چین در دست داشت ، در مدت قریب بیست سال رهبری بر چین این کشور را به یک قدرت بزرگ صنعتی مبدل ساخت و راه همکاری چین کمونیست را با آمریکا و کشورهای صنعتی غرب هموار نمود . دنگ شیائو پینگ همچنین زمینه را برای انتقال قدرت پس از مرگ او در سال 1997 تغییری در ساختار نظام سیاسی چین بوجود نیاورد . دنگ شیائو پینگ هنگام مرگ 93 سال داشت .

ریچارد نیکسون

سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا ، که در سال های 1969 تا 1974 رهبری این کشور را به عهده داشت ، اولین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکاست که مجبور شد تحت فشار افکار عمومی از مقام خود استعفا بدهد . علت استعفای وی افشای اقدامات غیرقانونی او در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 1972 بو که به "افتضاح واترگیت" معروف شده است . این ماجرا را دو روزنامه نگار آمریکائی در روزنامه "واشنگتن پست" افشا کردند و کار به کنگره آمریکا و طرح استیضاح از نیکسون در کنگره کشیده که در صورت خودداری نیکسون از استعفا به احتمال قوی به برکناری وی از طرف کنگره منتهی می شد . نیکسون که از رؤسای جمهور موفق آمریکا در سیاست خارجی بود ، در سال 1994 در سن 84 سالگی درگذشت .

فیدل کاسترو

رهبر کوبا که در سال 1959 یک حرکت انقلابی را برای سرنگونی حکومت دیکتاتوری آن کشور رهبری کرد و در سن 32 سالگی به قدرت رسید . حکومت کاسترو بر کوبا که جزیره ای در مجاورت سواحل جنوبی آمریکا ست ، با وجود دشمنی آمریکا بیش از 45 سال دوام داشته است .

هوشی مین

رهبر انقلابی ویتنام ، که جنگ استقلال طلبانه مردم این سرزمین را نخست علیه فرانسوی ها و سپس آمریکائی ها به پیروزی رساند و ایالات متحده آمریکا را با نخستین شکست نظامی تاریخ حیات خود مواجه ساخت . هوشی مین در سال 1969 در سن 79 سالگی درگذشت .

سیریماوو باندرا نایکه

اولین زن نخست وزیر جهان ، که در سال 1960 پس از کشته شدن شوهرش به مقام نخست وزیری سیلان برگزیده شد . باندرا نایکه دوبار دیگر نیز به مقام نخست وزیری این کشور که اکنون بنام سری لانکا نـامیده می شود انتخاب شد . دختر او در سال 1993 به ریاست جمهوری سری لانکا انتخاب شد و مجدداً مادرش را به نخست وزیری برگزید . خانم باندرا نایکه هنگام مرگش در سال 2001 همچنان نخست وزیر سری لانکا بود . وی هنگام مرگ 85 سال داشت .

ایندیرا گاندی

دومین زن نخست وزیر جهان ، که در سال 1966 به رهبری حزب کنگره و نخست وزیری هند برگزیده شد و 9 سال این مقام را به عهده داشت . ایندیرا گاندی ، که دختر جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر هند است ، در سال 1980 مجدداً به مقام نخست وزیری رسید و در سال 1984 به دست یکی از سربازان گارد محافظ خود کشته شد . ایندیرا گاندی هنگام مرگ 66 سال داشت .

اویتا پرون

یکی از زنان تاریخ ساز جهان به شمار می آید ، که در عمر کوتاه خود نقش تعیین کننده ای در سرنوشت کشورش آرژانتین بازی کرد و تأثیر و نفوذ او بر تحولات سیاسی در آمریکای جنوبی تا بیست سال بعد از مرگش هم باقی بود . اویتا پرون در سال 1919 در خانواده فقیری به دنیا آمد و در سنین جوانی نخست هنرپیشه تئاتر و سپس گوینده رادیو شد و با صدای گرم و گیرای خود محبوبیت زیادی در میان مردم بدست آورد . اویتا در سال 1944 با سرهنگ پرون ازدواج کرد . سرهنگ پرون در سال 1946 نامزد مقام ریاست جمهوری شد و پیروزی خود را در انتخابات مدیون اویتا بود . محبوبیت اویتا در میان مردم در دورانی که همسر رئیس جمهور آرژانتین بود با مشارکت در کارهای خیریه و سازندگی آرژانتین دو چندان افزایش یافت و هنگامی که در سال 1952 ، در سن 33 سالگی بر اثر ابتلاء به بیماری سرطان درگذشت ، تمام آرژانتین به حال تعطیل درآمد و مراسم عزاداری او یک هفته به طول انجامید .

گلدا مایر

از نخستین زنان نخست وزیر جهان ، در بحرانی ترین ادوار حیات حکومت اسرائیل ، زمام امور این کشور را به عهده داشت و به واسطه نقشی که قبل و بعد از آن در حیات اسرائیل بازی کرد به لقب "مادر بزرگ اسرائیل" شهرت یافته است . گلدا مایر در سال 1898 در یک خانواده فقیر روسی به دنیا آمد و با خانواده خود در کودکی به آمریکا مهاجرت کرد و بعد از ازدواج در سال 1921 راهی فلسطین شد . گلدا مایر از یاران نزدیک بن گوریون بنیان گذار دولت اسرائیل بود ، که بعد از تصدی وزارتخانه های مختلف در سال 1969 به نخست وزیری اسرائیل برگزیده شد و پنج سال در این مقام بود . گلدا مایر در سال 1978 در 80 سالگی درگذشت .

مارگارت تاچر

اولین زن نخست وزیر انگلستان که به بانوی آهنین شهرت یافت ، در سال 1925 در یک خنواده متوسط انگلیسی به دنیا آمد . پدرش که یک مغازه کوچک خواروبار فروشی داشت دخترش را پس از تحصیلات متوسطه برای تحصیل در رشته شیمی به آکسفورد فرستاد ، ولی مارگارت از همان دوران تحصیلات دانشگاهی وارد عالم سیاست شد و از طرف حزب محافظه کار به پارلمان راه یافت . مارگارت تاچر در سال 1978 به رهبری حزب محافظه کار برگزیده شد و یک سال بعد با پیروزی حزب محافظه کار در سن 54 سالگی به نخست وزیری انگلستان رسید و یازده سال نخست وزیر انگلستان بود . مارگارت پس از کناره گیری از مقام نخست وزیری با لقب لردی به عضویت مجلس اعیان انگلیس درآمد . وی در سه انتخاب پی در پی حزب محافظه کار را به پیروزی رساند که در تاریخ حیات این حزب سابقه نداشت .

بی نظیر بوتو

اولین زن مسلمان که در یک کشور اسلامی به نخست وزیری رسید ، دختر ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر معروف پاکستان است که در سال 1979 به دنبال یک کودتای نظامی در پاکستان اعدام شد . بی نظیر بوتو که پس از مرگ پدر رهبری حزب مردم پاکستان را بدست گرفت ، کمتر از ده سال پس از مرگ پدر در سال 1988 به نخست وزیری پاکستان انتخاب شد . بی نظیر بوتو هنگام احراز مقام نخست وزیری 35 ساله و جوانترین زن نخست وزیر جهان بود . بی نظیر بوتو در سال 1990 از کار بر کنار شد و مجدداً در سال 1993 به این مقام انتخاب گردید . دوره دوم نخست وزیری او نیز با یک کودتای نظامی به پایان رسید .

جیمی کارتر

سی و نهمین رئیس جمهور آمریکا ، که بخاطر درگیری او با بحران ایران ، که در سال 1979 نخست به انقلاب و سپس گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در ایران انجامید ، بیشتر از رؤسای جمهوری آمریکا در ایران شهرت یافته است . کارتر که در سال 1976 در سن 52 سالگی به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد ، بیش از یک دوره در این مقام نماند و براثر ناتوانی در حل مشکل گروگانهای آمریکائی در ایران در انتخابات سال 1980 از رقیب خود ریگان شکست خورد ، هر چند گروگانهای آمریکائی در نتیجه آخرین تلاشهای او پس از شکست در انتخابات آزاد شدند . کارتر پس از کناره گیری از مقام ریاست جمهوری آمریکا به امور خیریه و تلاش برای برقراری صلح در نقاط پر آشوب جهان پرداخته و در سال 1992 به دریافت جایزه صلح نوبل نائل گردید .

رونالد ریگان

چهلمین رئیس جکهور آمریکا در سال 1911 در ایالت شمالی "ایلبنوی" آمریکا به دنیا آمد و در سنین جوانی به عنوان گزارشگر و گوینده اخبار ورزشی رادیو شهرت یافت . در سالهای دهه 1930 به کالیفرنیا مهاجرت کرد و با ایفای نقش در فیلمهای وسترن به جمع هنرپیشگان هالیوود پیوست . ریگان که در سینما موفقیت زیادی به دست نیاورده بود ، در سال 1962 به حزب جمهوریخواه پیوست و در سال 1966 از طرف این حزب نامزد مقام مهم فرمانداری کالیفرنیا شد . ریگان با اکثریت شکننده ای در ایران انتخابات پیروز شد و با ابراز لیاقت در کار خود در سال 1970 برای دومین بار به فرمانداری کالیفرنیا برگزیده شد . این موفقیت ها زمینه را برای اعلام نامزدی او به مقام ریاست جمهوری در سال 1980 فراهم ساخت و ریگان به آسانی رقیب دمکرات خود کارتر را ، که بر اثر ناتوانی در حل بحران گروگانگیری در ایران محبوبیت خود را از دست داده بود ، شکست داد . ریگان در سال 1984 نیز برای دومین بار به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شد و سیاست خارجی نیرومند دوران ریاست جمهوری او به تضعیف و فروپاشی شوروی انجامید . ریگان که در ده سال آخر عمر دچار بیماری آلزایمر شده بود در سال 2004 درگذشت .

میخائیل گورباچف ، بوریس یلتسین ، ولادمیر پوتین

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در سال های 1985 تا 1991 که سیاست فضای باز سیاسی او پس از قریب 70 سال دیکتاتوری کمونیستی ، به فروپاشی شوروی و سقوط رژیمهای کمونیست اروپای شرقی انجامید . گورباچف در ششمین سال زمامداری خود با یک کودتای نافرجام از سوی عناصر تندرو در حزب کمونیست تضعیف شد و با اعلام استقلال روسیه ، بزرگترین جمهوری از جمهوریهای پانزده گانه شوروی از طرف بوریس یلتسین رئیس جمهور وقت روسیه موجبات اعلام استقلال از سوی سایر جمهوریها و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی فراهم آمد . بوریس یلتسین در آستانه سال 2000 میلادی داوطلبانه از ریاست جمهوری روسیه کناره گیری کرد و ولادمیر پوتین رئیس پیشین سازمان اطلاعات و امنیت که در این تاریخ نخست وزیر روسیه بود چند ماه بعد به ریاست جمهوری روسیه انتخاب شد . گورباچف و یلتسین هر دو متولد سال 1931 هستند و پوتین بیست سال جوانتر از هر دو آنهاست .

ویلیام جفرسون کلینتون

وی که بیشتر به نام مخفف بیل کلینتون شهرت یافته ، چهل و دومین رئیس جمهور آمریکا است که به مدت هشت سال از ژانویه سال 1993 تا ژانویه سال 2001 این سمت را به عهده داشت . کلینتون در سال 1946 در خانواده فقیری به دنیا آمد و پس از مرگ پدر بوسیله پدر خوانده اش بزرگ شد . او در دوران تحصیل به حزب دمکرات نامزد مقام ریاست جمهوری شد و پیروزی او بر جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا و همچنین تجدید انتخاب او به این مقام در سال 1996 کاملاً غیرمنتظره بود . در دوره دوم ریاست جمهوری کلینتون رابطه او با مونیکا لوینسکی ( یکی از کارکنان کاخ سفید ) رسوایی بزرگی به بار آورد که به استیضاح وی در کنگره آمریکا انجامید .

جرج بوش

نخستین پدر و پسری هستند که در تاریخ آمریکا به ریاست جمهوری انتخاب شده اند . بوش پدر که قبلاً رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا ( سیا ) و معاون رئیس جمهور بود در سال 1988 به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد و با وجود موفقیت در سیاست خارجی ، به علت ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی آمریکا در انتخابات سال 1992 از رقیب جوان خود کلینتون شکست خورد . بوش پسر دو سال پس از شکست پدرش در انتخابات ریاست جمهوری خود را کاندیدای فرمانداری تگزاس کرد و در سن 48 سالگی به فرمانداری تگزاس که یکی از بزرگترین ایالات آمریکاست برگزیده شد . بوش پسر در انتخابات سال 1998 نیز دوباره به فرمانداری تگزاس انتخاب شد و دو سال بعد ، در 54 سالگی به ریاست جمهوری آمریکا رسید .

صدام حسین

دیکتاتور پیشین عراق ، که در سال 1980 با تجاوز به ایرانو در سال 1990 با تجاوز به کویت دو جنگ بزرگ در منطقه به راه انداخت و سرانجام در سال 2003 با حمله نظامی آمریکا به عراق ، پس از 25 سال حکومت بر این کشور سرنگون شد . صدام حسین قریب 9 ماه پس از اشغال عراق از طرف نیروهای آمریکا ، در حالی که در دخمه ای در زیرزمین پنهان شده بود دستگیر شد .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:0  توسط وحید   | 

کورش کبیر

وی از مقتدرترین و با تدبیر‌ترین افراد تاریخ جهان است که بدلیل اخلاق و منش و کردار نیک نامش در تاریخ به ثبت رسید. او پیرو دین بهی زرتشت بود. که همواره تاریخ از او...

 
حاصل کشوری که گهواره تمدن بشری است..........
 
رستم: ملقب به تهمتن. پهلوان بزرگ ایران. فرزند زال و رودابه. نواده سام و مهراب کابلی که در عهد کیقباد و کیکاوس و کیخسرو با تورانیان جنگید و از خود دلاوری‌ها و رشادتهای شگفت انگیز بر جای گذاشت
رستم فرخزاد: سردار کبیر ایران که در جنگ با اعراب کشته شد. او سپهسالار بزرگ ارتش ایران در زمان شاهنشاهی یزدگرد سوم بود که حماسه ای در جنگ قادسیه بوجود آورد که تاریخ نیاکانمان را زیباتر از همیشه ساخت در نهایت به دست سپاه اسلام کشته شد
رودکی سمرقندی: شاعر بزرگ قرن 4 هجری از ایرانیان سمرقندی و ناظم کلیله و دمنه
روزبه: دوره خلافت عمربن خطاب - طراح شهرهای بصره و کوفه

زرتشت اسپیتمان: نخستین پیام آور صلح و خرد و اندیشه جهان که تاریخ زیستن او را از حدود قرن هفتم قبل از میلاد تا 1735 قبل از میلاد و برخی دیگر تا 5500 سال پیش تخمین زده اند که هنوز هیچ تاریخ شناسی نتواسته است از زمان او آگاهی پیدا کند. او ایرانیان را به پرستش خدا یگانه دعوت کرد. نام پدرش پورشسب و نام مادرش دغدو بود که گفته اند یکی از دلایل بوجود آمدن بزرگترین امپراتوری تاریخ در زمان شاهنشاهی هخامنشیان گرویدند پادشاهان آن زمان به دین زرتشتی بوده است. خدای واحد در دین زرتشت اهورامزدا می‌باشد
ثنایی غزنوی: عارف و زاهد و اندیشمند مسلمان و استاد شعر پارسی در قرن 5 هجری

سعدی:
یکی از بزرگترین شعرا و فصحاء و سخن سرایان ایران و جهان. که زبان پارسی را پس از ترک تازی‌های مغول دوباره زنده و جاودانه کرد. او سبکی نوین بوجود آورد که هنوز هم سرمشق نویسندگان فارسی زبان است گلستان و بوستان او یکی از شاهکارهای ادبی ایران است که در نهایت در سال 691 هجری در شیراز فوت می‌کند
ستاسپ: دوره هخامنشی (زمان حکومت خشایار شاه 2466-486 ق.م.) دریا نورد و مکتشف
سنباد: یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکوتهای غارتگر اعراب در ایران که به جان و مال و ناموس ایرانیان تجاوز می‌کردند. او اهل نیشابور بود و پس از اینکه منصور خلیفه عباسی - ابومسلم خراسانی را کشت وی در نیشابور به خونخواهی از ابومسلم که فردی ایرانی و وطن پرست بود برخواست و قیام کرد که در نهایت با شصت هزار نفر از یارانش توسط اعراب بیابانگرد و کشتارگر کشته شد 
سورنا: او نه تنها یکی از بزرگترین سردار ایران محسوب می‌شود بلکه در زمان پادشاهی اشکانیان بزرگترین سردار تاریخ جهان نیز نام گرفته بود. او سپهسالار ارتش ایران بود که در سال 53 قبل از میلاد کراسوس سردار مشهور روم را با سپاهیان بیشمارش شکست داد و تاریخ ایران زمین را دگرگون نمود
سعدی شیرازی: مشرف بن مصلح یکی از 4 شاعر و استاد زبان پارسی ایران زمین در قرن 6 هجری
سهل بن بشر (یا سهل بن حبیب بن‌هانی): در نیمه اول سده نهم میلادی) سده سوم هجری ) در خراسان بر آمد. ستاره شناس و منجم
سیاوش:یکی از اسطوره‌های ملی ایرانیان. مردم ایران زمان‌های مدیدی سوگ سیاوش را هر ساله گرامی ‌میداشتند. پسر کیکاوس و پدر کیخسرو.
سودابه زن کیکاوس عاشق او شد که سیاوش از او امتناع ورزید. سودابه به همین جهت او را نزد پدر متهم ساخت و سیاوش بتوران نزد افراسیاب رفت و دختر وی را به زنی گرفت. گرسیو برادر افراسیاب به سیاوش حسد برد و افراسیاب را وادار به کشتن او کرد. که کشته شدن سیاوش باعث جنگهای طولانی و غضبناکی میان ایرانیان و تورانیان گشت
سیف فرغانی: از شاعران و عارفان قرن 7 هجری
سهل طبری: در اوایل سده نهم میلادی (سده سوم هجری) بر آمد - اهل طبرستان (تبرستان) ستاره شناس و پزشک
صائب تبریزی: استاد غزل سرای پارسی قرن 10 هجری
شهریار: استاد شعر - دانشجوی پزشکی - از مریدان حافظ - که دیوان کاملش را به پارسی و یک مجموعه مشهور آذری به نام حیدر بابا از وی باقی مانده
شیخ بهایی: عالم بزرگ شیعه قرن 10 هجری - از علاقه مندان به تصوف و عرفان پارسی
شمس الدین محمد بن ایوب دینسری: (سده هفتم هجری)- دایره المعارف نویس و نگارنده کتاب نوادر التبا در لتحفه البهادر که شامل مباحثی از علوم طبیعی است
شاپور ذوالاکتاف: شاپور دوم پادشاه مقتدر ساسانی که پس از خلع آذر نرسی بر تخت پادشاهی ایران جلوس کرد و هفتاد سال پادشاهی کرد.
او یکی دیگر از پادشاهان بزرگ ایران است که چندین بار از حمله اعراب به ایران جلوگیری کرد و با اندیشه نیک سرزمین آریایی ما را از هجموم بیگانگان محفوظ داشت.
او را به این جهت ذوالاکتاف میخوانند که دارای شانه‌های پهن و بزرگ بود. در بعضی از کتب تاریخی گفته است به دلیل آنکه پس از اسیر کردن مهاجمین ( اعراب ) از کتف آنان طنابی عبور میداده و همه را به طناب میکشیده ذوالاکتاف نامیده شده ولی این باور با ابهت و منش نیاکان ما در تضاد است.

شیده: دوره ساسانی - سازنده کاخ خورنق
شاهین: یکی از بزرگ سرداران و سپهسالاران ایران در زمام پادشاهی خسرو پرویز ساسانی
شیدرنگ: پزشک و فیلسوف ایرانی در عهد ضحاک که پزشکی را یکی از مشاغل واجب الوجوب می‌دانسته
قطب الدین شیرازی: ( 1236-1311م)- ریاضیدان، ستاره شناس، نور شناس، پزشک، فیلسوف ایرانی
فارابی،ابونصر: (مرگ در 340/339 هجری یا 951/950م) دانشمند و فیلسوف، در طبقه بندی علوم و در تبیین قوانین صوت و در تعریف دانش‌ها نقش عمده ای داشت
فردوسی:
حکیم فرزانه ابوالقاسم حسن ابن اسحق.
از وی به نام خداوندگار تاریخ و فرهنگ ایرانشهر یاد می‌کنند. شاعر نامی‌ایران که ایران را پس از 200 سال از دست زبان اعراب نجات داد و دوباره زبان پارسی را که از ریشه پهلوی و دری گرفته شده است را به کشور هدیه کرد.
او در سال 329 در قریه باژ از توابع طوس پا به حیات گذاشت و مدت 35 سال از عمر خود صرف جمع آوری تاریخ ایران به صورت نظم و شعر کرد که منبع گردآوری او از کتاب خدای نامه شاهنشاهی ساسانیان بود. اما حاکم وقت سلطان محمود غزنوی رنج او را ضایع کرد و او را آزرده و رنجیده خاطر نمود.
او یکی از سه اثر بزرگ و شاهکار ادبی جهان را بوجود آورد که هم اکنون کشورهای مختلفی یادواره او را گرامی‌ می‌دارند و او در نهایت اندوه در سال 411 هجری در طوس درگذشت.
که بدلیل سروده‌های جنجالی او علیه اعراب و نکوهش چنیدن باره آنان - مسلمانان بر جسدش نماز نگذاشتند و وی را در گورستان مسلمان خاک نکردند ولی او در تاریخ جاوید ماند شاهنامه بزرگ فردوسی
فضل بن حاتم نیریزی: (مرگ در 922 م / 310 ه ) ریاضی دان، هندسه دان و ستاره شناس
فخرالدین عراقی همدانی: عارف و شاعر نامور قرن 7 هجری ایران زمین
فرخی سیستانی: غزل گوی و قصیده سرای نامدار قرن 5 هجری ایران زمین
فروغی بسطامی‌: شاعر - غزلسرا - استاد پارسی گوی - عارف و ریاضدان قرن 13 هجری
فرغان: دوره ساسانی- سازنده تاق کسرا
عاملی – بهاالدین: ( 1031-953هجری) ریاضیدان، معمار، فیلسوف
عبید زاکانی: منتقد اجتماعی قرن 7 هجری که شکایات خود را از دست حکام ظالم وقت به شعر پارسی در آورده است
علی بن سهل بن طبری: (سده نهم میلادی / سده سوم هجری) مؤلف فردوس الحکمه در طب و هوا شناسی، نجوم
عمربن فرخان طبری: (مرگ در 815 م / 200 ه) از مردم طبرستان - ستاره شناس و معمار
عبدالملک بن محمد شیرازی: ریاضیدان و ستاره شناسی که در نیمه دوم سده دوازدهم میلادی (ششم هجری) برآمد
عطار نیشابوری: شاعر و عارف نامدار قرن 6 هجری ایران زمین
عبدالرحمن بن عمر صوفی رازی:
زاده ری(376-291ه) (986-903م) ستاره شناس
غیاث الدین جمشید محمد طبیب (الکاشی)790-832 هجری قمری: از مردم کاشان، ریاضیدان و محاسب
عمر خیام: فیلسوف - منجم - ریاضیدان و اندیشمند ایران زمین.
که نه تنها ایران را دگرگون نمود بلکه تاثیری ژرف در جهان از خود برجای گذاشت.
هم اکنون تندیس این بزرگ مرد در دانشگاه فلورنس ایتالیا نصب است و فلسفه و خصوصیات او تدریس میشود.
او در زمان جلال الدین ملکشاه سلجوقی زیست کرد و از قوانین اعراب بیابانگرد که سایه در کشور متمدن ما گسترانیده بود به تنگ آمده بود و رباعیات بسیاری در شکایت از آنان به روشنی گفت
کاوه آهنگر: آهنگری که چرم پاره خود را بر سر نیزه زد و ضحاک تازی را از تخت پادشاهی ایران به زیر افکند و بعدها چرم وی به درفش ملی کاویانی مبدل گشت. کاوه با یاری مردم ضحاک تازی را در کوه دماوند حبس کرد و فریدون را به سمت پادشاه ایران نشاند
کمبوجیه: کامبوزیا یا کامبیز. فرزند کوروش بزرگ. او با اقتداری ستودنی و باور نکردنی در سال 525 قبل از میلاد سرزمین‌های مصر را بدلیل عمل نکوهیده مصریان در برابر ایرانیان که تعدای از ایرانیان را در مصر کشتند و به تمسخر پرداختند فتح کرد و کل مصر به زیر چتر پادشاهی ایران در آورد. او پیرو مزدیسنا زرتشت بود و همواره دین بهی را دنبال می‌کرد وی در راه بازگشت خبر دار شد که فردی به نام بردیه یا گئومات ادعای پادشاهی ایران نموده است و به نام برادر او کل پادشاهی را از آن خود کرده و دست به جنایات و کشتار مردم ایران زده که در نهایت از اندوه این کار جان داد. هرودوت چون او به خدای مصر (یک گاو) بی احترامی‌ک رده بود و او را با ضرب چاقو کشته بود به او لقب دیوانه داد ولی این یکی دیگر از برگهای زرین خداپرستی در ایرانیان آن روزگار بود
کوروش بزرگ یا کوروش کبیر:
کورش بنیانگذار حقوق انسان‌ها و آزادی و برابری بشریت است که جهان را دگرگون نمود.
وی از مقتدرترین و با تدبیر‌ترین افراد تاریخ جهان است که بدلیل اخلاق و منش و کردار نیک نامش در تاریخ به ثبت رسید. او پیرو دین بهی زرتشت بود. که همواره تاریخ از او به عنوان یکی از نوابغ بشریت نام می‌برد. او پادشاه ماد را شکست داد.
پادشاه لیدی را نیز مغلوب ساخت و بابل را که یکی از بزرگترین مراکز جهان آن روزگار بود با صلح و آرامش و با رغبت مردمان آنجا به کلی فتح کرد و پس از ورود به بابل به احترام به خدای مردوک آنان تاجگذاری نمود تا حسن نیت خویش را به ملت مغلوب به اثبات برساند به صورتی که آنان وی را فرستاده خدا می‌نامیدند.
پس از آن بنای بزرگترین شاهنشاهی و امپراتوری تاریخ را بنا نهاد که در نهایت در سال 528 قبل از میلاد در جنگ با سکاهای خونریز کشته شد.
هم اکنون تندیس سنگی این بزرگ مرد در سیدنی استرالیا و یکی از پارکهای بزرگ ایالات متحده و سازمان ملل متحد از طلای خالص نصب میباشد و اعلامیه او در سازمان ملل نقش سمبل آزادی و دموکراسی را برای نخستین بار در جهان ایفا میکند
کیخسرو: سومین پادشاه مقتدر کیانی به خونخواهی کشتن سیاوش برخواست و مدتهای زیادی با تورانیان جنگید و در نهایت آنان را مغلوب ساخت و افراسیاب را به دلیل کشتن سیاوش که نه تنها پدر وی بود بلکه یکی از قهرمانان نامی‌ ایران بود کشت. پدرش سیاوش و مادرش فرنگیس بود
کیومرث: نخستین پادشاه و بنیانگذار سلسله پیشدادی در پیش از ظهور هخامنشیان. نام وی در اوستا گیومرتا آمده است و ذکر شده است که زرتشتیان او را نخستین انسان می‌دانند. در زمان او مردم در غارها و کوهها بودند و بدن خود را با پوست حیوانات می‌پوشاندند
گشتاسب: پنجمین پادشاه از سلسله کیانی. پسر لهراسب و پدر اسفندیار روئین تن گفته شده که زرتشت در زمان وی ظهور نموده است و گشتاسب شاه اولین کسی است که به زرتشت گرویده است و از مبلغان اصلی دین بهی می‌باشد که در گسترش آن نقش مهمی‌ایفا کرده است
وحشی بافقی: غزلسرای و عارف قرن 9 هجری ایران زمین
مازیار:  یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکومت اعراب در ایران. وی در طبرستان بنایی عظیم ساخت و در جهت بازگرداندن عظمت ایران به قبل از یورش تازیان تلاش کرد. وی در زمان معتصم عباسی قیام خود را آغاز کرد و در صدد برآمد همگام با بابک خرمیدن هویت ملی ایرانی را زنده کنند که در نهایت با جنگهای معتصم دستگیر و در بغداد کشته شد. او نیز یکی دیگر از تندیس‌های ملی گرایی ایرانیان در برابر تهاجم دیگر کشورها است
مرداویج: پسر زیار. سردار بزرگ ایرانی که او نیز در جهت متلاشی کردن حکومت اعراب در ایران کوشید و جان داد. وی فرمانده لشگر اسفار پسر شیرویه عامل نصر بن احمد ساسانی بود که طبرستان را برای اسفار فتح کرد.
پس از کشته شدن اسفار- مرداویج قزوین و همدان و اصفهان و اهواز را گرفت و لشگر المقتدر خلیفه جنایتکار عباسی را شکست داد. وی در کمال تاسف در سال 323 هجری قمری در حمام اصفهان به دست غلامان ترک کشته شد
مطهر بن طاهرمقدسی: (356ه 966م) دربست سیستان برآمد- دایره‌المعارف‌نویس و بازگوکننده اعداد بزرگ هندی
مهران: یکی دیگر از سرداران بزرگ ایران. وی از سپهسالاران ارتش ایران (یزدگرد ساسانی) بود و با اعراب بیابانگرد جنگید و ابوعبیده سردار مشهور عرب را به قتل رسانید
مازیار: ماه یزد یار یا مازیا یکی از سرداران بزرگ ایران بود که در هم زمان با قیام بابک خرمدین قیام میهن پرستانه خود را در طبرستان بر ضد حکومت اعراب در ایران انجام داد ولی در نهایت در سال 225 هجری قمری به دستور خلیفه پس از چند سال مبارزه کشته شد
حسین معمار: معمار بقعه‌هارون در سال 918هجری
مهرداد بزرگ یا مهرداد کبیر: موئسس سلسله شاهنشاهی پارتیان بود که ایران را از گسستگی و لجام گسیختگی دوران تحت اشغال یونانیان سلوکی رهایی بخشید.
وی در سال 160 تا 140 قبل از میلاد با نبردهای وطن پرستانه ایالتهای ماد - پارس - خراسان - بابل - آشور - هرات و سیستان... را جزو ایران بزرگ نمود. وی پادشاه سلوکیان را اسیر نمود و با وی با انسانیت رفتار کرد و به او در گرگان مستقر ساخت و برای حسن نیت به آنان با دختر وی ازدواج نمود. او را از بزرگ‌ترین اشخاص موثر در تاریخ ایران نامیده‌اند. که به راستی اگر ظهور نمی‌کرد امروز مشخص نبود ما در کجای تاریخ جای داشتیم. 
 ملک الشعرای بهار: بزرگترین پارسی گوی قرون معاصر که به ایران باستان علاقه بسیاری داشت. روزنامه نگار و نویسنده نامدار ایران زمین در قرن 13 هجری
محمد ابن اشرف شمس قندی: ریاضیدان و ستاره شناس سده سیزدهم میلادی (هفتم هجری)
محمد بن ابوبکر فارسی: ریاضیدان و ستاره شناس ایرانی نیمه دوم سده سیزدهم میلادی (هفتم هجری)
مسعود سعد سلماس: شاعر قرن 5 هجری - استاد شعر پارسی
مولانا: بزرگترین عارف ایران زمین و پارسی گوی بزرگ قرن 6 هجری
موید الدین طغرانی: (مرگ در 1112/1111م) زاده اصفهان - شاعر و شیمی‌دان ایرانی
ماشاءالله (مناسه): (مرگ در 815 یا 820 م ) یهودی ایرانی الاصلی که در پروژه شهر بغداد با نوبخت همکاری می‌کرد
محتشم کاشانی: شاعر نامدار ایرانی قرن 9 هجری
محمد بن احمد خرقی: (مرگ در مرو در 1139/1138م) ستاره شناس، جغرافی دان ایرانی که نظریه ای در باب چگونگی حرکت ستارگان نیز ارائه داده است
محمد بن عمربن فرخان طبری: پسر شخص بالا درآغاز سده نهم میلادی (سده سوم هجری ) بر آمد. ستاره شناس و مؤلف نجوم
ماهانی - محمد بن عیسی: (مرگ در 874 تا 884 میلادی / 261 تا 271 ه ) اهل ماهان کرمان، ریاضی‌دان و ستاره شناس و مهندس. معادله درجه سوم موسوم به معادله ماهانی از اوست
المظفر: (سده ششم هجری) اهل توس،مخترع گونه ای از اسطرلاب خطی
محمد بن لره: اهل اصفهان بوده و در فهرست ابن ندیم در زمره مهندسان و محاسبان بشمار آورده شده است

نادر شاه افشار:
وی یکی از بزرگترین پادشاهان بعد از اسلام و نوابغ زمان خود بود. زمانی که افغانها و روسها و عثمانی‌ها از اطراف به ایران هجوم آورده بودند و در جهت متلاشی کردن ایران حمله کرده بودند نادر برخواست و مملکتی را که در نهایت هرج و مرج بود همصدا کرد و لشگر بزرگی آماده کرد و نزد شاه طهماسب رفت و به عنوان فرمانده ارتش ایران به دشمنان ایران حمله کرد. فتنه‌ها را خواباند.
افغانها را بیرون کرد. عثمانی‌ها و روسها را شکست داد و در سال 1148 هجری بعد از خلع شدن شاه طهماسب بر مسند پادشاهی ایران جلوس کرد. بعد از آن هندوستان را به طور کامل فتح کرد و غنائم بسیاری از آنجا به ایران آورد.
وی در نهایت تاسف در 1160 هجری توسط چند تن از سران قزلباش در اطراف قوچان کشته شد ولی نامش جاودانه در ایران ماند
نوبخت: (مرگ 770776 م / 171-170 ه) ستاره شناس و مهندس ایرانی که تحت سر پرستی خالد بن برمک که وی نیز ایرانی بود طرح بغداد را انجام داد
نصرالدین طوسی: (672-598هجری) اهل توس، ریاضیدان، ستاره شناس، دانشمند علم مواد
ناصر خسرو: شاعر نامدار قرن 5 هجری، حکیم فاضل و صوفی پارسی زبان
نظامی‌گنجوی: حکیم ابومحمد الیاس بن زکی بن موئد ملقب به نظامی‌ گنجوی شاعر نامدار ایران زمین در سال 535 در شهرستان اراک - تفرش روستای تاد متولد شد.
بر سر تولد وی اتفاق نظر نمی‌باشد، عده ای نیز باور بر این دارند که وی در شهر گنجه از آران بالای رود ارس به دنیا آمده است، در هر دو شهر شکی بر ایرانی بودن وی نیست زیرا همه گنجه در جمهوری آذربایجان شهری ایرانی است و هم تفرش.
وی یکی از بزرگترین شاعران ایران زمین است که به گفته پارسی شناسان بعد از فردوسی او قراردارد. وی حماسه خسرو پرویز پادشاه ایران را با شیرین به شاهکاری ادبی تبدیل کرد. مخزن‌الاسرار - منظومه لیلی و مجنون - هفت پیکر - و اسکندرنامه از دیگر شاهکار‌های او است.
گنجه از شهرهای کوچک ایران بود و امروز متاسفانه از ایران جدا گشته است و هم اکنون آرامگاه او آنجا قرار دارد
هاتف اصفهانی: شاعر نامدار قرن 12 هجری - استاد پارسی گوی ایران زمین
یحیی بن ابی منصور: (مرگ در 831 م / 216 ه ) از نژاد ایرانی که در بغداد بر آمد ستاره شناس و مؤلف زیج، نوه اش‌هارون بن علی هم ستاره شناس و مؤلف زیج بود
یعغوب بن طارق: (مرگ در 796 م / 180 ه ) از نژاد ایرانی ستاره شناس
یعقوب لیث: یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکومت اعراب در ایران که گامهای اساسی در جهت براندازی تازیان در ایران برداشت وی نمونه دیگری از وطن‌پرستی ایرانیان در برابر هجوم بیگانگان به کشور شان بود. او پسر لیث رویگر بود.
بواسطه کفایت و جوانمردی و دلیری از رویگری و عیاری به امارت سیستان رسید. سپس هرات و کرمان و شیراز و خراسان را گرفت و در جهت پاکسازی ایران از دست اعراب گام برداشت.
وی بر ضد معتمد خلیفه کشتارگر عباسی قیام کرد و برای نابود ساختن حکومت عرب جوانمردانه جنگید. سپس قصد حمله به بغداد را کرد و درصدد آمد که خلیفه اعراب را بکشد لیکن عمرش کفاف نداد و در اثر بیماری در سال 265 هجری قمری در گندی شاپور یا جندی شاپور امروی خوزستان درگذشت
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 19:48  توسط وحید   | 
نهضت آموزش رایگان
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 15:4  توسط وحید   | 
نمرات اعلام شد
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم آذر 1389ساعت 21:39  توسط وحید   | 
ضرورت آموزش زبان
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم آذر 1389ساعت 21:33  توسط وحید   | 
بسیار ضروری !
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم آذر 1389ساعت 19:8  توسط وحید   | 
دانستن زبان یک ضرورت است
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آذر 1389ساعت 16:1  توسط وحید   | 
باتوجه به پیشرفتهای سریع جهانی امروزه یادگیری زبانهای خارجی بخصوص انگلیسی یک ضرورت انکارناپذیر میباشد
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم آذر 1389ساعت 10:48  توسط وحید   |